Нещо, което в последно време стана модерно, това е алергията към глутена или цьолиакия, или глутеновата ентеропатия.
Глутенът е този протеин, който се съдържа в някои зърнени култури и който е най-широко разпространен. Съдържа се в жито, ръж, ечемик, овес.
Няма го в ориз, царевица, елда и в други зърнени култури. Това, което е важно е, че заболелите от цьолиакия в световен мащаб се смята, че са 1 на всеки 100 човека. За България не е правена статистика, но според мен е по-малък процентът.
Една част от хората и от децата, които имат алергия към белтъка на кравето мляко всъщност, са алергични и към глутена. Смята се, че около 30% от алергичните към белтъка на кравето мляко имат алергия и към глутена. Не е необходимо да лишавате вашето дете от глутен, докато тази алергия не е доказана.
Какви са симптомите при алергия към белтъка на кравето мляко?
Преди да има контакт или преди да е консумирало вашето дете глутен, то не може да ги има.
Започва обикновено с раздразнителност и диария, която не се повлиява от нищо, нито от диетично хранене. Диетичното хранене при диария обикновено е свързано с прием на глутен, тоест на хляб и сухари.
Тоест чрез него вие провокирате глутеновата ентеропатия и детето продължава да има разстройство. Така че – продължителна диария, като самите изпражнения са много често зловонни, лепкави и мазни и могат да бъдат даже сивкави.
Освен това детето отслабва на тегло, крайниците му са тънки, а в същото време коремчето му расте. Друго, което е много типично е повръщането, подутия корем с много газове и отслабване на мускулите на ръцете и краката, както споменах вече.
При възрастните симптомите могат да бъдат много по-различни. При възрастните също може да има отслабване, но много често има също анемия, депресия, болки в костите, афти в устата, отслабване и на имунната система. Така че много трудно се поставя при възрастен диагнозата цьолиакия.
При децата е по-лесно поради простата причина, че те тепърва започват да консумират глутен и всяка една майка може да каже „да, включих глутена на детето и в рамките на няколко дни, до седмица-две, детето започна да има диария, която не се повлиява от никакво лечение.“
За щастие, след като вече се установи, че детето ви има такава непоносимост, лечението е сравнително лесно
Най-важно е детето да спазва диета. Необходимо е обаче да бъдете много стриктни при приема на храните, даже моята информация е, че има вече специални уреди, които могат да отчетат дали конкретна храна съдържа глутен или не съдържа, но най-важното – четете етикета, за да можете да бъдете сигурни, че храната не съдържа глутен.
Нещо, което е свързано с цьолиакията, също е дерматитис херпетиформис. Това е сърбящо мехурче с подкожно заболяване, което придружава много често цьолиакията и това са обриви, които са на лактите, коленете, торса, скалпа и задните части. Така че когато вашето детенце има диария и тази диария е придружена с такъв вид обриви, трябва да направите консултация и с гастроентеролог, не само с дерматолог.
Има и специални изследвания, които се правят в лаборатории, за непоносимост към глутена
Те са достатъчно достоверни. Има и по-агресивни изследвания, на които ние не подлагаме дечицата – с взимане на биопсия например от тънкочревна лигавица, защото всъщност при консумация на глутен тези дечица и хора, които са алергични към него, самата чревна лигавица се изглажда и липсват чревни въси и може много лесно под микроскоп патоанатом да постави тази диагноза.
Но това е твърде агресивно изследване, за да го прилагаме при децата. Така че, в повечето случаи в ранна детска възраст, диагнозата се поставя по метода на изключването.
Даваме глутен – детето реагира; не даваме глутен – детето е добре. Така че можем и ние вкъщи да го направим този тест, но винаги трябва да се съветваме с лекар, преди да подложим детето на безглутенова диета, защото детето е развиващ се организъм и то се нуждае от глутен, когато той му понася добре.
За малко да попадна в „капана“ на непоносимост към глутен. При захранването на детето то реагира към млечните храни. Меките тъкани по глезените, гънките на коленете и лактите и около китките започна зачервяване и детето да ги разранява с чесане.
Казаха ни за всеки случай да спрем и глутеновите храни. При промяната в режима на хранене, нещата рязко и бързо се подобриха. Мен не ми даваше мира мисълта „как така ще се лишим от толкова традиционни храни и то за неопределено дълъг период“. Започнах да чета и открих няколко тревожни за мен твърдения:
1. Пълнозърнестите храни съдържащи глутен имат множество важни хранителни елементи като витамин B, антиоксиданти, желязо, селен и магнезий. В тези храни има и много фибри, които са основа на доброто храносмилане;
2. Възможно е да увеличите нивото на арсен в организма – основата на безглутеновото хранене е ориза. Той е растение, което извлича много добре аресна от почвата. Възможно е да попаднете на храни с по-високо съдържание на арсен. Този елемент е вреден и предразполага към различни заболявания.
Консултирахме се с друг лекар, разказах му за опасенията ми. Започнахме да въвеждаме храните с глутен (зърната) постепенно и с повишено внимание. Оказа се, че НЯМА проблем с глутена. Много по-късно и доста по-дълго въвеждахме млечните храни – по-малко, бавно и постепенно. Не стигнахме до крайни алергични реакции. В крайна сметка надраснахме хранителните алергии.