Факт е, че децата се превръщат в най-ценното и скъпо нещо в живота на всеки един родител. Реално погледнато, грижата за детето започва още от първия ден от бременността – важно е с какво се храни майката, какви емоции изпитва, та дори, ако щете, и каква музика слуша.
Всички усилия на родителите се въртят около една-единствена цел – да порасне детето здраво и щастливо.
Грижите за бебето нарастват, разбира се, веднага след раждането. Първото предизвикателство на бебето е то да се адаптира към външния свят, който няма нищо общо със света в утробата. А един от най-ключовите фактори за доброто здраве на бебето в дългосрочен план е именно неговото закаляване.
Какво представлява закаляването?
Закаляването представлява умишлено излагане на определени дразнители, с цел тялото да се адаптира към тях и да реагира бързо и правилно при всяка следваща среща от този тип.
Когато говорим за закаляване при бебета и малки деца, най-често имаме предвид закаляване срещу студ. То се случва чрез систематично, плавно и добре планирано дългосрочно излагане на детето на по-ниски температури. Или иначе казано – закаляването е точно обратното на изнежването, а закалителните процедури са точно обратното на навличането с безброй дрехи и претоплянето.
Бебетата имат способността да се адаптират много бързо към околната среда, в която се намират. Хубаво е да не ги отглеждате в безкрайно стерилна и перфектна среда. Така те няма да развият уменията си да се приспособяват към промените и тяхната терморегулация ще спре да работи ефективно, а точно това е най-ключовото.
Когато се практикува правилно и дългосрочно, закаляването прави детето устойчиво на изстудяване и значително по-добре предпазено от някои здравословни състояния, наблюдавани при бебетата, гледани под похлупак пред камината.
Ползи от закаляването
Закаляването на новородени е най-ефективният метод за укрепване на имунната система и подобряване на здравето на детето. Това е най-доброто нещо, което всеки родител може да направи за детето си в продължение на първата година, за да го предпази от грип, чести настинки и други инфекциозни заболявания.
Това е чудесен начин да регулирате съня и апетита на вашето дете, за да може то да расте силно, здраво и енергично.
Нещо повече – закаляването е практикувано в повечето страни с по-суров климат, при това още от незапомнени времена. В Скандинавските страни, например, новородените бебета спят в количките си навън дори и през най-суровите зими –
Както традицията и опитът, така и науката потвърждават няколко основни ползи от закалителния режим, а именно:
- Тялото активира процесите, отговорни за терморегулацията.
- Устойчивостта към неблагоприятни фактори се увеличава.
- Метаболизмът на детето се балансира и нормализира.
- Стимулират се физическото и психическото развитие на детето.
- Укрепва се нервната система и общото здравословно състояние.
- Подобрява се работата на вътрешните органи и др.
Как да осигурите на детето си тези ползи правилно, смислено и безопасно – разказваме в следващите редове.
Кога и как се започва със закаляването на бебето?
Важно е да се подчертае, че закаляването трябва да се прави само когато бебето е напълно здраво. Хубаво е да се консултирате с неговия педиатър преди да стартирате процедурите за закаляване.
На практика, закаляването на бебето започва още след раждането. Идеята е, че то трябва да свиква с въздуха и условията в заобикалящия го свят извън утробата. Затова най-основните компоненти, играещи роля в закаляването на децата, са именно въздухът, слънцето и водата.
Принципи на закаляването при бебетата
Най-основният принцип на закаляването е то да става постепенно и постоянно. Това има определяща функция за крайния резултат. Ако често пропускате, забравяте, или не всеки път намирате време за такива процедури, това няма да донесе никакви ползи на детето.
Следете здравето, апетита и теглото на бебето. Трябва да имате търпение и да се постоянни – само така ще постигнете желаните резултати и ще спестите неприятности като грип, настина и ненужни лекарства. Привикването към промените на околната среда трябва да става постепенно, а не рязко и стресиращо.
Първите разходки на бебето
В пространството се носят най-различни митове за това как новородените не бива да се изкарват навън преди да са минали 40 дена от раждането. Това не е точно така.
Ако бебето е родено поне 3 кг. и е в отлично здравословно състояние, можете да го извеждате на открито веднага след изписването от болницата, без да чакате 40 дни.
Препоръките са, че температурата навън не трябва да е по-ниска от 12 градуса или по-висока от 25 градуса за новородените. Разбира се, това е условно и можете да го считате по-скоро за отиентир, отколкото за твърдо правило.
Първите разходки за деца до 6-месечна възраст могат да траят около час или час и половина през лятото или 30 минути, ако е зимно време. След 6-ия месец разходките могат да са до четири часа през лятото, а през зимата – около 2 часа, при температура не по-ниска от 5 градуса.
Ако бебето няма 3 кг., трябва да изчакате толкова, колкото е необходимо, докато стигне до 3 кг. Обикновено това става за една-две седмици или в продължение на един месец при някои.
Важно е да не го карате да яде насила, само за да наддава по-бързо. Всичко трябва да е в рамките на разумното, съобразено с детето, неговите характеристики и темпо на развитие
Лекарите препоръчват закаляването на детето да започва колкото се може по-рано, стига то да е в отлично здравословно състояние. Ако детето се разболее, не започвайте закалителни процедури преди то да се е излекувало напълно..
Закалителни процедури: видове и начин на протичане
Както вече споменахме, основните компоненти, играещи роля в закаляването на децата, са въздухът, слънцето и водата.
Закалителните процедури трябва да се правят половин-един час преди или след хранене.
Важно е, също така, детето да е в добро здраве и настроение. Превърнете процедурите в игра. На детето трябва да му е забавно и приятно. Ако забележите, че не му харесва някоя процедура или изпитва страх от нея, не продължавайте с нея.
Важно е да не тормозите детето допълнително в името на техническото изпълнение на определена процедура.
Въздушни процедури
Те са както следва.
Проветряване на помещението
Редовно проветрявайте помещението, в което се намира бебето. Оптималната температура на стаята на детето е 20-22 градуса до края на първия месец. След първия месец, в стаята може да се поддържа 18 градуса.
Достатъчно е да проветрите за около 10-15 минути, 4-5 пъти дневно. Уверете се, че не става течение и не духа директно в бебето, докато седи на отворен прозорец.
Разходки навън
Ако времето е хубаво, излезте на разходка заедно с детето, докато спи. Така то ще получава максимално количество чист въздух по възможно най-лесен и ненатоварващ за родителя начин. Децата спят по-дълго и по-спокойно когато са навън, на чист въздух. През нощта за кратко можете да отворите прозореца, за да се освежи въздухът в стаята на бебето.
През топлия сезон, разходките с детето трябва да са ежедневни – 2-3 пъти на ден, между храненията за 2-2,5 часа. През първите 1,5 години от живота на детето се препоръчва дневна дрямка на чист въздух.
Прекарвайте колкото се може повече време на открито – може да се храните навън, да правите рутинните гимнастики, да си играете или просто да оставите бебето да спи на свеж въздух.
Избягвайте разходки при дъжд, снеговалеж, мъгла и силен вятър. През останалото време, всеки един сезон е подходящ за извеждане на бебето. То трябва да е облечено според времето. Не увивайте бебето като “зелка”, те имат нужда да се движат.
Разходки със зимно бебе?
Да! Без значение дали бебето е зимно или лятно, извеждането на свеж въздух на открито е задължителен ритуал при закаляването. При зимните деца, извеждането може да започне след втората седмица от раждането. Първите разходки ги направете около 10-15 минутки. След това постепенно увеличете престоя навън докато станат час-два.
Въздушни бани
Оставете детето голо. Не се страхувайте да оставите детето без дрехи. Нека поседи голо известно време, докато ходи, пълзи или лежи. Не се притеснявайте, че детето може да изстине. То е вътре, вкъщи, и тялото му може да се адаптира успешно към околната среда, в която се намира.
Въздушните бани се правят до 6-месечна възраст от живота на бебето. Продължителността в началото е само 1-2 минути. На всяка седмица може да увеличавате, добавяйки още 2 минути.
По време на въздушните бани можете да правите гимнастика и масаж на бебето. По време и след въздушна баня се уверете, че детето е весело и е в добро настроение. Това значи, че му харесва и не го натоварва по никакъв начин.
От 7-ми месец до навършване на първата година е препоръчително въздушните бани да се правят на открито – например на двора, на балкона – зависи с какво разполагате. Важно е детето да е на слънце, а не на сянка. Температурата на въздуха трябва да е не по-ниска от 20 градуса.
Водни процедури
Закаляването с вода също е ефективен и предпочитан от родителите метод. Водните процедури могат да бъдат най-различни – обтриване с кърпа, миене, обливане, вани.
Тези процедури трябва да се започват след 3-4 месец от раждането на бебето. Можете да обривате с мека кърпа, потопена в хладка вода, започвайки от ръцете и краката на бебето.
Закаляването е ефективно когато температурата на водата е по-хладка от телесната температура. Затова се започва с вода, която е на 37 градуса и постепенно се намалява с по 1 градус на всеки 5 дни. Допустимият минимум е 28 градуса.
При обливане, водата трябва да бъде с около 10 градуса по-хладка. Използването на хладка вода укрепва имунната система, а контрастът между температурите има благоприятно действие върху здравето на децата.
Слънчеви бани
Слънцето дава витамин D, който е много важен при развитието на костните тъкани на децата. Не трябва да се забравя обаче и колко вредни могат да бъдат слънчевите лъчи, особено за нежната кожа на най-малките.
Най-подходящото време за слънчеви бани е сутрин преди 11 ч. и вечер след 17 ч. В началото детето трябва да е на шарена сянка. Задължително е на главата да има шапка, която да предпазва.
Особено при по-малки бебета и кърмачета, позволено е само краката и ръцете да се излагат на слънце, и то не за дълго време.
Обличайте детето с леки, дишащи материи. Лятната температура на въздуха трябва да е между 22-24 градуса. Комбинирайте процедурата с масаж и гимнастика – това ще повлияе много добре на кожата на вашето дете.
В заключение
Важно е да се отнасяте отговорно и сериозно към процеса на закаляване на бебето. Трябва да сте постоянни, защото желаният резултат се получава с наслагване. Бъдете търпеливи и не пропускайте процедура, ако сте започнали такава.
Абсолютно всеки ден децата трябва да се извеждат. В случай, че времето навън не го позволява, не пропускайте да проветрявате помещението, за да пречистите въздуха.
В проучване от руски специалисти, публикувано в CyberLeninka, е установено, че при 77% от децата, които са закалявани, се наблюдава чувствително укрепване на имунната система.
Източници:
Закаляването на бебетата е важна част от здравословната профилактика: https://cyberleninka.ru/article/n/hardening-of-children-under-3-years-of-age-an-important-component-of-disposition-prophylaxis/viewer
Закаляване на бебето за повишаване на имунната защита: https://lifewithkids.cuterascals.com/tips-for-hardening-of-children-to-enhance-their-immunity-parents-need-to-know/
Как започва закаляването на новороденото: https://minikar.ru/en/proverbs/zakalivanie-detei-kak-nachinat-zakalivanie-novorozhdennogo/
Коментари на читатели