И пак ще кажем, когато има нарушение между основни нутриенти – белтъчини, мазнини, въглехидрати, соли, витамини, тогава ако ние увеличим процента на едни нутриенти, в случая мазнини, ние веднага губим минерали, белтъчини. Релативно те намаляват. Т. е. получава се дисбаланс. Губим баланса в пъзела на здравето. Т. е. мазнини ние можем да получаваме и те са особено препоръчителни. Мазнините са основен макронутриент. Един от трите.
Всъщност най-мощният. И тъкмо затова трябва особено да сме внимателни да ги приемаме в техния естествен, емулгиран вид. Под форма да кажем на сурови ядки, от които можем да правим много рецепти. Може да направим песто, дресинги, сосове. Може да направим домашни бонбони. Може да направим ферментирали ядки с дресинги. Може да използваме авокадо.
Но ние ползваме едната част от нашата храна и от животинския свят, например прословутия суров жълтък. Той има изключителен състав. Да, там има мазнини, които са особено препоръчителни.
Холестеролът нека да напомня, той е комплимент в суровия жълтък, защото холестеролът е изключително важен нутриент за изграждане на клетъчни мембрани, на мастни разтворими витамини като витамин D, на хормони, на жлъчни киселини и соли и на много други вещества, от които тялото ни се нуждае. В суровия жълтък се съдържа много лецитин т. е. емулгаторът, и този холестерол няма да се отлага в съдовете или да се отлага като някаква паразитна мазнина в нашите тъкани.
Така че – основният съвет по отношение на наднормено тегло е да избегнем преработените, изкуствените храни – junk foods. Автоматично, когато избягваме тази група, ние избягваме добавената прекомерно сол, избягваме добавените мазнини. Нека да кажем само, че в тези продукти тези мазнини, освен, че са изолирани, всъщност те са и преработени.
Във връзка с наднорменото тегло по време на бременност, нека да кажем нещо много важно. Когато има излишък в нашето тяло, то разрежда тези вещества и ние получаваме обем в повече, но вярно е и обратното. Ако нещо не достига, това също може да бъде фактор за отоци в тялото.
По време на бременност, изключително трябва да държим за добрия белтъчен състав. Известно е, че ако има понижен белтъчен внос и ако това доведе до хипопротеинемия и след това до снижен белтъчини, които са основния градивен елемент на тялото, това може да доведе до повишено задържане на вода. Така че, храненето на бременната жена трябва да е достатъчно гарантирано на добри белтъчини.
Кои са обаче добрите белтъчини? Ние споменахме основните. Нека само да напомним. Едната част ние получаваме от растителния свят – зърнени, бобови варива и когато ги комбинираме, получаваме осемте или деветте незаменими аминокиселини. Една част обаче нека да има от животински продукти, тъй като в противен случай обикновено се получават дефицити. Това са суровите жълтъци и не е вредно, когато те са повече – 5-6 за деня в различни рецепти.
И нека да повторим – суровият жълтък няма нищо общо с варения като токсичност, като биологично отнасяне. От другите животински продукти – рибата, която е препоръчителна предимно в термично необработено състояние, както е да кажем рецептата севиче, тоест в маринован вид – в домашни рецепти, разбира се.
Вижте също:
Много важно е да се дефинира какво и колко е наднормено тегло у бременната. Едни бременни раждат по-големи бебета, при други през целия период на бременността плодът е по-малък. Това неизбежно води до диспропорции в килограмите на кандидат – майките.
Очевидно е, че рационално хранене и подбор на храните е разумен и необходим подход в храненето на бременната. Добре разбирам и баланса на тялото. Той обаче се постига не само с контрол на входа – това, което приемаме, но и с контрол на изхода – това, което горим като калории. Казвам само, че движението е важно.
Приемането на описаните от доктор Гайдурков храни е полезно и безспорно. Не съм сигурна дали и колко жени по нашите ширини имат подобни хранителни навици. Единственото, което бих подложила на съмнение е приемането на сурови жълтъци. Не съм го правила в нормално време, не бих рискувала по време на бременност. Изпитвам страх от салмонела и други потенциални болести.