Иван Карагьозов

Практичен наръчник – на планина с дете! от Иван Карагьозов

icon Преглеждания: 2070
Видео Текст
Планински преходи

Вие сте влюбени в планината и използвате всяка свободна минута, за да сте там. Там намирате онова, което нямате в обичайната си среда. Но идва моментът, когато вие вече сте родител и имате определени опасения и страх да ходите на планина с детето си. Същевременно идва време за ваканция… и вие мечтаете за планината. В следващите редове ще се опитаме да дадем насоки за сбъдване на мечтата ви. 

Сезонът

Планината има своето очарование през всички сезони. В този смисъл тя е винаги подходящо място за прекарване на ваканцията. Сложностите идват, когато сте с бебе и искате да карате ски. Големият недостатък очевидно е, че не е много удачно да сте с бебето на пистата

Рисковете са прекалено много, но това не означава, че не можете да правите добри пешеходни преходи с бебето. Недостатъкът е, че ще носите освен раницата си, в която са необходимите неща за детето, но и самото бебе. В тази връзка, през който и сезон да посещавате планината – помнете златното правило, че на детето се облича винаги с една дреха повече от вас. Ако все пак сте абсолютни ски маниаци, можете да се договорите да гледате бебето на периоди, докато единият от вас „превзема” пистата. 

Посещението на планината с бебе изисква определена подготовка

В зависимост от възрастта на вашето бебе е добре да се подсигурите с храна за него, пелени, специалните кремчета и дрехи. Не забравяйте и играчките. Големите чанти, приспособени  специално за бебешките артикули, които трябва да имате, вече са налични в много магазини. По този начин ще си осигурите компактност при организирането на багажа. 

Мястото

На хижа, хотел, бунгало, спа дестинация, селски туризъм или планински преход – зависи от вашите предпочитания. В случая отново е необходимо да се съобразите с възрастта и възможностите на вашето дете. Децата често са разсеяни, а и ние понякога ги изпускаме за секунда и те вече са изчезнали. Подсигурете се, като им дадете телефон със заредена батерия или им сложите часовник, с който можете да проследите местонахождението им. Така ще гарантирате вашето спокойствие и тяхната сигурност.  

Медикаментите са един от най-важните елементи, които са необходими не само в планината, но и при всяко пътуване въобще. Те биха помогнали да предотвратите усложнения – както при вас, така и при детето. Обикновено се взимат по-належащите, и не толкова пресиращи организма медикаменти, които спират главоболие, успокояват температура, влияят на болката. 

Можете да вземете и други, по-специални медикаменти, но само след консултация с лекар. Те биха могли да повлияят положително при случай на травма, алергия, разстройство или повръщане. В крайна сметка те няма да са ви излишни, а само биха помогнали да елиминирате случаите на дискомфорт при децата, а и при вас.   

Ако сте запалени планинари, е излишно да подчертаваме, че трябва да сте добре подготвени (екипировка, дрехи, обувки и т.н.) за планината – особено в случаите, когато правите преходи. Когато детето ви е вече поотраснало и ви предстои посещение в планината, отделете време, за да поговорите с него предварително. 

Разяснете рисковете и правилата и му кажете какво да прави в различни ситуации. Един съвет – не си мислете, че с един разговор детето ви ще стане вещ планинар, много повторения и много опит са нужни, за да осигурите правилното му поведение в планината.  

Най-важното е, че вие ще бъдете заедно, ще дишате чист въздух и ще запознаете детето с природата отблизо. Активностите, които ще проведете с детето в планината, са безценни за неговото психо-физическо развитие. Така че, дори и само един пикник в планината е чудесна идея за ефективното и ползотворно развитие на детето.  

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Borislava_Koleva
    Borislava_Koleva

    Във времето, когато децата са бебета ходенето в планина с тях изисква подготовка, те не могат да ходят и обичайното кенгуру или слинг за носене не е много подходящо за дълъг преход. Ще сте раздвоени през цялото време между грижата за детето и това да се насладите отново на физическата активност на любимото Ви място.
    Бебетата имат различен хранителен режим и дори и в планината Вие трябва да се съобразите с него.
    Бебетата имат чувствителна кожа – това значи да я пазите от силно слънце, от вятър и други атмосферни влияния. Кожата в интимната част лесно се раздразва – смяната на пелената и хигиената остават Ваше задължение и в планината.
    Бебетата спят много – в планината спят още повече заради промяната на надморската височина и чистия въздух. Спането по време на преход може да е еднократен или двукратен компромис, но не може да стане практика.
    Планината предполага бързи климатични промени – всяк промяна на температурата, всеки дъжд и др. изискват от Вас да промените облеклото на бебето.
    Изреждам всичко това, за да докажа, че ходенето в планина не е невъзможно, но е доста трудно. Факторите са толкова много, че удоволствието, което Ви е носила планината преди няма да има време да го видите.
    С дете около 4 години планината вече става по-нормална. Преходите са възможни, макар и не тежки и дълги, основните планинарски правила могат да се спазват и всичко започва да се случва по-нормално.

Вашият коментар