Д-р Мариан Гарбър

Дъщеря ми не изпълнява задачите, които й поставям. По материали от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1919
Видео Текст
задачи статия 2 (custom)

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Омръзнало ли ви е да повтаряте едно и също нещо по 100 пъти и имате ли чувството, че сте като глас в пустиня? Много деца се правят, че не чуват или нарочно се разсейват, а родителите имат усещането, че се превръщат в заядливи, спорещи, вечно убеждаващи и в крайна сметка емоционално тотално изтощени хора

И най-обикновената молба към хлапето, която остава без реакция, може да доведе до взрив от емоции. Но всички деца се учат да следват инструкции и следвайки няколко съвета можете да успеете да накарате хлапето най-после да започне да ви чува и да прави това, което искате от него. 

Първо, отговорете си на следните въпроси, които се отнасят до вашето собствено поведение:

  • Когато детето не изпълни зададената от вас задача:
  • се ядосвате?
  • започвате да крещите?
  • свършвате това, което трябва сами?
  • Чувствате ли се като генералът вкъщи, който непрекъснато раздава заповеди?
  • Изисквате ли по няколко неща наведнъж?
  • Обикновено се провиквате от другата стая като давате разпореждания какво трябва да се направи или отивате при детето и му обяснявате какво очаквате от него?

Сега отговорете на въпросите, свързани със сина или дъщеря ви:

  1. Колко често изпълнява задачите, след като сте казали само веднъж или два пъти?
  2. Слуша ли ви изобщо, когато го молите за нещо или остава вглъбено в играта си?
  3. Лесно ли се разсейва?
  4. Чака ли, докато не повишите тон, за да свърши това, което искате от него и сте го повторили ?
  5.  Успява ли да изпълни няколко напътствия едно след друго, без да се налага да напомняте?

На базата на отговорите направете обобщение и потърсете начин да промените поведението на детето си с някои от следващите подходи:

Променете начина, по който му поставяте задачите

Изразявайте се кратко и ясно

Когато искате детето да направи нещо, подробно му обяснете какви са вашите очаквания. Ако му кажете само: „Оправи си стаята!”, за него това може да означава само да събере играчките от пода. А вие всъщност очаквате освен тях, да прибере дрехите си, да оправи леглото, а ако е по-голямо – и да пусне прахосмукачката. Затова избройте всички тези неща едно по едно. 

Не прекалявайте с изискванията към най-малките

Невръстните още хлапета много бързо се разсейват и не са в състояние да запомнят повече от една-две инструкции, дадени наведнъж. Така че не ги засипвайте със задачи, защото още, докато изпълняват първата, ще са забравили за всички останали.

Гледайте детето в очите когато искате нещо от него

Когато са вглъбени в някаква игра, малчуганите изключват за всичко, което се случва около тях. Ако искате да ви чуят, привлечете вниманието им и трябва да сте сигурни, че в този момент слушат какво точно им говорите. След като им кажете своите инструкции, поискайте да бъдат повторени, така ще знаете дали наистина са разбрали какво се очаква от тях.

Не поставяйте задачите под формата на въпроси

Този подход винаги дава възможност да получите отговор „Не“. Ако попитате сина си: „Искаш ли да прекъснеш за малко играта и да си подредиш бюрото?”, най-вероятно ще чуете отказ. 

Наблюдавайте

В началото гледайте как детето изпълнява поставената му от вас задача. Първите пъти, когато прибира играчките, ще пропуска да сложи в коша част от тях. Опитвайки се да сгъва дрехите си, няма да го прави по начина, който очаквате и ще се наложи поне няколко пъти да му показвате. 

Дори, когато е по-голямо, но хваща прахосмукачката за първи път, със сигурност няма да изчисти така, както вие го правите. Хвърляйте по едно око и го връщайте, за да мине и през ъглите, които е пропуснало.

Обърнете „слушането“ в игра

Вкарайте забавни елементи, ако искате детето да ви обърне внимание. Вместо със заповед: „Прибери си дрехите веднага!”, накарайте го да ги събере като му кажете: „Хайде да направиш фокус и да накараш дрехите да се озоват сгънати в гардероба ти”.  Можете да го провокирате с предизвикателство за най-бързо събиране на играчките в коша. 

Използвайте похвали и поощрения

Никога не пропускайте да оцените старанието на детето си. Ако един път забравите, ще убиете ентусиазма му. Следващият път няма да положи толкова усилия и многократно ще ви напомня, че не сте забелязали колко добре е изпълнило задачата, която сте му поставили. Похвалите винаги действат много мотивиращо, истината е, че за децата е изключително важно да получат одобрението на родителите си.

Изисквайки нещо от хлапето, може да го стимулирате, като му кажете, че ако се справи бързо, ще отидете в парка да скача на батут или ще карате заедно велосипедите си. 

Ако никой от посочените методи не помага и детето продължава да отказва да изпълнява поставените му задачи, се налага да промените подхода си.

5-секунди време за отговор

Ако дъщеря ви твърдо отказва да ви слуша, въведете правило за отговор от нейна страна в рамките на няколко секунди. Кажете каква е задачата й и пребройте до пет. Ако не ви отговори, накарайте я да избира между два варианта – да прибере разпиляните играчки веднага или да стои известно време наказана в другата стая и след това да ги прибере. 

Стойте до детето, докато изпълни задачата

Първо опитайте с правилото за 5-секунден отговор и наказанието. В случай, че хлапето продължава да се разсейва и да отказва да ви слуша, заведете го при играчките, игнорирайте протестите му и стойте неотлъчно до него, докато не прибере и последната вещ от пода.

Накарайте го да повтаря действието си

Опитвайки се да свърши по-бързо с досадното занимание, хлапето може да изпълни задачата отгоре-отгоре, обяснявайки че все пак е направило нещо. Кажете му, че вероятно вие сте виновни, защото не сте го научили да изпълнява както трябва напътствията ви. 

Добавете, че явно се налага допълнителна практика и го накарайте няколко пъти да свърши едно и също нещо, за да видите, че правилно ви е разбрало. Много бързо детето ще схване, че е значително по-лесно още първия път да изпълни напътствията ви както трябва, вместо да се налага да повтаря действията си многократно. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Super-Mummy
    Super-Mummy

    Причината за неизпълнението в прав текст и супер опростено е форма на бунт – неподчинение. Причините за това могат да бъдат много и най-разнообразни – заповедите/задачите са с неподходящия тон, задачите са със сложност или характер, неотговарящ на възрастта и възможностите на детето, обемът задачи е невъзможен и това демотивира потенциалния им изпълнител.
    Без значение каква е причината, стигне ли се до тази тема си задайте въпроса – кое е по-добре волно и щастливо дете или перфектно дресирана машина.

Вашият коментар