Тереза Алексиева

Бебешка люлка или шезлонг – какво да изберем? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 5648
люлка (custom)

Изборът между бебешка люлка и бебешки шезлонг е уравнение с много неизвестни – най-малкото защото границите между тях са толкова размити, че и самите производители не винаги са способни да ги назоват безпроблемно.

Ето защо, днес ние от екипа на Kidso.bg, решихме да внесем малко яснота в тази необятна и енигматична материя. Какво представляват бебешката люлка и бебешкият шезлонг? Кое от двете би било по-добра покупка и защо? Кое от двете да изберем за нашето бебе, кога и как да го използваме безопасно? Само след една статия време, отговорите на всички тези въпроси ще ви се струват доста по-лесни, логични и достъпни.

Бебешки люлки и бебешки шезлонги – прилики и разлики

Ако трябва да опишем разликата между двата продукта максимално опростено, то тя би звучала така: 

Бебешка люлка представлява електрически задвижвана седалка, прикрепена към статична основа и извършваща различни видове движения. Шезлонгът, от своя страна, по-скоро наподобява малък люлеещ се стол, който се задвижва механично и няма електрическо захранване.

Това е страхотно определение, което може би е имало малко по-голям смисъл в зората на производството на подобен вид детски стоки. В момента, нещата стоят по малко по-различен начин. На пазара се предлагат:

  • електрически шезлонги
  • люлки-шезлонги
  • шезлонги-столове
  • трансформиращи се продукти 2 в 1
  • 3 в 1

Подобдни видове “хибридни” продукти до голяма степен заличават разликата между люлката и шезлонга, правейки функциите им, в общи линии, идентични. 

Като изключим тези модернистични и разчупени интерпретации, обаче, пазарът все още изобилства и от класически версии на люлката и шезлонга, за които все още можем да говорим като за две различни опции – всяка със своите специфики, предимства и недостатъци, които предстои да разгледаме в следващите редове

Бебешката люлка – какво представлява, какви са нейните предимства и недостатъци, за кого е подходяща?

Както вече казахме, бебешката люлка по презумпция е електрически задвижван уред за люшкане и успокояване на най-малките бебета. Техническите характеристики на бебешките люлки могат значително да варират според производителя и модела, като разликите им са в  един или повече от следните компоненти:

  • Максимално допустимо тегло на бебето;
  • Регулируема облегалка с различен брой позиции за гърба на бебето;
  • Брой, скорост и продължителност на автоматичните програми за люлеене;
  • Брой и вид на мелодиите – включително и опция за записване на глас;
  • Таймер и вибрация;
  • Подвижен гриф с играчки;
  • Брой и вид на интерактивните компоненти;
  • Наличие на сгъваем сенник за използване на открито;
  • Вид захранване;
  • Опция за дистанционно управление;
  • Размери, тегло и начин на сгъване на люлката;
  • Цветово оформление и дизайн.

Както се досещате, броя на възможни вариации всъщност предполага една доста широка гама от продуктови опции. Тя започва от най-базовите и опростени модели и достига до някои истински произведения на бебешкото изкуство. 

Какви са предимствата на бебешката люлка? Тя е автоматизирана, надеждна и стабилна, силно интерактивна, и предлагаща огромно разнообразие от допълнителни екстри

Именно нейните предимства могат да бъдат посочени и като най-големите й недостатъци. Тя е стабилна, но тежка, тромава и трудна за пренасяне. Автоматизирана е, но изисква грижа за смяна на батериите и повишено внимание от страна на родителя. Притежава изключителен брой екстри, които обаче, логично, водят до нейното оскъпяване.

Бихме могли да кажем, че бебешка люлка е подходящ аксесоар за семейства, които имат достатъчно пространство в дома си, които нямат намерение да местят или пренасят малкия мебел многократно, които нямат съображения от финансов характер, и които истински се наслаждават на изобилието от цветове, звуци, движения и играчки.

Бебешкият шезлонг – какво представлява, какви са неговите предимства и недостатъци, за кого е подходящ?

Шезлонгът за бебета, от своя страна, е малко по-олекотена и опростена версия на безопасен кът за най-малките. Той може да разчита на изцяло механично люлеене, функционирайки на принципа на люлеещия се стол, или да включва и електрически компонент, което е все по-често срещана прилика между него и люлката.

Електрическото задвижване на шезлонга, когато такова е налично, може да предоставя само опция за вибрация, или да включва люлеещи движения. Във втория случай говорим за хибридните продукти тип “люлка-шезлонг”, които обаче остават една идея по-компактни и по-мобилни от класическите бебешки люлки.

Техническите характеристики, според които варират моделите бебешки шезлонг, могат да бъдат систематизирани като:

  • Наличие или липса на опция за електрическо задвижване;
  • Максимално допустимо тегло на бебето;
  • Регулируема облегалка с различен брой позиции за гърба на бебето;
  • Таймер и мелодии;
  • Подвижен гриф с играчки и интерактивни елементи;
  • Наличие на сгъваем сенник за използване на открито;
  • Размери, тегло и начин на сгъване на шезлонга;
  • Цветово оформление и дизайн.

Доколко усложнен вид шезлонг ще изберете, зависи предимно от бюджета ви и от начина, по който предвиждате да използвате продукта. Един спорадичен престой на бебето от пет минути на ден, не може да оправдае закупуването на космически модел с десетки екстри. Както и обратното – ежедневното интензивно използване на шезлонга би предположило по-задълбочен избор и повече допълнителни “забавления” за вашето бебе.

Предимствата на шезлонга са, че той е лек, лесно подвижен, и опростен по един класически начин. Това го прави не само лесно мобилен, а също така бюджетен аксесоар, който може да осигури оптимален баланс между цена и реална стойност за качеството на живота ви.

Що се отнася до недостатъците на подобен вид продукт, те биха могли да касаят предимно качеството на изработка и безопасността на използваните материали – проблем, който няма да срещнете в продуктовия каталог на Kidso.bg, тъй като нашата селекция е изцяло от продукти, които отговарят на най-високите местни и европейски стандарти за качество.

Накратко, бихме могли да обобщим, че шезлонът е подходящ за семейства, които държат на своята свобода, гъвкавост и мобилност – които правят чести размествания в домовете си, които пътуват заедно с бебето си, които искат да имат подкрепление навсякъде и по всяко време. За семейства, които предпочитат икономични решения и нямат твърде силни сантименти към точния брой мелодии, налични в електрониката на шезлонга.

Люлка или шезлонг?

След всичко казано дотук, вероятно повечето от вас са разпознали себе си и нуждите си, запознавайки се с характеристиките на двата продукта. Често разликите между тях са толкова условни, че всъщност можете да направите най-добри избор не чрез теоретична подготовка, а чисто и просто с едно посещение във физически магазин, където може “око да види, ръка да пипне.

В заключение можем да кажем, че нито една от двете опции на практика не е “по-добра” от другата. Функциите на бебешката люлка и на бебешкия шезлонг до голяма степен се припокриват, а изборът между двете следва да бъде основан на фактори като:

  • начин на живот
  • интензитет на използване
  • размер
  • характер на жизненото пространство в дома ви
  • разпределение на бюджета, и т.н.

Консултантите на Kidso.bg са винаги на линия, за да ви помогнат да направите своя избор като ви дадат нужната допълнителна информация за определени продукти, между които се колебаете.

Кога бебето може да използва люлка или шезлонг?

Говорейки за люлки и шезлонги, задължително следва да ви предоставим кратка, сбита и полезна информация за тяхното безопасно използване – откога, докога, как и защо.

Препоръчителната възраст за използване на люлка и за използване на шезлонг не се различават. Това са продукти, създадени за употреба в първите месеци от живота на бебетата – когато те не могат да седят, да се въртят, да откопчават коланите си или да застрашават безопасността ти по друг начин. В общия случай, това е периода между 0 и 6 месеца след раждането на бебето.

Разбира се, всяка една люлка или шезлонг имат стриктно указана минимална възраст за употреба, както и максимално тегло на бебето. Тези две характеристики биха могли да ви дадат много точен и конкретен отговор на въпроса откога и докога е редно да използвате продукта. 

Някои люлки и шезлонги имат свойството “да растат заедно с бебето” – тоест да се преобразуват в по-подходяща конфигурация, съобразена с променящите се нужди на бебето. Така един шезлонг може да се превърне в удобен бебешки стол – типичен пример е минималистичният модел Pocket Relax на марката Chicco, който е фаворит сред семействата с породени деца. 

Един по-различен отговор на въпроса “Кога е редно да закупим люлка или шезлонг?” е “Когато усетите, че са ви необходими.” Тези аксесари не би следвало да са в списъка на задължителните покупки – истината е, че някои деца ги обожават, а други не желаят да прекарат в тях нито минута от живота си.

За да си спестите разочарованието от ненужна покупка и излишно пръснати пари, вие можете да се сдобиете с люлка или шезлонг тогава, когато изпитате нужда от “помощ”. Ако сте се сдобили с по-неспокойно бебе, което иска постоянно да е в движение и бързо губи търпение на едно място, то можете да бъдете почти сигурни, че люлката или шезлонга ще се окажат ваши първи приятели

Същото важи за родители, които прекарват по-голяма част от времето си сами с бебето и имат нужда от “онези петнадесет минути тишина”, в които да свършат нещо странично и неотложно. На няколкомесечна възраст, бебетата могат да се заиграват в люлката или шезлонга, особено ако избраният продукт  има повече допълнителни интерактивни елементи.

Как да използвате люлката и шезлонга безопасно?

Някои базови препоръки за правилно и безопасно използване на бебешката люлка и бебешкия шезлонг включват:

  • Винаги закопчавайте обезопасителните колани на люлката или шезлонга и го правете точно според инструкциите на производителя.
  • Избирайте позиция на гърба, подходяща за възрастта на бебето. Хубаво е новородените бебета да бъдат възможно най-близко до напълно легналото положение.
  • Не оставяйте бебето в люлката или шезлонга прекалено дълго време. Позицията, заемана в тях, не е най-естествената за крехкия бебешки скелет. Осигурете на бебето движение и не го пращайте на “заточение” в люлката за повече от петнадесетина минути, каквато и друга работа да имате.
  • Никога не оставяйте бебето си без надзор, независимо дали е будно или спи. Люлката или шезлонгът трябва да бъдат винаги в полезрението ви – за препоръчване непосредствено, а в краен случай – с помощта на видеофон.
  • Не използвайте люлката или шезлонга като място за сън, освен ако не става въпрос за наистина кратка дрямка. Причината? Американската академия по педиатрия съветва да не оставяте бебета си да спят твърде дълго в полу-седнала позиция, защото това затруднява правилното снабдяване с кислород и увеличава риска от СВДС (Синдром на Внезапната Детска Смърт). 

Тази препоръка включва не само бебешките люлки и шезлонги, а също и столчетата за кола, поради което препоръките са винаги, когато тръгнете на път с малко бебе, да правите кратки почивки и да го вадите от столчето му през максимум двадесет или тридесет минути.

  • Не поставяйте допълнителни одеяла и възглавници в люлката или шезлонга. Също както в бебешката кошара, и тук тези аксесоари са по-скоро предпоставка за инцидент, отколкото за допълнителен комфорт, както често се заблуждават доста неопитни родители.
  • Поставяйте люлката или шезлонга на мека повърхност като килим или бебешка подложка за игра. Много родители биха ви посъветвали това не за друго, а от горчив опит, особено с вече подрастващи бебета, чието място по начало изобщо не е било в шезлонга.
  • Прекратете използването на люлката или шезлонга, когато бебето вече може да седи, когато видите, че прави опити да разкопчава коланите си, или когато достигне максимално тегло, указано от производителя. Винаги се съобразявайте с препоръките за използване на конкретния модел, който сте закупили.

Ако имате въпроси, касаещи избора, ползването, поддръжката или безопасността на избрания аксесоар – вие винаги можете да се свържете както с член на нашия екип, така и директно с производителя на люлката или шезлонга, чийто контакти ще откриете на етикета на продукта.

Защото, когато говорим за новородени бебета, най-забавната игра винаги е напълно безопасната.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Baby2come
    Baby2come

    Имахме шезлонг и вършеше перфектна работа. В началото арката с играчки беше забавата и грабваше интереса. Заради презрамките/коланите бяхме сигурни, че е напълно безопасно.
    Като отрасна функциите с люлеене помагаха много – унасяше се и заспиваше в столчето. Изкарахме доста време с този стол. Хубавото беше, че е с метална рамка и беше устойчив. Разглобяваше се лесно, прали сме текстила и беше много удобно.

Вашият коментар