Д-р Мариан Гарбър

Детето не може да стои на едно място. По материали от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1784
Видео Текст
хиперактивност категория снимка (custom)

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Преди да имате деца, вероятно сте се възмущавали или чудили защо в ресторанта хлапета от съседна маса, обикалят непрекъснато нагоре-надолу и създават суматоха. Сега, когато имате свои собствени наследници, вече сте наясно, че е трудно и почти невъзможно да бъдат накарани малките човечета да застанат на едно място за по-дълго време. 

Да се научат да стоят мирно е сложна задача и истинско предизвикателство за голяма част от децата. Това е една от съществените разлики между най-малките и тези в предучилищна възраст, а според възрастните това отличава послушните от непослушните деца. 

Мъничетата не се раждат научени какво означава „да стоиш мирно“. Но пък от родителите зависи те да разберат значението на този израз и да го прилагат на практика. Факт е, че някои възрастни изхождат от позицията, че е съвсем нормално хлапето да не може да се задържи на едно място и го оставят да вилнее на воля, без значение дали се намират в парка или на вечеря в ресторант. 

Но има разлика между това малчуганът да сяда от време на време на масата и после да се разходи наоколо или дори да тича, и това през цялото време да беснее и да се държи като отвързано. Тези неща са въпрос на възпитание и на липсата на такова. 

Започнете да учите детето си от съвсем малко, че понякога е редно поне за кратко да се заседи на едно място. В бъдеще ще ви се налага да е кротко пред лекарския кабинет, в киното, в ресторанта, когато сте принудени да го вземете със себе си в работата или в банката. 

Вместо непрекъснато да повтаряте: „Застани мирно!“ и това да не води до нищо, може да използвате игри, за да научите сина или дъщеря си да се заседява на едно място. 

Две в едно

С този метод бихте могли да накарате детето да седи кротко на столчето си, но и да се научи да брои. Кажете му, че искате да остане седнало, докато преброите до  10. 

След това го аплодирайте, че е успяло и го гушнете. Повторете играта още няколко пъти последователно, но само веднъж през деня. Правете упражнението не повече от 2-3 пъти в седмицата, в противен случай ще му омръзне. Всеки път го подканяйте да броите заедно, докато се научи да го прави само. 

Разигравайте интересни ситуации

Измисляйте игри, описвайки различни ситуации, в които предстои да попаднете и ще се налага малкото човече да е тихо и кротко. Преструвайте се например, че сте в самолет. Светнете нощната лампа все едно е индикация за слагане на колани и имитирайте глас на капитана, който казва, че самолетът е готов за излитане. 

Кажете на детето, че трябва да стои мирно на мястото си, докато знака за предпазните колани свети. Първоначално оставете знакът да свети за 10 секунди, после за 20 сек. и т.н. докато детето успее да се задържи на едно място поне за 1 минута.

Не разрешавайте да слиза от столчето в колата

Въпреки забраните деца да се возят без допълнително столче и колан в автомобилите, много родители нарушават тези правила с обяснението, че хлапето не можело да издържа на едно място. Този навик се гради още от бебешка възраст. Ако никога не позволявате на малчугана да маха колана и да слиза от столчето, с времето ще свикне и ще приема за съвсем нормално да се вози спокойно, без да създава риск за собствената си безопасност.

Засичайте времето

Използвайте таймера на телефона си и заедно с хлапето засичайте колко време може да издържи, седнало на стола си. При всяка нова игра му предлагайте да подобрява времето от предишния път и ако успява го поощрявайте с малка награда. 

Замръзни!

Едва ли не сте чували за играта „Замръзни!“. Когато изричате тази дума, детето трябва да остане в позата, в която е било в този миг и да не мърда. За да започне да се движи отново, трябва да го пипнете и така ще го „размразите“. След това сменете местата си, за да се запали малкото човече по това забавление. 

Ако имате две или три деца, можете да им отправите следното предизвикателство – целта е всеки да остане на стола си колкото се може по-дълго време. Който първи стане, губи играта. Можете да си осигурите и няколко минути тишина, ако предизвикателството е да мълчат и който първи проговори – губи. 

От масата за хранене не се става!

Колкото и да ви е трудно да го постигнете, опитвайте се да не позволявате на детето да става от масата, докато се храни. Оставите ли го да се разхожда по време на вечеря, похапването ще продължава с часове и още по-лошо, този маниер ще се превърне в траен навик.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар