Естествено е храненето с майчиното мляко, но ако поради някаква причина на детето се дава и друго животинско мляко, говорим за смесено хранене. Когато храненето е с изцяло животинско мляко, храненето е изкуствено. Респективно в случая, когато на по-късен етап към храната на кърмачето се прибави по-обща храна като пюре, каша и т.н., говорим за захранване.
Процесът на захранване се случва около пети-шести месец, поради простата причина, че някои полезни вещества като желязо, соли и витамини се изчерпват и намаляват в майчината кърма. Поражда се необходимост от други храни, които да доставят тези жизнено необходими елементи на детето. Захранването всъщност е замяна на някои от кърменията с по-общи храни, като пюрета и други. Още преди захранването, около края на втория месец, бебето е в готовност за плодови сокове с цел в организма му да влязат соли и витамини.
Първото захранване на детето
Първата храна за захранване, с която можете да започнете, е пюре от зеленчуци или каша. Имайте предвид, че това е постепенен процес и може да използвате в случая схема за хранене, която се прилага към края на петия месец и тя е – двете сутрешни хранения с кърма, на обед – пюре, каша и сок, следобедното и вечерното хранене да са отново с кърма.
Захранване по месеци
В началото на шестия месец от живота на бебето схемата за хранене се изменя, като в менюто вече присъства и жълтък от яйце. Първите две сутрешни хранения са отново с кърма, обедното хранене включва пюре и сок, следобедното – каша и сок, а последното вечерно е отново с кърма.
По време на седмия месец бебето може да се храни с така добре познатата ни и много полезна попара. В този период схемата на хранене е сутрешно кърмене, следва попара, на обед пюре, следобед каша и последно вечерно – кърма.
През осмия месец в менюто на детето се внася по-голямо разнообразие – като супи – и се запазват сутрешното и вечерното кърмене. Десетият и единадесетият месец предполагат въвеждането на месо в менюто на детето.
Важно е да знаете, че схемите не са панацея и винаги трябва да се съобразявате със специфичните условия. Ако всичко при захранването е сполучливо и редовно са въвеждани нови и разнообразни храни, отбиването на бебето става към края на първата година. Запомнете – и захранването, и отбиването не бива да се случват, ако детето е в ситуация на остро заболяване.
Препоръките на доктор Иван Карагьозов в общи линии съвпадат със схемата, която имаме подадена от педиатъра ни. При нас върви гладко. Преминаваме към общи храни относително добре и във възрастовите диапазони, които са предписани. Понякога новата храна не я приемаме с ентусиазъм и са нужни един или два приема с по няколко хапки преди да заядем редовно новата храна.
Всичко трябва да е с търпение и в умерени количества – няма бебе, което да е умряло от глад или да не е прояло обща храна. Има обаче бебета, които просто стават дебели. Майките и бабите много се радват, че те ядат с охота и за това ги хранят още и още. Понякога бебетата повръщат – преяли са, но нищо. То на детето щом му се яде…
Прекаляването с храна без значение на каква възраст е вредно и може дори да е опасно.