Д-р Захаринка Гочева

Задължителни изследвания на бебето и детето – част 1 от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 7322
Видео Текст
задължителни изследвания статия 1 (custom)

Изследванията на вашето бебче започват още веднага след раждането. Тоест веднага след раждането в родилна зала се правят кръвни картини, при необходимост кръвно-газов анализ, ако вашето детенце е било с асфиксия след раждането, преносено, недоносено, или има някакви други здравословни проблеми веднага след раждането.

Правят се изследвания на билирубина по-нататък, утайка, CRP, за да се докаже има ли вашето бебе при раждането някаква вродена инфекция или няма. При необходимост – ако има затруднено дишане – се прави кръвна картина и освен нея се правят и рентгенови снимки.

Нещо, което е задължително при престоя, докато сте в родилния дом и това е така във всички родилни домове – това е изследването на слуха. „Евокирани потенциали“ се казва изследването, изключително важно е. В 90% от родилните домове вече разполагат с такива апарати. Но, ако все пак при изписването ви от родилния дом не сте видели в епикризата записано „Изследван слух: в норма“, задължително се обърнете към вашия педиатър и той ще ви обясни къде може да се направи допълнително това изследване.

Друго, което се прави задължително – това е един скрининг за три вродени заболявания:

  • фенилкетонурия
  • хипотиреоидизъм
  • надбъбречна хипоплазия. 

Тези заболявания са изключително редки за детската възраст, но изискват много бързо и ранно лечение. Още първия-втория месец трябва да се започне или лечение с хормони, или промяна в начина на хранене, за да оцелее вашето бебе и за да се развива правилно. 

Така че това се прави задължително във всички родилни домове, но резултатът обикновено не е готов преди да бъде изписано вашето бебе. Тоест, ако нещо в резултатите не е в норма, тогава от родилния дом ще ви издирят и в рамките на един месец ще ви се обадят, за да отидете за повторно изследване на вашето бебе.

Друго, което е съществено и е хубаво да се направи още в родилния дом, но за съжаление се прави на много малко места, това е трансфонтанелната ехография. Аз я препоръчвам да се направи между първия и третия месец на бебето. Вече на доста места в София се прави това изследване, ето какво представлява:

Гледат се мозъчните структури на бебето през отворената фонтанела с ехограф, т.е. изследването не налага пълна упойка на бебето, абсолютно безвредно е и няма кръв, няма от какво да се плашите, т.е. няма и облъчване.

Така че това изследване обаче ни дава достоверна информация:

  • какви са структурите в мозъка.
  • има ли някои вродени аномалии.
  • някакви кистички
  • при по-тежко раждане има някакви увреждания на мозъчните тъкани.

Задължително е да се направи при недоносени бебета, при  тежко раждане и при преносени бебета, и когато имате информация, анамнеза за някаква наследствена обремененост. При всички други е по желание и може да се направи и с талонче към Здравна каса, може да се направи и с платен прием.

Нещо, което е задължително в България от раждането до навършване на 3-месечна възраст, това е изследване „ехография на тазобедрените стави“. 

Ехографията на тазобедрените стави се прави от ортопед и можете да помолите вашия личен лекар-педиатър да ви даде талонче. Има при някои доплащане, при други няма доплащане в зависимост какъв договор са сключили колегите със Здравната каса.

Ако бъде открита луксация на тазобедрените стави, се поставят специални гащички, дунапренени, или ако се наложи, каишки на Павлик. В много краен случай се стига до операция, когато диагнозата е поставена навреме.

Така че, ако вашият личен лекар не ви е дал талонче, напомнете му.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Irma_Bogdanova
    Irma_Bogdanova

    Подробно и изчерпателно описание на всички проверки, които се правят на бебето. Нашия детски лекар след изписването от родилния дом прегледа внимателно всички документи, за да е сигурен, че всичко при раждането е направено и проверено.
    След това получихме списък по седмици кога какви прегледи и контроли ще се правят. Така беше много по-удобно за нас. Единствено не си спомням да сме правили ехограф на фонтанела.
    Слава Богу, живи, здрави и енергични растем сега!

Вашият коментар