Тереза Алексиева

Претопляне при бебетата – защо се случва и как да го избегнем? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 15462
2022 01 05 09h34 05

Нерядко, в опита си да предпазят бебето от изстиване, родителите слагат твърде много дрехи, поддържат неестествено висока температура в помещението и използват дебели бебешки одеяла и завивки, които загряват малкото телце прекомерно. Ако добавим към уравнението и поне една паникьосана баба, претоплянето започва да изглежда като все по-реалистичен сценарий.

В случай, че все още имате съмнения по въпроса – претоплянето при бебетата е съвсем реален феномен и не се случва само през летните месеци. Нещо повече – то крие и съвсем реални рискове за здравето на детето, включително риск от топлинен удар и повишен риск от Синдрома на внезапната детска смърт. 

За да предпазим най-малките от мечешката услуга на трите ката дрехи, важно е да адресираме проблема, като обясним механизмите на претоплянето и начините то да бъде избегнато или разпознато навреме. Именно с тази задача се заемаме в следващите редове. 

Какво представлява претоплянето и защо се случва?

Претоплянето представлява неестествено повишаване на телесната температура на бебето, предизвикано от външни фактори като климат, облекло или околна среда. То се случва както през лятото, когато времето е горещо и влажно, така и през зимата, когато възрастните са се престарали със “защитата от студа”. 

2022 01 05 09h34 11

Механизмът на претопляне е изключително логичен и просто обясним. В първите месеци (а понякога и години) след раждането, терморегулацията в тялото на бебето е несъвършена. То е неспособно да коригира бързо и самостоятелно резките температурни промени, предизвикани от досега с околната среда, или иначе казано – затопля се е изстива много по-лесно от добре развитите възрастни. 

Причината за този феномен се крие преди всичко в развитието на потните жлези. При раждането, те имат ограничена функция, която става все по-балансирана и ефективна с времето. Докато процесът завърши, обаче, бебето се поти ограничено – а както знаем, потенето е биологичният механизъм за охлаждане на тялото.

Каква е разликата между претопляне и температура?

Претоплянето при бебето не бива да се бърка с високата температура, макар и при двете да се наблюдава повишаване на температурата на тялото. Разликата е ключова – претоплянето работи отвън навътре, а болестната температура – отвътре навън.

Нормалната телесна температура на новороденото е около 36,4°C. Тя може да варира леко според частта от денонощието, вида на облеклото и начина на измерване. При всички положения, телесна температура над 38°C е индикация за проблем. 

2022 01 05 09h34 18

Ако измерите такива стойности без да имате налице предпоставки за претопляне, то вероятно състоянието е предизвикано от вътрешен възпалителен процес. В този случай е абсолютно задължително да се свържете с педиатъра на детето, който да пристъпи към преглед, диагностика и подходящо лечение. 

Ако ли пък подозирате, че бебето може да е претоплено – по-долу можете да откриете списък с други симптоми и начини да подходите към ситуацията.

Признаци, че бебето може да е претоплено

На първо място припомняме, че малките бебета не се потят обилно. Това означава, че не можете да разчитате на изпотяването като най-очевидния признак, че на бебето му е топло или горещо. 

Ето защо, можете да бъдете нащрек за други физически признаци и симптоми на претопляне. 

Като например:

  • Повишена телесна температура
  • Видимо зачервяване на бузите, лицето или други части на тялото
  • Изпотяване на главата и челото
  • Неспокойно и нервно поведение
  • Повишен сърдечен ритъм
  • Видима умора, отпуснатост или апатичност
  • Объркване, замайване и необичайно поведение
  • Гадене и повръщане
  • Специфичен обрив с малки червени пъпчици и др. 

Разбира се, не е необходимо всички тези симптоми да се проявят нито наведнъж, нито с особена сила. Затова е важно да ги разпознавате като сигнал за претопляне преди да се мултиплицират или да ескалират. 

Ако бебето проявява който и да е от тези признаци, незабавно проверете дали е правилно облечено и дали температурата в помещението е в рамките на разумното. 

2022 01 05 09h34 24

Как да избегнем претоплянето на бебето?

За щастие, препоръките против претопляне са сравнително еднозначни и лесни за изпълнение от страна на възрастния. За целта е необходимо единствено да сте запознати с тях и да приложите нужното ниво на самодисциплина в спазването им, дори когато те се разминават със собствените ви разбирания. 

Общите съвети, към които можете да се придържате, са:

  1. Поддържате стайната температура в диапазона между 20°C и 22°C. За допустим максумим се счита температура от 24°C. Тези температури са подходящи и здравословни, независимо от сезона.
  2. Не излагайте бебето на директна слънчева светлина, особено в обедните часове, когато слънцето е най-силно. Бъдете особено внимателни, ако бебешката кошара е разположена в близост по прозорец, който може да направи горещината дори още по-интензивна.
  3. Внимателно подбирайте бебешките дрехи за всеки сезон и не обличайте детето с повече слоеве облекло, отколкото вие самите носите в момента. Това важи с огромна сила при прохождащи или проходили бебета, при които движенията са по-интензивни.
  4. По време на разходка през лятото, в никакъв случай не покривайте бебешката количка с одеяла, пелени или найлонови покривала. Те могат да повишат температурата в количката до стойности, изключително опасни за бебето.
  5. Винаги обличайте бебето в дрехи от естествени материи, които не запарват и осигуряват добро проветрение на кожата. При по-големите деца, осигурявайте възможно най-дълги престои без пелени, особено през летния сезон.
  6. Никога не оставяйте бебето си в автомобила си без надзор. Дори и в по-хладни пролетни и есенни дни температурите в автомобилите се покачват бързо и могат да създадат значителен риск от претопляне.
  7. Избягвайте да държите бебето в близост до отоплителни уреди, камини или климатици, особено за дълги периоди и по време на сън. Бебето трябва да спи при нормална стайна температура, която не надвишава 24°C.

Ако не сте спазили някои от тези правила и претоплянето е налице, можете да съблечете бебето, да го преместите на по-хладно място, да му направите хладка вана и да му дадете повече течности, за да балансирате хидратацията. 

Ако вашата телесна температура е нормална, контактът кожа до кожа също може да помогне на бебето да балансира телесната си температура бързо, безопасно и ефективно. 

2022 01 05 09h34 31

Как да се справим с обрива от претопляне?

Когато детето е изложено да много високи температури, неговите недоразвити потни жлези започват да действат на пълни обороти. Това често води до запушване на жлезите, които нямат капацитета да нормализират телесната температура по естествен начин.

В резултат от запушването се наблюдава така нареченият “обрив при претопляне” – малки червени пъпчици в различни зони на тялото, включително корема, гърба, краката и сгъвките. 

Сам по себе си, обривът не е опасен – той е само следствие от претоплянето, което е същината на възникналата опасност. Все пак, малките пъпчици могат да притеснят родителите и да причинят леко дразнене при детето. 

Ето защо ви предлагаме няколко начина да третирате засегнатите участъци:

  • Свалете дрехите на бебето, изкъпете го в хладка или умерено топла вода, след което го облечете в по-леки, дишащи и памучни дрехи.
  • Обрийте засегнатите участъци с хладка и влажна памучна кърпа или пелена от бархет, тензух или бамбук.
  • Не използвайте никакви кремове или мехлеми, тъй като проблемът не е дерматологичен и неправилно подбраните субстанции могат само да го влошат.
  • Погрижете се за правилната хидратация на бебето според възрастта му – по-често кърмене, допълнителен прием на вода или бебешки чай.
  • Възможно най-често правете на бебето въздушни бани като превенция на претопляне, метод за по-бързо премахване на обрива и част от закалителните процедури. 

2022 01 05 09h34 36

Ако обривът предизвиква видим сърбеж и дискомфорт, можете да се свържете с педиатъра на детето, който ще предложи използването на подходяща козметика според възрастта и типа кожа. 

Ако няма допълнителни дразнители, топлинният обрив обикновено изчезва сам след три до четири дни. Това е времето, необходимо на потните жлези да се изчистят и отпушат, а заедно с това изчезва и видимата проява на проблема. 

Това със сигурност е една от ситуациите, в които превенцията е много по-важна от третирането. Или иначе казано – със сигурност няма да ви се налага да се борите с топлинен обрив, ако на първо място се погрижите да редуцирате риска от претопляне.

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар