Д-р Захаринка Гочева

Притеснявате се, че бебето има ЗАПЕК? Педиатър дава решения от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 29981
Видео Текст
Pritesnavate Se Che Bebeto Ima Zapek (custom)

Другият проблем, който често вълнува майките, това е запекът. 

Кога говорим за запек при едно детенце? Когато бебчето е мъничко и е до шестия месец и не се е изходило повече от 48 часа, започва третото денонощие, тогава и бебето е неспокойно, можем да мислим за запек. Но когато детенцето е по-голямо – около годинка или две – тогава вече и след третия ден можем да мислим за запек. 

Защото просто има злояди дечица, които не консумират плодове и зеленчуци и оттам на намалява количеството на фибри в червата, намалява перисталтиката и намаляват и изхожданията. 

Но кога всъщност бебето няма запек – когато то си се изхожда поне веднъж на ден, когато акото е с воднисто-кашава консистенция или с консистенция на пластилин при по-големите, когато акането не е болезнено и няма следи от кръв. 

Когато обаче едно бебче не е акало повече от три дни, е желателно да се вземат мерки

Най-лесно е да се постави клизмичка. Има поне два-три вида клизмички на пазара и е важно да се прецени количеството. Прочетете внимателно упътването когато бебето е много малко, не се слага цялата клизмичка, слага се половинката. 

Към клизмичките няма привикване. Клизмичките могат да се слагат и през два-три дни продължително време, естествено като много се внимава да не се нарани анусчето на детето. 

За сиропчетата, които се използват

Към сиропчетата, независимо, че производителите твърдят, че няма привикване, сякаш ефектът им намалява с времето. Така че по-правилното решение е майките да се придържат към по-правилно хранене и прием на течности, отколкото да наблягаме на лечението с клизми или медикаменти. 

Има в аптеките и чайчета, които са за разхлабване и имат доста добър ефект. Пригодени са и за най-малките, буквално от втория-третия месец можем да даваме чайчета за разхлабване на бебетата. 

Често явление е предозирането с капките за колики, които съдържат симетикон. Те също могат да доведат до запек, така че наблдавайте вашето бебче, когато капките за колики, които сте давали са с по-голямо съдържание на симетикон – сменете ги, може това да е причината за запека.

Запек, дискбактериоза и хроничен запек

Една дисбактериоза, тоест нарушено равновесие в червата и нарушена чревна флора може да доведе не до диария, а до запек. Така че при един запек е хубаво да се дават пребиотици. Има специални формули, които помагат на бебчетата да не стигаме до запек. 

За съжаление има и хроничен запек, който може да е причинен от заболявания на дебелото черво или от вродени аномалии на дебелото черво

Има и хроничен запек, който може да е причинен от други болести. Така че ако вие не можете да се справите със запичането на вашето бебче чрез прием на повече вода – това също е много важно. 

Има все пак вече две-три школи – да даваме ли вода на бебето или да не даваме?

В крайна сметка аз съм за школата, която казва – предложете на вашето дете вода, ако то приема течности, значи организмът му има нужда от тях. Освен това след всяко хранене е хубаво да измием устата на бебчето, за да не се появи млечница. 

Най-малките, до третия месец, трябва да изпиват около 50-100мл. течности дневно. За по-големите вече и 100-200мл. – дали ще е вода или чай, няма значение. При още по-големите – 200-300, до 500мл. – говорим над двегодишна възраст. 

В това количество се включва и например супата, чая, киселото мляко, разредено с малко вода, айрян – изобщо всички течности, които приема бебчо през денонощието. 

Така че, за да нямаме запек, освен наличието на течности е необходимо да се приемат и много плодове и зеленчуци, които съдържат фибри. Мюслита, при по-големите бебчета над една-две годинки – мед. 

Медът също разхлабва. Най-важното при запека е правилното хранене и режим на изхождане. Всяко дете, което има такъв проблем, трябва да бъде приканвано да изпразва червата си в определено време от денонощието – например сутрин или вечер след детска градина. 

Но трябва да му изградим навик, че по това време на денонощието то трябва да отиде на тоалетната и да се изака. 

В общи линии това е за запека, който за съжаление тормози голяма част от съвременните дечица, които имат капризи и не се хранят правилно.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mama_Maryann
    Mama_Maryann

    Бяхме с приятели на екскурзия в съседна държава. И двете семейства бяхме оставили децата при бабите. На приятелите детето не се изака 4 дни. На петия ден тръгнахме по спешност обратно към София. Естествено веднага след като минахме границата дойде добрата новина. До тогава този проблем не го бях отразяваля. Чак тогава си дадох сметка, че имаме и ние дни, които са с пропуснато изхождане. Реших, че това не е приемливо. Въведох бавно и полека нови неща в храненето:
    • топъл чай за закуска или топло мляко. Започваме с него на гладно. Няколко топли глътки. Когато порасна повече и вече се уверих, че няма алергия към мед, сутрешната топла напитка стана подсладена с мед;
    • фибри – храните с фибри ги давам от време на време. Често тези храни са с глутен и не се харесват на привържениците на безглутеновото хранене. При нас присъстват в храненето, не постоянно, но ги има;
    • вода – редовен прием. Ако забележа, че имаме запек или не сме ходили по нужда – топла вода една чаша на гладно;
    • плодове – полезни са, а и подобряват перисталтиката;
    • ако има проблем – сок от грозде, или круши или сливи;
    • когато се храни в къщи винаги да има „мокра“ храна – супа, основно със сос или подобни;
    • не прекаляваме с много бял хляб – не знам има ли значение, но съм решила, че и без това не е много полезно;
    Последното, което при нас работи е движението. Никога, когато има спорт, туризъм и интензивно движение по някакъв повод не сме се сблъсквали с този проблем. Когато сме у дома и сме по-пасивни се случва.

Вашият коментар