Тереза Алексиева

Как да изберем бебешка количка? (Пълно ръководство) от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 5907
Как да изберем бебешка количка

Ако очаквате първото си дете или ако то вече се е появило и му се радвате у дома, сигурни сме, че едно от нещата, които в момента правите е да търсите количка, с която да излизате на разходки. Сигурни сме и че докато разглеждате и четете спецификациите на различните видове бебешки колички се обърквате все повече и ви става все по-трудно да направите подходящия избор.

2020 06 29 11h06 44

Нормално е да сте объркани. Все пак трябва да изберете на количка, която да е удобна, здрава и безопасна, да има някой задължителни екстри и на това отгоре да е в подходящите цветове. Като прибавим и факта, че това е и една от най-скъпите покупки, която трябва да направите… Нормално е да сте объркани и дори леко притеснени.

За да ви помогнем в избора на бебешка количка, от Kidso.bg се постарахме да изготвим пълно ръководство, което надяваме се ще ви бъде от полза.

Как да изберем бебешка количка?

Въпросът, на който трябва да си отговорите още в началото е:

За колко голямо дете ви трябва количка – за новородено или за дете над 6 – 8 месеца?

Този въпрос е важен, тъй като има разлика дали търсите количка за бебче на няколко седмици или за малко по-голямо дете.

За съвсем малките бебенца са подходящи класическите или комбинираните (модулни колички).

Класически колички

Този вид бебешки колички се наричат още „кош” или „люлка”, тъй като през първите месеци бебето не може да седи и лежи в количката като в кошче. Класическите колички имат по-дълбок, широк и удобен кош, с по-широки и високи гуми за по-добра маневреност са и имат достатъчно място за багаж. В зависимост от сезона, в който ще ги използвате могат да бъдат „зимни” или „летни”, като разликата между двата вида е основно в материала, от който е изработена тапицерията на количката.

Минусите на този тип бебешки колички са:

  • По-големия им размер, което прави качването в асансьор или придвижване с автобус доста трудно
  • Не могат да се използват след като бебчето навърши 6 – 8 месеца

 

Комбинирани колички

Наричат се още „модулни”, тъй като разполагат с допълнителни функции и могат лесно да се адаптират към нуждите на детето (растат с него). Модулните колички са подходящ избор, ако сте практични родители, които търсят да закупят количка, която лесно и бързо може да се трансформира от кош в количка или в столче за кола.

Стандартно, комбинираните бебешки колички се предлагат в комбинация 2 в 1 (трансформиране на коша в седалка на количка) или 3 в 1 (трансформиране на коша в седалка на количка и в седалка на кола).

Плюсовете на този тип колички са:

  • Многофункционалност, която им позволява да бъдат адаптирани според нуждите на детето
  • Предлагат се с широка гама от функции, така че всеки родител да може да открие количката, която ще е най-удобна и практична
  • Разполагат с големи колела, пълни с въздух и имат добра маневреност
  • Оборудвани са с 5 – точкови колани за безопасност

Минусите им са:

  • По-тежки са от количките тип „чадър” и се пренасят по трудно
  • Не всички модели са подходящи за бебенца под 6 месеца

Как да изберем бебешка количка

 

Ако детенцето ви е над 6 месеца, тогава имате следните варианти за избор:

 Детска количка тип „чадър”

Този тип колички са маневрени и много удобни за пренасяне, тъй като тежат доста по-малко от предходните два типа колички. Освен това не са толкова обемни, което пък улеснява придвижването в градския транспорт, качването на количката в асансьора и разминаването по тесните тротоари.

Количките тип „чадър” разполагат с регулируема поставка за крачетата, голям сенник, а седалката може да се трансформира и да се превръща в удобно легло, в което мъничето да спи, докато сте в парка. Задължително този тип колички имат колани, които осигуряват безопасността на детето. Всичко модели могат да се сгъват дори и с една ръка, а много от моделите разполагат и със специална презрамка, която позволява да бъдат носени и на рамо.

Минусите им са:

  • Колелата им са доста малки, което затруднява придвижването по неравни терени и намалява маневреността им.
  • Поставката за крачетата не се регулира, което е доста неудобно, когато детето заспи и седалката се трансформира в легло.
  • Не всички модели имат дъждобрани и трябва да се купуват допълнително, ако ще ползвате количката във ветровито или дъждовно време.
  • Не са подходящи за мъници от 0 до 6 – 8 месеца

 Колички триколки (джогинг)

През последните години бебешките колички с три колела станаха много популярни и търсени от родителите и у нас. Производителите посочват, че този тип детски колички са предназначени за родители, които обичат да тичат сутрин, но на практика не е задължително да практикувате джогинг, за да закупите подобен модел количка.

Триколките имат две гуми отзад и една отпред, което балансира прекрасно теглото на количката. Освен това гумите им с големи, широки и пълни с въздух, което намалява вибрациите от неравностите по пътя. Почти всички модели имат не само добри амортисьори, но и заключващо се предно колело, удобни телескопични дръжки и 5 – точкови колани за безопасност на детето.

Недостатъците на триколките са:

  • Изискват повече време за сглобяване
  • По-тежки и по-обемни са, което затруднява влизането с тях в асансьора или в обществения транспорт. Трудно се наместват и в багажника на колата.

 Двойни колички

Това са специален вид колички, които са предназначени за близнаци или за деца с малка разлика във възрастта. Като характеристики се доближават до класическите и комбинираните колички, като разликата е, че в тях могат да се возят две деца. Моделите двойни колички, които се предлагат на пазара са Side by Side и тандем.

Маневрирането с този тип колички е трудно, тъй като са доста по-обемни от единичните. Влизането в асансьор също, особено с количките тандем. Тежестта им също е по-голяма, но за сметка на това, ако имате близнаци двойните колички са единствения модел, който ще ви свърши работа.

Как да изберем бебешка количка

Щом се насочите към модела количка, трябва да обърнете внимание и на още няколко неща като:

 Размери

За да сте спокойни, че количката, която ще закупите ще може да влиза спокойно през входната врата и в асансьора измерете предварително ширината на вратите, вратата на асансьора и дори багажника на колата. След това измерете разстоянието между колелата на количката, за да се уверите, че дори и в разгънато състояние ще можете лесно да влизате навсякъде с количката.

Гуми

Обикновено, детските колички се оборудват или с гуми, които могат да се помпят или с пластмасови гуми. Имате ли възможност, от Kidso.bg ви съветваме да избирате количка с гуми, които могат да се помпят, тъй като те са не само много по-големи, широки и издръжливи, но и обират много по-добре вибрациите от неравностите по пътя.

Материя

Обърнете особено внимание на материята и избирайте количка, на която материята може лесно да се почиства и пере.

Шаси

Доста често родителите не обръщат голямо внимание на материала, от които е изработено шасито на количката, а той е много важен, тъй като оказва влияние върху теглото и стабилността ѝ. Имате ли възможност, избирайте количка с шаси от алуминий или друг лек, но здрав материал.

Амортисьори

Задължително при покупка обърнете внимание дали количката има добри и здрави амортисьори, тъй като от тях зависи колко гладко ще вози.

Спирачки

Изборът на спирачна система на количката зависи изцяло от вас и можете да избирате дали спирачките да са на предните или задните колела, дали количката да има ръчна спирачка (при джогинг моделите) или всяко колело да е с индивидуална спирачка. Изпробвайте колички с различна спирачна система, за да откриете тази, която ще ви е най-удобна.

Безопасност

Съвременните бебешки колички задължително са оборудвани с колани за безопасност и едва ли ще откриете количка без такива. Има обаче разлика в защитата, която осигуряват, затова нашият съвет е да се спрете на количка, оборудвана с 5 – точкови колани.

Допълнителни аксесоари

Добре е количката, която ще закупите да има удобна поставка за крачетата, комарник, сенник, дъждобран, чанта и багажник за съхранение на багаж, място за поставяне на шише и други. Разбира се, ако моделът, който сте избрали няма някой от тези аксесоари, можете да ги закупите допълнително, но тогава трябва да се съобразите както с модела на количката, така и с цвета ѝ.

И още…

Докато сте в магазина и избирате количката, обърнете внимание на следното:

Как да изберем бебешка количка

Можете ли да сгънете бебешката количка лесно?

Имайте предвид, че през повечето време ще возите бебето сами, затова трябва да можете да я сгъвате без затруднения.

Колко висока е дръжката?

Хванете дръжката и пробвайте да бутате количката. Така можете да разберете най-лесно дали височината ѝ е подходяща за ръста ви.

Лесно ли управлявате количката?

Разходете се из магазина бутайки бебешката количка, за да усетите маневреността ѝ. Защото ако не можете лесно да я управлявате в магазина, ще ви е още по-трудно навън.

Как да изберем бебешка количка 

Колко е тежка?

Колкото по-лека е количката, толкова по-лесно ще ви е да я бутате, управлявате и пренасяте, когато се наложи.

Има ли всички функции, които искате?

Огледайте количката добре и попитайте консултантите с какви функции е количката, на която сте се спрели и ги съпоставете с вашите изисквания.

Маркова или не?

Никой не може да ви задължи да избирате количка от популярна марка, но истината е, че има доста голяма разлика между продуктите, произведени от непознати производители и тези, които всички познават като марка. Затова и нашият съвет е, ако искате количката да е наистина здрава, удобна, безопасна и качествена, да разгледате моделите на популярни производители и да закупите бебешка количка от марка, която познавате.

Цена

Ценовият диапазон, в който се предлагат количките е доста голям и варира от 100 до над 2000 лв. Съветът, който можем да ви дадем не залагате на нискобюджетни колички от неизвестни производители, тъй като качеството им няма да бъде особено високо. Не ви съветваме да се спирате и на най-високия клас колички, тъй като докато бебето стане достатъчно голямо да спре да се вози в количка най-вероятно ще смените два или три модела колички. Според нас, марковите колички в средния ценови клас са най-практичното решение.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Borislava_Koleva
    Borislava_Koleva

    Това си е цяла наука това с купуването на количка. Ние в крайна сметка се оказахме с две – една с помпащи гуми, която се ползва ежедневно и вози супер меко, обаче е голяма като тир… И една количка тип „чадър“ с пластмасови гуми, която е лека и си я носим с нас в колата, когато пътуваме – без да ни взима цялото пространство в багажника. Много търсихме модел, който да съвместява предимствата на двата варианта, но такъв просто не съществува.

Вашият коментар