Д-р Мариан Гарбър

Кога детето е готово да се раздели с памперса? от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 6308
Видео Текст
Gotovo Svalia Pampers (custom)

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Вероятно сте чували реплики от възрастни роднини: „Защо детето ти още е с памперс? Навремето дъщеря ми още не можеше да върви и вече сядаше на гърнето”. 

Преди години не е имало памперси и бебетата са били с пелени от плат, които майките им са перяли. Затова и са бързали да ги махат. Днес отглеждането на деца е много по-лесно и за щастие родителите не са принудени да учат мъничетата твърде рано да сядат на тоалетната чиния.

Независимо какво сте чували или добронамерените ви роднини са ви разказвали, основното правило, което трябва да запомните е: Колкото по-късно инициирате махането на памперса, толкова по-бързо ще се справите със задачата.

Според проучвания децата, на които памперсът е махнат в най-ранна възраст, много по-често се напишкват инцидентно спрямо другите хлапета. 

И все пак кога идва моментът, когато мъничетата са готови да се разделят с пелената?

  1. Бебетата започват да контролират сфинктерния мускул на около деветмесечна възраст. Всеки опит да сложите бебето на гърне преди това е по-скоро подготовка за самите родители, за да могат да се ориентират по-лесно кога е дошъл моментът да махнете памперса. 
  2. Преди да навършат една година, голяма част от децата нямат изградена връзка между мозъка и тялото за контрол на нуждите за ходене до тоалетната. Всъщност осъзнаването на момента, че трябва да се отиде бързо до тоалетната е необходимо да дойде преди постигането на контрола.
  3. Редът на развитие обикновено следва този модел: контрол на чревния тракт през нощта (ходенето по голяма нужда), контрол на чревния тракт през деня, контрол на пикочния мехур през деня (ходене по малка нужда). Последен идва контролът на пикочния мехур през нощта. Като момиченцата усвояват контрола по-бързо от момченцата. 
  4. Много експерти по детско развитие смятат, че децата сами се научават да ползват тоалетната, когато са готови за тaзи стъпка. Това важи с по-голяма сила за децата, които имат по-големи братя и сестри. Те наблюдават каката или баткото и водени от стремежа да бъдат като тях, сами започват да изявяват желание да си махнат пелената

Обикновено повечето деца са готови да се разделят с памперса между втората и третата си година. На тази възраст те вече имат достатъчно развити езикови и моторни умения, за да се справят със задачата успешно. 

Американско проучване, отнело 10 години, в което е наблюдавано развитието на 1170 деца, показва, че 80% от тях, приучвани да махнат памперса без напрежение и натиск от страна на родителите и във възрастовата граница между две и две и половина години, имат най-много по едно инцидентно напишкване в седмицата. От останалите – близо 100 деца – са се отказали от памперса около третата са година и още 1600 около четвъртата си. 

За да успее да се раздели лесно с памперса, важно е детето да има вече развити подходящите за целта умения и понятие затова, което предстои да се случи. Използвайте теста по-надолу, за да установите дали детето ви е готово за тази важна промяна. 

Ако откриете пропуски, първо се фокусирайте върху това синът ви да овладее нужните умения и тогава преминете към фазата с махането на памперса. Имайте предвид, че трябва да изчакате, докато детето започне да контролира чревната си система и пикочния мехур.

Тест за готовност за отказване от памперса

Познаване на частите на тялото

  • Детето ми може да посочи и назове различните части на тялото, включително знае от кои части идва това, с което се пълни памперса.

Контрол на чревната система и пикочния мехур:

  • Детето може да издържи няколко часа без да пишка.
  • Детето ми ходи нормално по голяма нужда всеки ден.
  • Ходенето по голяма нужда често е болезнено за детето.

Думички, свързани с ходенето до тоалетната:

  • Детето може да каже дали памперсът е сух или има нужда от смяна.
  • Детето може да каже когато памперсът е пълен и изцапан, и трябва бързо да се смени.
  • Използва специфични думи, когато усети, че му се ходи до тоалетната.
  • Може да различи и само да каже дали е пишкало или акало в пелената.

Следване на прости инструкции:

  • Детето ми с желание изпълнява прости инструкции, които му давам.
  • Може да подражава или следва определени действия, например може да сложи ръцете на кръста си.
  • Може само да пусне водата на казанчето в тоалетната.
  • Детето ми може да занесе нещо до банята и да го остави на пода до тоалетната.

Координация и сръчност:

  • Детето ми може да ходи или тича до банята/тоалетната.
  • Детето ми може лесно да събува и обува панталони с ластик на кръста.
  • Може само да седне на гърнето или на детската седалка, поставена върху тоалетната чиния.

Страхове, свързани с тоалетната

  • Детето ми не се страхува от тоалетната, нито от звука на пускането на водата в казанчето.

Ако сте отбелязали с „да” повечето от горните твърдения, детето ви вероятно е готово да се раздели с памперса. Ако на повечето от тях обаче сте отговорили с „не“, отделете повече време, за да подготвите хлапето си за голямата промяна. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар