„За” или „против” биопродуктите? Категорично „за”, разбира се. Биопродуктите са по-качествени и по-хубави за нашето хранене.
Но нека да направим някакви уточнения, защото първо – от биопродуктите също така може да се пълнее. Така че е въпрос на количества, защото много често хората казват: „Аз се храня с „био”, но защо качвам?”
Имайте предвид, че един биодомат и един стандартен домат не се различават по калории, не се различават по съдържание на витамини, не се различават по абсолютно нищо като съдържание и като таблица.
Това са факти, за които хората много често се заблуждават, слушайки думата „био”. Да, по-хубаво би било да имаме едно хубаво биопроизводство, в което има много строги регламентирани правила, по които трябва да се случи.
Моето мнение и информация е, че на картата на България много малко са местата, които наистина биха могли да осигурят някаква биопродукция. Не е толкова широко разпространено „био-то” в България.
Има маркетингови и търговски трикове, които много често заблуждават хората. Давам личен пример. Когато ми се роди дъщеря и трябваше да я захранваме, аз като добър баща, наивен и емоционален, купих пащърнак за 8 лв. за килограм от биомагазин. Когато втори път исках да взема и моркови, те струваха по 12 лв. на килограм.
Следователно попитах собствениците дали имат сертификат за тези зеленчуци, защото на магазина отпред има огромна табела „Биомагазин” и т.н. Те ми отговориха, че нямат сертификат за тези продукти. Причината за това да е биомагазин, е защото има биоопакована храна от типа на леща, боб и нахут.
Заедно с боба, лещата и нахута, които са от сертифицирани производители и най-вероятно внесени в България, и това е причината магазинът да се казва „био”, има няколко рафта с някои зеленчуци, които идват от някое село.
Макар да идват от някое село и от някоя баба, която ги гледа в двора, никой не може да ми гарантира, че тези продукти, тези зеленчуци са по-чисти от тези, които бих купувал от сертифициран, макар и конвенционален производител на зеленчуци от парника около Петрич.
Затова наистина е важно да сме малко по-критично настроени към биопродуктите, да търсим и да искаме сертификат, за да сме сигурни, че в крайна сметка консумираме биопродукти. Но хранителната стойност на биопродуктите и на останалите е абсолютно еднаква.
Това са важни неща и определено, да, ако можете и ако имате тази физическа възможност и време да се занимавате, и да търсите по-хубави, по-„био”, по-чисти продукти, няма спор, трябва да го правите.
Но не бива едновременно с това подобни потребности да започнат да създават напрежение и стрес. Да, не всеки един от нас, който работи 8-12 ч. на ден, има и време да търси биодомат. Така че в този случай просто яжте домат. Не е кой знае колко голяма разликата. Но ако имам възможност да избирам „био”, категорично съм за тях.
В световен мащаб аз поне не познавам единен стандарт за това, какво е био. Всеки има някакви норми на базата, на които произвежда нещо с „био“ етикет. Много често с това се и злоупотребява. В други случаи просто не се знае какво е био. Познавам едно цяло село, което в годините на активната индустриализация и механизация разполагаше с тонове торове и развиваха „модерно земеделие“. В един момент почвите им и водите имаха толкова висока концентрация на нитрати, че на практика всичко произведено от тях при тестове излизаше със завишено съдържание на нитрати. После хората обедняха и нямаха средства да торят. Сега вече произвеждат био зеленчуци. Така си мислят, защото не торят. Обаче водите и почвите им са толкова отровени от безконтролното използване на торове в миналото, че нищо, ама нищо био няма в продукцията им – все още торовете от миналото не са се отмили и отиват в храната им.
Мога да Ви разкажа и за друг производител на екологично чиста продукция. Той тори само с оборска тор от близката ферма за животни. Обаче дали има животни третирани с антибиотици, с какво са хранени тези животни не го интересува. Предположете какво има в неговите зеленчуци – всички видове „коли“.
С една дума докато няма уеднаквени норми по био темата не може да сте сигурни какво Ви продават. На всичкото отгоре няма как да има масово производство и то да не е третирано с никаква химия – добивите ще са нищожни. С една дума не залитайте на всяка цена в БИО крайности.