Тереза Алексиева

Бебешкото спално бельо и „обзавеждането“ на бебешкото легло – защо са по-важни, отколкото предполагаме? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 2200
бебешко бельо (custom)

Наскоро обсъдихме много подробно процеса по избор на бебешкото креватче (хиперлинк към предната статия) и правилния начин да го позиционираме, така че да постигнем максимален комфорт и безопасност както за бебето, така и за останалите членове на семейството. Днес ни се иска да продължим в същата посока на размисъл, като поговорим за един друг много важен елемент, свързан с удобството на здравословния сън, а именно – „оборудването“ на бебешкото креватче. Защото дори и най-прекрасното легло, поставено на най-правилното място, не би било комфортно място за сън, ако не разполага с правилно подбраните завършващи аксесоари. 

Ще се опитаме да систематизираме най-важната информация, която трябва да имате за всеки един компонент от обзавеждането на бебешката кошарка за сън. Това включва както основни неща като избора на матрак, така и детайли за всички малки, но важни подробности като чаршафите, възглавницата и одеалцето например. Здравият и безопасен сън на бебето зависи пряко от избора на тези аксесоари – от техните тъкани, от правилното пране и поддръжката им, от съобразяването им с възрастта и специфичните нужди на бебето. 

И така, какви са компонентите за „обзавеждане“ на едно бебешко легло и как да поддържаме средата в него чиста и здравословна? Отговорът на тези въпроси всъщност варира според възрастта на бебето. 

Много е важно да отбележим, че организации като Световната здравна организация и Американската педиатрична Асоциация за категорични и единодушни по един въпрос – че в леглото на новороденото не трябва да има нищо друго, освен матрак, чаршаф и спално чувалче. 

Всички допълнителни екстри са предвидени за използване от по-големи бебета и малки деца, в момент, когато вече не представляват риск за здравето и бебето и то не може неволно да се оплете и задуши в тях. Така че, освен спецификите на отделните видове спални аксесоари, ние ще обърнем внимание и на ориентировъчната възраст, на която е приемливо да ги сложите в леглото на детето си. 

Нека започнем с най-основното, стигайки малко по малко и до най-дребните детайли, обхващайки цялата обширна тема за спалното бельо и спалните аксесоари на бебето и малкото дете. 

Матракът

Изборът на матарк за бебешкото креватче е доста отговорна задача, особено при невероятното разнообразие от вариации, които пазарът предлага. Има няколко основни характеристики, с които е желателно да е съобразите преди да пристъпите към покупка:

  • Твърдост и ортопедичност. Редно е бебешкият матрак да не е твърде мек, за да не може бебето да потъва в него и да няма опасност от задушаване, от луксация или от системно неправилна позиция на сън. За целта са подходящи всички матраци с вътрешност от висококачествена пяна, както и матраците със усъвършенствани, съвременни пружинни системи.

    Вероятно второто ви учудва, защото като цяло пружинните матраци е славят с ниско качество и не особена надеждност. Истината е обаче, че специално разработените в последните години бебешки матраци с пружинни системи от типа на Бонел всъщност са най-скъпите и гарантирано ортопедични модели на пазара. Друга опция, гарантираща правилна анатомична поза е дебелата вложка от бамбук, която освен всичките си останали свойства, гарантира и правилна позиция на скелета и гръбнака по време на сън.
  • Проветривост. Важна подробност за бебешкия матрак е, че той трябва да позволява максимална „вентилация“ на въздуха, за да не запарва нежната бебешка кожа, особено в горещите летни месеци. Някои модели, като например Air Bamboo на Lorelli са снабдени със специални вентилационни отвори, които позволяват на кожата да диша и редуцират влагата. 
  • Хипоалергичност. Това свойство е характерно за повечето добри марки и модели матраци. То става все по-задължително в днешни дни, когато алергиите са все по-често срещан здравословен проблем при бебетата и малките деца. Предпазващият ефект най-често се постига чрез специален подвижен калъф или с вложка към матрака, които имат нишки от бамбук. Бамбукът има антиалергичен ефект, защото абсорбира влагата, охлажда и абсорбира много от алергизиращите микроорганизми, които биха подразнили бебето. 
  • Компактност. В зависимост от нуждите и начина ви на живот, вие можете да се спрете и на сгъваем матрак, който е компактен и лесно преносим, като същевременно не страда от липса на горепосочените достойнства. Често сгъваемия матрак се комбинира със сгъваема кошара и двете в тандем правят най-удобната комбинация за пътуващи семейства. 

Хубаво е се сдобиете също така и с качествен протектор за матрак, който да предпазва повърхността на матрака от многобройните и разнообразни телесни течности, които предполага отглеждането на малкото бебе. Протекторът е непромокаем и водоустойчив, което при всички положения отнема до известна степен възможността за правилно проветряване, затова ви съветваме да го използвате умно и обратно – при тенденция за повръщане, в периода на отучване от памперс или когато прецените, че наистина е необходим. 

За да спестите ежедневните инциденти върху матрака на бебето или върху вашия собствен, най-разумно е да се оборудвате с подложка за повиване на бебето, която смело и самоотвержено да понесе всички щети. 

Спалното бельо

Както вече казахме, в първата година от живота на бебето, а дори и по-дълго, спалното му бельо трябва да се изчерпва с един обикновен чаршаф, за предпочитане – с ластик. Чаршафите с ластик прилягат по-плътно върху матрака, не се набръчкват и бебето не може да ги размести, дори и в най-бурните си нощи. Това е огромно предимство и спокойствие за родителите, защото им спестява не само притесненията, а и постоянното наместване, оправяне и заглаждане. 

Пълният комплект спално бельо, който обикновено включва горен чаршаф, долен чаршаф и калъфка за възглавница също има някои специфики, които ще споменем, за да ви помогнем да се ориентирате към правилен избор:

  • Материята. Разбира се, това е повече от логично. Материята, от която е изработен спалния комплект за вашето бебе трябва да бъде естествена и висококачественапамук или ранфорс. Колкото и да сте изкушени от цената и десена, в никакъв случай не слагайте бебето си да спи върху синтетични материи, съдържащи полиестер. 

Те могат да запарят и раздразнят кожата, да причинят изпотяване и дискомфорт. Правилният подбор на материите както за дрехите, така и за спалното бельо на бебето, е ключов за неговото здраве и комфорт – това е нещо, с което не бива да правите компромис. 

  • Безопасността. „Безопасност на спалното бельо“ звучи доста слабоумно, но е факт, че има какво да се каже по темата. Пазарът на бебешки и детски стоки създава такава конкуренция, че някои производители започват да прибягват до безумия в опитите си да се отличат от конкуренцията. Най-просто казано – бебешкото спално бельо трябва да бъде максимално изчистено. В никакъв случай не избирайте модели с връзки и панделки, с малки частици като копчета, пришити или залепени украси, пайети и т.н. Ако има шарки, те трябва да са или нарисувани или бродирани. 
  • Цвета. Има едно универсално правило, което важи не само за спалното бельо, а и за цялостната атмосфера, която се създава около новороденото бебе – всичко трябва да бъде нежно, умерено и спокойно. Неслучайно повечето бебешки чаршафи, одеялца и спални комплекти са в меки, бледи, почти неутрални цветове. 

Запазете ярките, шарени и крещящи десени за времето, в което детето ви ще е достатъчно голямо, за да ги разбере и оцени. В по-крехка възраст бебетата имат нужда от спокойна, балансирана среда – без твърде ярки цветове (освен на единични играчки, по които да се заглеждат), без твърде силни шумове и без твърде резки движения.

Когато комбинацията от тези три тези базови изисквания е на лице, значи сте попаднали на подходящо за бебето спално бельо, с което ще подсигурите неговия комфорт и здравословната среда за сън.

Възглавницата

Най-важният въпрос, който родителите често задават е кога точно е редно бебето да започне да използва възглавница. Истина е, че има известна доза индивидуалност в нуждите и предпочитанията на различните деца, но това не прави отговор от типа на „когато майката прецени“ уместен. Колкото и малка, тънка и незабележима да е възглавницата, присъствието й в леглото на новороденото е в разрив с първото правило за безопасност, формулирано от Световната здравна организация, а именно липсата на всякакви меки предмети в кошарата. 

Новороденото бебе няма нужда от възглавница, защото обиколката на главата и на гърдите му все още е почти изравнена и чисто физиологично възглавницата би внесла дисхармония в правилното положение на врата и гръбнака по време на сън. Според множество организации, сред които Световната здравна организация и Американската педиатрична асоциация, минималната възраст за въвеждане на ниска, тънка възглавница в детското креватче е когато детето навърши една година, а оптималната – когато навърши година и половина. 

Между годинка и годинка и половина, вече можете да закупите за бебето си подходяща, малка бебешка възглавничка за кошара, която вече ще бъде подходяща както за възрастта, така и за телосложението му. Добрите бебешки възглавници са антибактериални и антиалергични, с пълнеж от силиконови фибри или мека пяна, които осигуряват ергономичност, проветривост и мекота. 

За по-големите деца над две години можете да избирате и измежду много модели декоративни възглавнички за легло и кошара, които да подберете според интериора на стаята и специфичните предпочитания на детето си. 

Одеяло

За да бъдем възможно най-кратки можем да кажем, че препоръките за използване на бебешко одеяло следват абсолютно същата логика и правила като правилата за използване на бебешка възглавница. 

Препоръчително е до навършване на годинката или докато го толерира, детето да спи нощния си сън с подходящо за сезона чувалче за спане. Разбира се, през деня, когато детето е под ваше наблюдение, вие можете да използвате и подходяща, лека бебешка завивка. Важно е да не оставяте детето без надзор, докато е малко и е завито с одеяло, защото рисковете не са въображаеми, а са доказани и реални.

Когато детето ви вече е на подходяща възраст и има по-адекватен контрол върху собственото си тяло и движенията му, вие можете да започнете да го завивате с бебешко одеялце и през нощта. През летния сезон е достатъчно да завиете детето с тънка, но качествена памучна пелена, докато за през зимата и по-хладните пролетни и есенни нощи имате разнообразие от опции като плетено одеяло, поларено одеяло или комплект за кошара с олекотено одеяло. 

За да се чувства вашето дете комфортно по време на сън е много важно одеялото му да е леко и качествено, но все пак има и други важни фактори. Особено голямо значение има правилната преценка на родителя относно това кога, как и колко дебело да завива детето си. 

Тенденцията е все повече родители неволно да правят мечешка услуга на своите деца, като ги обличат и завиват ненужно много през нощта. Бебетата нямат съвършено развита регулация на телесната температура и когато ги облечете и завиете прекалено старателно, тялото им не може да отреагира и да изравни температурата. Така се получава ефекта на претоплянето, чиито странични ефекти могат да варират от лек дискомфорт до ситен обрив и температура. 

Не на последно място, за здравословния сън на вашето мъниче има значение и начина, по който перете и поддържате спалното бельо в бебешката кошарка. Именно за това ще поговорим по-подробно в следващите редове. 

За прането и поддръжката на спалното бельо 

Правилната поддръжка е не по-малко важна от самия избор на качествено спално бельо. Ще синтезираме няколко основни правила и насоки за прането, дезинфекцията и освежаването на „обвивката“ на бебешката кошара, които са много лесни за спазване и същевременно достатъчно ефективни:

    • Задължително използвайте бебешки прах за пране и бебешки омекотител. Стандартните препарати за пране и омекотяване съдържат голям брой оцветители, аромати и различни алергени, които могат да повлияят негативно не само върху бебешката кожа, а и върху цялостното здраве на бебето. Макар да има бебета, които няма да изпитат дори кожни раздразнения, ще има и такива, които могат да отключат доживотни алергии и респираторни проблеми.
    • Отстранявайте петната единствено с бебешки или био препарат против петна. Независимо дали петното е от смяна на пелените, от мляко или от друга субстанция, мистериозно попаднала върху спалното бельо – не се изкушавайте да използвате по-силни и агресивни препарати, които са пълни със съставки, неподходящи за допир до нежната бебешка кожа.
    • Използвайте дезинфектант за пране. Малко количество от него се добавя в отеделението за омекотител, в следствие на което прането излиза от пералнята максимално почистено от бактерии и микроорганизми, които често се срещат по спалното бельо. Това е един страхотен „мързелив“ вариант за родителите, които искат да дезинфекцират дрехите и бельото на бебето, без задължително да ги гладят.
    • Винаги спазвайте инструкциите за пране, изписани върху етикета. Не перете спалното бельо на по-високи градуси, отколкото са препоръчани от производителя. Ако желаете да постигнете ефекта на дезинфекция, можете да изгладите бельото или да използвате дезинфектант за пране.
    • Не перете спалното бельо на бебето заедно със силно замърсени дрехи. Не е разумно да перете дрехите и спалното бельо на бебето заедно с дрехите за игра в пясъчника, заедно с работните си дрехи или заедно с вашето бельо, от чисто хигиенни съображения, особено когато бебето е съвсем малко и уязвимо. Някои родители предпочитат да перат дрехите и бельото на детето отделно от своите и много по-дълго време.
    • Когато имате възможност – оставяйте спалното бельо да съхне на слънце. Пряката слънчева светлина има благоприятен ефект върху прането – тя убива някои видове бактерии, като същевременно освежава и ускорява процеса на съхнене. Преценете добре индивидуалната си ситуация – ако живеете в среда със замърсен въздух и висока концентрация на фини прахови частици, то простирането на открито би имало повече минуси, отколкото плюсове.
  • Преди да поставите детето в леглото, почиствайте чаршафа с ролка за прах. Това важи особено за случаите, в които бебето е много малко, а въздухът и праховия фон в населеното ви място са средно или силно замърсени. В този случай можете да обмислите и закупуването на пречиствател за въздух, който да вкара показателите на въздуха в дома ви в здравословната препоръчителна норма. 

След като обсъдихме всички важни детайли около избора и компонентите на „обзавеждането“ за креватче, както и за тяхното пране и поддръжка, вие вече можете да подходите една идея по-информирано и отговорно към закупуването на тези важни аксесоари. Екипът на bebso.bg остава насреща за всички ваши допълнителни въпроси, за индивидуална консултация и препоръки за най-добрите и качествени продукти на пазара.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Baby2come
    Baby2come

    В цялата бебешка общност най-вече в САЩ има обстойно разработена тази тема в контекста на неволното бебешко задушаване. Включително съществуват статистики, проучвания и подобни. Леко пресилена ми изглежда темата в техния профил. Смятам, че бебето не остава без надзор в периода, когато е възможно такъв инцидент да се случи.
    Иначе аз избирам за децата си спално бельо и другите неща за леглото по няколко прости критерия – всичко да е от естествени материали, да издържа на пране, да е от познати производители (нечувани фирми, които произвеждат в Турция или Китай ги пропускам), да са изрично изписани сертификатите, с които разполага (не очаквам световен производител да си позволи просто да сложи етикет).
    Матрак и възглавница в началото търсех да са по-твърди. Между другото, когато ограничих избора до производители с реноме се оказа, че всичките ги правят относително твърди, както пише по книгите.
    С една дума – ако не се стискате за пари и се ограничите до фирми, които често са на пазара от десетилетия, вероятността да купите нещо неподходящо става минимална.

Вашият коментар