Тереза Алексиева

Въпрос с повишена трудност – каква бебешка количка да изберем? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 4433
Bebeshka Kolichka (custom)

Изборът на бебешка количка има потенциала да се превърне в тема ако не на отделна специалност в университета, то поне на богат, интензивен курс, след който да се получава прфесионален сертификат. 

Всеки бъдещ родител, на когото се е налагало да направи този избор знае, че той коства четене на поне дванадесет тома литература, около четири месеца ровене в дълбоките дебри на интернет, продължителни дискусии с приятели, листче с въпроси към консултанта в магазина за детски стоки и в крайна сметка – хвъляне на боб, за да можем да обвиним съдбата за взетото решение. 

Ние от екипа на bebso.bg едва ли бихме могли да сложим окончателен край на тази тежка трагикомедия, но със сигурност имаме амбицията да ви улесним, доколкото е по силите ни. В настоящата статия ще се опитаме по възможно най-директен, кратък, прост и разбираем начин да обясним разликите между видовете бебешки колички, както и  предимствата и недостатъците на отделните видове колички. Междувременно ще си позволим да ви дадем някои чисто практически съвети относно избора на най-добрата количка според бюджета ви, според терена, на който ще я ползвате, според пространството и условията, с които разполагате и според различните параметри, които са важни за вашия конкретен случай.

Така че, скъпи наши читатели, затегнете обезопасителните колани и нека нашият интензивен курс да започне сега. В края няма да имате сертификат, но може би ще имате поне бегла идея какво изобщо се случва.

Видове колички

Само по себе си словосъчетанието „видове колички“ предполага поне три тома текст, но тук имаме предвид най-базовото и най-важно разделение – видовете бебешки колички според техните функции и според възрастта на бебетата, за които са предвидени.

  • Стандартни комбинирани колички от една част

Това е най-бюджетният и елементарен вариант на бебешка количка, предлаган на пазара в момента. Комбинираната количка в една част можете да използвате от раждането на бебето до около втората или третата му годинка, когато то достигне ориентировъчно тегло от около 15кг. От раждането до момента, в който бебето вече може да седи само (към шестия месец) ще използвате коша на количката в изцяло легнало положение, а след това, според нуждите на детето, можете да започнете да го повдигате постепенно в различна позиция на гърба. Различните модели имат различен брой позиции на облегалката, но като цяло производителите се стремят да подсигурят възможност за плавен преход от легнало в седнало положение, давайки опции за избор между поне четири или пет фиксирани позиции. 

Този вид колички са добро решение, ако сте отделили бюджет от не повече от 200-300лв. за закупуването на количка. Те могат да бъдат използвани както през летния, така и през зимния сезон, като за по-ниски температури производителите предвиждат покривало за краката на бебето, което допълнително се монтира върху количката.

  • Комбинирани колички 2 в 1

Комбинираните колички 2 в 1 представляват рамка за количка с опция за монтиране и демонтиране на две отделни, различни части – кош за новородено и седяща „лятна“ количка. 

Кошът за новородено се отличава с по-стабилна и по-добре защитена конструкция в сравнение с трансформиращия се кош на количките от една част. Той обикновено има твърди страни, оборудван е със собствен матрак и има удобна дръжка, която позволява носенето на коша отделно от количката, когато това се наложи. Подходящ е за бебета от нулева възраст до момента, в който започнат да правят опити да сядат сами, тоест до около шестия месец.

След като бебето започне да седи, кошът за новородено се заменя със седящата част на количката. По устройство тя много наподобява гореспоменатата количка от една част. Има различни позиции за гърба, включително и напълно легнала, за да може вашето бебе да продължи да подремва на открито, но същевременно да има опция и да разглежда света от седнало положение. 

Количките тип 2 в 1 също да сравнително бюджетен вариант, който обаче прави реверанс към новороденото бебе и му подсигурява специално, отделно обособено пространство. Допълнителният кош за новородено е особено голям плюс за съвсем невръстните бебета, които се запознават с външния свят в една много крехка вързаст, в която е по-добре да бъдат максимално защитени както от студа и вятъра, така и от вредните слънчеви лъчи. Тази защита е в пъти по-добра при количките 2 в 1, отколкото в количките от една част, именно поради плътността, здравината и по-добрата изолация на коша за новородено. 

  • Комбинирани колички 3 в 1 

Количките 3 в 1 са идеалното решение за типа хора, които обичат да отмятат по няколко належащи задачи едновременно и с размах. Тя се състои от рамка с три части – кош за новородено, седяща част и преносимо столче за кола.

Кошът за новородено и седящата част са идентични с описаните по-горе, като допълнителната екстра е столчето за кола за новородено. То може да се монтира както на рамката на количката, така и в колата, като монтирането и демонтирането са бързи, лесни и безопасни и могат спокойно да се случват след като вече сте поставили бебето в столчето.

Тази опция е особено удобна, когато пътувате често с бебето си, било то за да се разходите в парка или пък за да посещавате ежемесечните контролни прегледи при вашия педиатър. Чрез нея ще си спестите сгъването и разгъването на други части от количката, а и ще подсигурите оптимален комфорт за спящото бебе, като го премествате от количката в колата и обратно без да го вдигате и разбуждате. 

Столчето за кола е подходящо за бебета с ориентировъчно тегло до около 8-9кг., след което ще трябва да го замените с по-голям стол за кола, подходящ за променящите се нужди на бебето. 

  • Летни колички

Летните колички обикновено са по-олекотен, опростен и лесен за пренасяне и управление вариант на стандартните бебешките колички. Те са подходящи за бебетата, които вече могат да седят. Макар, че са по-малки и компактни, все пак тези колички разполагат с всички необходими атрибути, за да изпълнят функцията си успешно и безопасно. 

Лятната количка е аксесоарът, с който можете лесно и спокойно да тръгнете на път, като в багажникът ви все пак остане и място за друг багаж. С нея можете да правите своите ежедневни разходки в парка или в квартала, когато бебето вече прохожда и прекарва голяма част от времето извън количката. 

Само родителят на прохождащото бебе познава агонията от носенето на бебе в едната ръка и бутането на огромна количка с другата ръка. За да не ви се налага да се запознавате с тази агония от личен опит, съветваме ви в този период от развитието на бебето да се сдобиете с една максимално малка, лека и елементарна лятна количка, която ще служи по-скоро за място за отдих на бебето между дългите сесии на ходене и падане, отколкото за основен способ за придвижване. 

Този тип колички са изключително бюджетни и удобни за ползване. Минималната инвестиция, която ще ви костват, гарантирано ще ви се отплати многократно дотолкова, че може и напълно да измести вашата значително по-хубава и по-скъпа бебешка количка. 

  • Колички за близнаци

Както би обобщила една небезизвестна фигура от българската реалност – количките за близнаци са като обикновени колички, само че за близнаци. Те си имат от всичко необходимо, но по две. 

Освен всичко останало, техните рамки са двойно по-здрави, а разположението им – двойно по-иновативно. Освен за близнаци, този вид колички са перфектно решение и за породени деца и деца с малка разлика във възрастта – така няма да се налага да тичате с количката след едното или пък да носите малкото в слинг, докато бутате по-голямото (въпреки, че някои родители реално предпочитат този вариант). 

Разположението на двете места за двете бебета може да варира според модела, а вие можете да изберете най-удобното за вас според пространството, с което разполагате и изобщо според начина, по който си представяте нещата. В класическия вариант бебетата седят едно до друго, но могат също така да са разположени гръб в гръб или едно зад друго във варианта за триколка. 

Най-важните характеристики на бебешката количка – на какво да обърнете специално внимание

След като се ориентирате грубо към какъв вид количка бихте искали да се насочите, има някои изключително важни подробности, които трябва да вземете предвид. Не съществува понятие като „най-добра количка“, защото спецификите на различните модели са подбрани така, че да пасват идеално на различни нужди. Като се започне от терена, по който ще е движи количката и се стигне до пространството, в което ще я съхранявате – има колички за всички цели и нужди. Сега ще обсъдим накратко най-важните характеристики и части на количката, както и кой вид за какви цели е подходящ.

Металната конструкция 

Това всъщност е самата основа на количката, върху която се монтира коша или седалката. Металната конструкция или т.нар „рама“ има няколко основни характеристики, на които трябва да обърнете внимание, а именно:

  • Начин на сгъване – той  определя какво пространство ще взема количката в сгънато положение. Съобразете размерите на количката в сгънато състояние с мястото за съхранение в апартамента или къщата си, както и с размера на багажника на колата си, в случай, че планирате пътувания с вашето бебе. 

Сгъването на количките е материя, която е породила собствен жаргон – те могат да се сгъват като „книга“ или като „чадър“. Количките, сгъващи се като чадър обикновено вземат по-малко пространство, но това често е за сметка на тяхната стабилност.

  • Тежест – още една ключова характеристика на количката, която обикновено зависи в най-голяма степен от рамата, въпреки, че коша и гумите също имат значение. Обърнете внимание на описанието на отделните колички и на тяхната тежест, за да можете да я съобразите с нуждите си. 

Ако живеете в апартамент или етаж на къща, до където няма асансьор, ако ще се придвижвате често с градски транспорт или пък поради здравословни причини не можете да вдигате тежко – съобразете избора си на количка с тези подробности. Потърсете по-олекотен вариант с малко по-тънка рама, с платнен кош и по-малки гуми. 

Истина е, че обикновено по-леката количка е малко по-нестабилна. Това е от значение в случаите, когато предвиждате използването й по силно неравен терен. Премислете ситуацията и опитайте да подредите приоритетите си така, че не само да изберете най-доброто за бебето си, а все пак да проявите здравословна милост и към самите себе си.

  • Гумите 

Без да омаловажаваме нито една от останалите части на количката, смеем да твърдим, че гумите играят ключова роля в начина на возене и придвижване на бебешката количка. Когато се вглеждате в тях, обърнете внимание на:

  • Материал – гумите се делят основно на пластмасови и гумени, като двата вида са подходящи за различни терени. 

Пластмасовите гуми са идеални за използване в градски условия, по асфалтирани улици и тротоари, без силно изразени неравности. При наличие на дупки те не само предполагат едно неприятно тракане и подрусване, а са застрашени и от счупване, което би могло да бъде потенциално опасно за бебето. Предимството им е, че са значително по-леки.

Помпащите колела за количка, изработени от гума, от своя страна, са подходящи за по-проблематични терени. Естествено, те биха возили чудесно и по равен терен, но биха могли също така да омекотят возенето по разбити тротоари, по малките пешеходни улички в парка и дори в гората. Разбира се, както всяка помпаща гума, те са застрашени от спукване, но то е по-скоро една допълнителна грижа за вас, отколкото заплаха за безопасността на бебето ви. Гумените колела са по-тежки, но по-надеждни и стабилни.

  • Размер – логиката, по която трябва да разсъждавате за размера на гумите е сходна на тази, която важи и за материала, от който са изработени. 

Малките гуми са подходящи за по-малки натоварвания – за изчистен, равен терен, за сравнително по-кратка и по-щадяща експлоатация. По-големите гуми, от своя страна, предполагат повече издръжливост на неблагоприятни условия.

Ако трябва да обобщим – най-лекият и лесно преносим вариант на бебешката количка е с малки, пластмасови гуми, а най-тежкият и пригоден за ежедневна, усилена и безпощадна експлоатация по всякакви терени – с големи, гумени колела. Много родители избират да имат една основна количка за всекидневна употреба и една по-малка количка, за непредвидени бързи излизания и за пътувания.

  • Маневреност – също определена от вида, размера и подвижността на гумите. Поинтересувайте се дали предните гуми на количката се въртят и ако да – на колко градуса. Колкото са по-подвижни те, толкова по-маневрена ще бъде вашата количка. 

Високоманеврената количка ще ви помоге да се справите по-лесно с много неприятни спортове за родители, като например заобикаляне на разбита шахта, обхождане на бездънна локва, лавиране между разбити плочки и т.н.

  1. Спирачки – каквито, разбира се, има всяка една количка. Спирачката представлява вид стопер за задните гуми, който гарантира неподвижността на количката, когато имате нужда от такава.

Има обаче една малка уловка – някои модели правят почти невъзможно управлението на тази спирачка с крак. Ще ви доверим тайничко, че свалянето и повдигането на кална спирачка с голи ръце по няколко пъти на излизане не е особено елегантно занимание. Уверете се, че спирачката на количката се управлява безпроблемно само с крак, (или само с ръце, защото има и такива модели), за да си спестите този дискомфорт. 

  • Амортисьорите 

Наравно с вида на рамата и гумите, амортисьорите също са определящи за една бебешка количка. Излишно е да се впускаме в дълги обяснения, за да кажем нещо много просто – бебетата се чувстват по-добре в колички с големи и хубави амортисьори. 

Това важи с особена сила за новородените бебета, защото една малка дупка на тротоара е равна на мощно земетресение в бебешката количка. Когато бебето е неукрепнало, силното раздрусване може да причини повръщане и като цяло – дискомфорт и раздразнение. 

Колкото по-голямо става бебето, толкова повече волности можете да си позволявате в тази насока. Това е и причината повечето летни колички за по-големи деца да нямат, или да имат много малки амортисьори. Те, също както коша за новородено, са детайл, свързан с комфорта предимно на най-нежните и най-малки същества.

Други от раздел „важни“

Може да се каже, че след като сте определили вида на количката, рамата и гумите, то вие в голяма степен сте свършили сериозната част от работата. Има още някои дребни детайли, за които все пак ще споменем мимоходом, просто за да се чувствате още по-изпълнени със свежи нови знания от света на бебешките колички:

  1. Материалът на коша може да бъде плат, кожа или изкуствена материя. Тези опции предполагат различна тежест, проветримост, водоустойчивост и предпазване от метеорологичните условия. Макар и коженият кош понастоящем да е най-скъпото удоволствие, ние ще се осмелим да изкажем предпочитание към коша от плат, тъй като той предполага най-естествена среда за бебето.
  • Багажникът и чантата на количката могат да ви изглеждат като прозаична подробност, но едва ли ще мислите така, когато установите, че багажът за разходката ви доста често ще тежи повече от самата количка, заедно с бебето в нея. Опитваме се да кажем – колкото по-голям багажник, толкова по-щастлива майка. Колкото по-епична чанта, толова по-малко торбички в ръцете.
  • Аксесоарите за количка също са дребни, но необходими щрихи към голямата картинка. Когато станете горд притежател на количката на мечтите си, не забравяйте да я оборудвате подобаващо. Задължителните аксесоари са комарник и дъждобран/слънчобран, а ако искате да се поглезите, можете да се снабдите и с поставка за чаша, в която да развозвате както водата на бебето, така и вашата освежаваща напитка.
add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Borislava_Koleva
    Borislava_Koleva

    Изборът на количка се определя от това колко е голямо бебето и за какво ще използвате количката.
    Докато имате малко бебе Ви е нужна количка с кош– бебето да лежи в него. В колата направо трябва да се слага кошница. Тя често я има в колички 2 в 1 или 3 в 1. Тези колички трябва да са по-комфортни – съответно с по-големи гуми, амотрисьори и т.н. Това прави количката по-голяма, по-трудна за пренасяне и съхранение.
    Когато детето порасне нуждите стават други – количката се използва по-малко – само в периода, когато малкия човек се измори или му се доспи. Тогава ви трябва не толкова комфортна за детето, колкото по-лесна за пренасяне и по-компактна.
    Ако пътувате много – с кола или самолет задължително търсите количка, която да е олекотена, да се сгъва лесно и да е много компактна.

Вашият коментар