Диди Димова

Всичко за ПЪРВИТЕ ПРИЗНАЦИ НА РАЖДАНЕ и какво да правите после? от Диди Димова

icon Преглеждания: 71573
Видео Текст
Purvi Prinazi Na Ragdane

След като вече приготвихме чантата, сега да поговорим какви са първите признаци за едно предстоящо събитие. Защото и тук се допускат много грешки, има много страх и много напрежение.

Първи предвестник е появата на контракции

Ако раждането ще бъде нормално, мотивирани сте и всичко е вървяло прекрасно за едно нормално раждане – това са просто едни подготвителни контракции. Но те икат да ни кажат, че много скоро могат да започнат истинските, болезнени контракции на раждането – ние трябва да бъдем малко по-готови психически и да няма паника.

Следващият признак са болезнените контракции. 

Ако получите контракция, съчетана с болка ниско в корема или контракция с болка в кръста, първото нещо, което трябва да се направи е тест дали родовата дейност е истинска или лъжлива. Много често се случва да отидете до болницата и да се окаже, че става въпрос за лъжлива родова дейност, след това да си тръгвате и да се връщате пак, и тогава да се включат системи, защото колко пъти трябва да ходите и да се върщате… Стресът и напрежението в този случай са големи. 

В какво се състои тестът? 

Ставате, правите бавна разходка, масаж на кръста, дишате дълбоко и поглеждате часовника – ако с времето болезнените контракции се разреждат – спокойно, това е лъжлива родова дейност. Тя обаче идва да покаже, че от няколко часа до няколко дни може да започне истинската болка за раждане. Ако с минаването на времето болезнените контракции започват да стават по-чести и по-ритмични, това са истински родилни болки – моля ви, тръгвайте. 

Тази истинска болка може да продължи дълго време – колкото повече прекарате вкъщи с партньора си, толкова по-добре. Правете си бавни разходки; има също така и специални упражнения, които се правят по време на болезнените контракции, специални дишания и движения между контракциите. Но в никакъв случай не бих ви посъветвала да легнете и да чакате ритмичната родова дейност вече обявена – дали ще бъде през 7 или 10 минути, или през 5-7 минути.  

Трябва да съобразите тръгването си с това колко далеч живеете от болницата и какъв е трафикът

Поне 6-7 контракции трябва да получите през този интервал от време. Да кажем ако сте близо до болницата и трафикът не е натоварен, тръгнете когато контракциите са през пет минути; ако сте отдалечени – когато са през седем; а ако сте отдалечени и трафикът е натоварен – през десет. 6-7 последователни контракции в такъв интервал са достатъчни, за да тръгнете. 

Бъдете спокойни, раждането не става просто така. Тогава се обадете на вашия лекар и тръгнете към болницата. Докато ви тоалират, докато ви направят прегледа, вие отивате почти готови за една епидурална анестезия, която изисква минимум 4-5см. разкритие на шийката. Така че, не бързайте. 

Следващият предвестник е изтичането на околоплодните води

70% от ражданията започват като родилката идва в родилния дом и всеки колега има различни предпочитания – при различно разкритие на шийката пука околоплодния мехур или започва цезаровото сечение и мехурът се пука. Това е нормално. Пукането на мехура е безболезнена манипулация както за бебето, така и за майката.

Но има едни 30%, при които мехурът се пука преди да е започнала родовата дейност или преди датата, която сме определили за цезарово сечение. Ето за това искам да поговоря, защото ние не ги обичаме тези 30% и при тях много често стават грешки. 

Тук всичко е строго специфично, затова аз моля – не вземайте съвети от приятелки, близки, роднини, защото всяка бременна и всяка бременност за различни. Една ще бъде с първо дете, друга с второ – всичко протича по различен начин. Колкото е по-ниско главичката – толкова по-малко води има отпред и толкова по малко ще изтекат; колкото е по-високо главичката, толкова повече води има и по-буйно ще изтекат. Всичко е строго индивидуално. 

Има и едно неспецифично подмокряне, което много често води до драма. Какво e това? 

Когато жената забременее се увеличава количеството на вагиналното съдържимо, но всяка жена знае колко е горе-долу. След 20г.с. е добре когато отидете до тоалетна, когато сменяте бельото или превръзката си – следете за това, разбира се, без да изпадате в параноя. 

Когато видите, че превръзката е по-напоена от обичайното, веднага трябва да ви светне лампичката, че това може да са водите. Не е нужно да притеснявате вашия лекар – запазете бельото или превръзката и идете до болницата. Във всяка болница 24 часа в денонощието има дежурни акушерки.

Те имат специален разтвор, който се казва бром тимол – той е във цял свят един и същ и не се продава. Те ще капнат от него върху бельото или превръзката ви, за да видят дали това са водите или не. Ако са водите, вие вече сте в болницата – викате лекар и всичко е наред. Ако не са – тихомълком се прибираме без да сме създали суматоха. Ето това представлява специфичното подмокряне

Дами, има ли изтичане на води, никога не трябва да стоите прави, с отворени крака и да казвате: изтекоха ми водите 

Първото, което трябва да направите, ако сте вкъщи, е да легнете веднага за десет минути на една страна, за предпочитане наляво, заради вена кава. Когато легнете, вие махате налягането. Когато се обърнете на една страна и бебето се обръща на една страна и спокойно изтича остатъкът от водите. 

Защо са тези 10 минути? Там, където изтичат водите, на тяхно място се смъква главичката и става като тапа на шийката и повече нищо не може да изтече. Задължително е да гледате цвета на изтичащите води. След тези 10 минути ставате, обаждате се на вашия лекар, казвате, че има изтичане на води и задължително казвате какъв е техния цвят. Защото ние много често питаме имате ли болки. 

Вие първо трябва да съобщите цвета, а след това да кажете дали има болки или не. Аз съм убедена, че вашият лекар ще ви каже да си вземете чантата и да тръгвате за болницата, защото според СЗО при изтичане на води до 12-тия час трябва да сме приключили с раждането.

Защото околоплодният мехур – това е къщичката на бебето. Като се наруши целостта му, от влагалището може да тръгне инфекция към матка и към бебе. Затова, моля, реагирайте адекватно. Направете си един външен тоалет, можете да си вземете и душ, вземете си чантата и тръгвайте. 

В колата никога не пътувайте седнала, защото там където досега са били водите, сега се смъква главичката. 

Знаем какви са дупките по пътищата и когато главичката подскача нагоре-надолу на всяка дупка, тя може да застане напречно и да ни съсипе раждането. Затова в колата бъдете леко полегната или обърнете дупето и таза си на една страна – по този начин трябва да се пътува. Ако шофирате и усетите, че ви изтичат водите – никаква паника по пътищата. Вие не сте права, вие сте седнала. 

Светнете с фаровете, отбийте на първото удобно място, лягате за 10 минути на една страна, за да може главичката да стане като тапа на шийката, смъквате леко дупето надолу, отивате вкъщи, гледате цвета на водите, звъните на доктора, взимате душ и тръгвате. Има ли изтичане на води, няма да чакате родовата дейност да започне – водещи са водите. Това е поведението, което трябва да имате. 

Какви цветове могат да имат водите? Могат да бъдат бистри

Когато се обадите на вашия лекар и му съобщите, че изтичат бистри води, той знае, че имаме на разположение 12 часа. Могат да бъдат и розови. Нека ви обясня какво означава това и защо е важно да го съобщите. Шийката е тясна и дълга, при първескини разкритието започва от матката навън към влагалището. При второ и при трето раждане разкритието отвътре и отвън става едновременно, затова раждането на второто и третото дете тава по-бързо. 

При всяко разкритие на шийката обаче, независимо дали е първо или пето, се пукат капилярчета. Ако разкритието е започнало и мехурът се спука, водите измиват тези съдчета и се оцветяват в розово. Това показва, че имаме начално разкритие на шийката

Водите могат да бъдат и зелени. Акото на детето в коремчето ви е тъмно зелено и се нарича мекониум. Всички ние когато се стресираме и казваме: „Боже Господи, как се уплаших, напишках се“  или „щях да се наакам от страх“ – това е нормална реакция на всяко живо същество. 

Ако детенцето се е стресирало, първата му реакция е да се напишка или наака. И тъй като акото е зелено, веднага водите се оцветяват в зелено. Това говори, че имаме стрес на плода. Затова вашата информация, касаеща изтичането на водите и техния цвят, поставя екипа в готовност. Затова, моля, не подценявайте тези неща.

Следващият признак, това е наличие на слуз

Това е прословутата „тапа“ или „запушалка“ на шийката. Когато се засили еластичността или започне разкритието, тя много често натежава и пада, но не винаги. Аз казвам, така че ако падне да се знае какво е и да няма стрес. 

Падането на тапата е предвестник за скорошно раждане. Ако се случи при планирано цезарово сечение, независимо по кое време на денонощието е, веднага трябва да се уведоми лекаря, защото при цезаровото сечение ние не трябва да чакаме да започне родовата дейност и да почнат болезнените контракции, защото на никой не му е приятно по спешност да събираме екипа. 

При нормалното раждане, ако тапата падне преди деветият месец вие ще уведомите вашия лекар и той ще ви постави на хормонална терапия, защото всеки спечелен ден спомага за развитието на дробчетата на детето

Ако сте в деветият месец и се случи късно през нощта – не се притеснявайте. Сутринта се обадете на вашият лекар, информирайте го че тапата е паднала и му кажете какъв цвят е била. Тогава той ще прецени дали да ви извика или да изчакате да започне ритмичната родова дейност. 

Какви цветове може да има тапата? 

Може да бъде безцветна или жълтеникава, което говори за една засилена еластичност на шийката – това е хубаво съобщение при нормално раждане. Може да бъде цялата розова или осеяна с тъмночервени или тъмнокафяви нишки. Може би всички се сещате за какво говори това, а именно за започнало разкритие на шийката. 

Казах, че когато се разкрива шийката, се пукат капилярчета – тази кръвчица оцветява тапата. Още като видите цвета на тапата, дами, вие вече знаете какво се случва с вас и вие можете да уведомите вашият лекар. Ето това е да имате богата медицинска култура – вие ставате един екип. 

Аз не мога да се съглася, че определена болница или определен лекар са в черния списък, както се пише по форумите. Болницата не е училище; болницата е място, където събитията се случват. Моля, подгответе се за това събитие и вие ще станете един уникален екип. Вината е 50:50. Ако вие девет месеца нехаете какво се случва с вас, с раждането, с кърменето – да, накрая можете да очаквате проблеми.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Evgenia_Gencheva
    Evgenia_Gencheva

    По принцип всяка наблюдавана бременност знае кога предстои раждането. То няма как да е изненада. Много често лекарите дори го планират. В този смисъл Вие ще сте много подготвени за големия ден.
    Все пак няколко съвета:
    1. Вечерните хранения да са по-леки и по-рано. При евентуални нощни раждания това ще направи общото Ви състояние по-добро;
    2. Интимна хигиена на ниво. По принцип интимната Ви хигиена трябва да е висока, но в този период трябва да сте напълно готови. Обезкосмени и чисти. Без значение, че в болницата ще се погрижат за това отново, ако Вие сте подготвени става по-лесно;
    3. Багажът за болницата и документите за това как е протичала бременността Ви трябва да са готови. Възможно е, когато се появи елемент на спешност, докторът водил бременността да не може да реагира и да Ви изроди дежурен специалист. Тези документи ще му помогнат да има пълна информация за Вас и бебето;
    4. Във всеки ден преди раждането трябва да има „дежурен“, който е на разположение да Ви закара в болницата. Ако съпругът Ви е зает, ще закъснее от работа и т.н. винаги трябва да има „план Б“. Който ще Ви кара трябва да е с изправен автомобил и да не пие алкохол докато е на разположение;
    5. Запознайте се подробно как и с каква честота текат контракциите. Не се паникьосвайте, а бъдете прагматични. Говорете с раждали вече жени ако ще очаквате първо бебе. Така ще избегнете „фалшиви тревоги“ или дълго висене в болницата;

Вашият коментар