Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман
Налага ли ви се всяка вечер да повтаряте до безкрай: „Лягай си! Лягай си! Лягай си…”, а на сутринта да изпадате почти в нервни кризи в опитите си да накарате детето да стане? И това се превръща в един омагьосан кръг, от който сякаш няма измъкване.
Има куп причини, заради които детето трудно се събужда. Някои може да имат страхове и притеснения, заради които заспиват късно и после им е трудно да станат.
Други пък са пословични „нощни птици“, които се оживяват когато вие вече едва стоите на краката си, а сутрин е невъзможно да бъдат измъкнати от леглото. Има и такива, за които спането е истинска загуба на време и всячески се борят срещу него или пък подремват малко и за ужас на родителите си по средата на нощта скачат и започват весело да си играят.
На първо четене изглежда, че поспаланковците имат нужда от повече сън спрямо връстниците си, които лягат и стават навреме. Но всъщност тези деца имат проблем със събуждането в точно определен час.
Ако не научите хлапето от съвсем малко да става навреме за детска градина, след това то ще е от вечно закъсняващите за училище, ще има проблеми и когато порасне и тръгне на работа. Затова се опитайте да му спестите бъдещите неприятности и му създайте полезни навици.
За да си спестите в бъдеще изнервящото повтаряне да ляга и да става, направете си за кратко дневник. В него записвайте точните часове на лягане и ставане, колко часа е спало през нощта, бълнува ли, буди ли се нощем.
След седмица-две ще имате достатъчно наблюдения, за да си отговорите на въпросите:
- Успява ли да се наспи добре?
- Когато си ляга по-рано от обичайното, на следващата сутрин събужда ли се по-лесно?
- Има ли разлика в навиците му за сън през седмицата и през уикенда? В събота и неделя спи ли до по-късно, дори и предишната вечер да си е легнало в обичайното за него време или се събужда само, за да гледа телевизия и да прави нещо по-забавно от училището и детската градина?
- Забелязвате ли някакви други промени в навиците на детето за сън? Например, глези се, когато го слага да спи единият родител, а когато до него е другият, си ляга без разправии.
Отговаряйки си на въпросите, можете да изберете най-подходящото решение за вас от следните идеи за действие:
Ако детето си ляга твърде късно, концентрирайте се върху промяната на часа на заспиване. Задачата ви няма да е лесна, хлапетата използват всякакви прийоми, за да отложат максимално дълго досадното лягане.
Ще се учудите колко изобретателни могат да бъдат в опитите си да ви заблудят, че вече са дълбоко заспали. Дори и най-малките хлапета могат дълго време да симулират, че спят, докато вие сте надвесени над леглото им и дебнете дали няма да мръднат и да се издадат. По-големите пък крият фенерчета под завивките си и могат с часове да четат любимата си книга, докато вие сте убедени, че са потънали в сън, само защото в стаята е тъмно.
Телефони и таблети пък бързо се скриват под възглавницата, ако внезапно отворите вратата. В общи линии, борбата между вас и детето за промяна на часа на лягане ще е като дебнене между котка и мишка, така че се въоръжете с много търпение.
Когато детето има навик да се събужда по средата на нощта, опитайте се изцяло да се справите с този проблем. Това обикновено се случва с по-тревожните хлапета. Говорете със сина или дъщеря си, за да разберете дали не го притеснява нещо конкретно, с което заедно можете да се справите. Например, ако го е страх от тъмното, оставете в стаята му да работи нощна лампа във формата на мече, слонче и т.н., или лампа прожектор с нощно небе.
Когато се събуди през нощта, ще вижда светлината и ще бъде много по-спокойно. Някои деца пък буквално имат нужда да бъдат научени как да заспиват отново. Ако се събудят през нощта, пуснете им успокояваща музика, кажете им да си представят, че са на тихо, спокойно и любимо за тях място. При някои работи броенето на овце, при други други повтарянето на любима песничка, докато се изморят и заспят отново.
За да се научи да се събужда навреме, настройте алармата за съответния час. Това е добър вариант за децата, които са си взели нужната доза сън, но обичат да си поспиват до по-късно. Разберете се с детето алармата да звънне 15 минути преди определения час за ставане, за да може постепенно поспаланкото да излезе от фазата на дълбокия сън.
Много деца сами измислят как да се справят с трудното си събуждане. Включват няколко аларми да звънят през 5 или 10 минути. Или пък слагат алармите в различни части на стаята, така че неизбежно им се налага да се измъкнат от леглото, за да ги спрат.
Някои малчугани имат нужда от по-ударно събуждане, като раздвижване, пускане на по-силна музика, да направят няколко упражнения или да поиграят на нещо любимо за кратко, за да тръгне плавно денят им. Ако искате да приложите тази техника, направете така, че децата да се забавляват колкото се може повече.
Например, сутрешното боричкане на 7-годишен хлапак с баща му може да е идеален начин за събуждане. 2 минути боричкане и гъделичкане може да ви спести половинчасово подвикване към детето да става най-сетне. Имайте предвид, че за някои деца обаче този подход може да е абсолютно неподходящ и да им създаде стрес.
Измислете естествени решения на проблема със събуждането. Можете да дадете две опции след събуждането – ако стане навреме, ще получи любимата си закуска, сервирана на масата, но ако не успее, ще хапне бързо в движение някакъв сандвич, който не е от любимите му. Бързото приготвяне за градина или училище може да му осигури и няколко минути за любимо забавление.
Да излезем от режим ни се е случвало много пъти. Най – често става около празници и ваканции. Детето намира приятели или се заиграва онлайн . Интересно му е, превъзбудено е и като резултат не чувства умората. Така с лекота прескача часът си за спане. Следващият ден е свободен, няма никакви ангажименти и може да спи до късно. Става малко преди обяд, пропуска закуската и отново влиза в режим на закъсняло заспиване. Връщането обратно към нормалното отнема време. Ако нямате това време за пренастройване може да стане доста тежко. На мен ми се е случвало да го закарам на детска градина и пред детската градина да ми дожалее и да се върнем у дома.
Първите вечери от връщането към режима лягаме с таблет на тъмно и давам 30 минути на таблета, за да може да се адаптираме към по – ранен час за заспиване. Постепенно спираме с таблета и в рамките на 3-4 вечери се стига до нормалния режим. Единствено се изисква твърдост и последователност.