Д-р Мариан Гарбър

Детето не почиства след себе си… По материали от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1367
Видео Текст
детето не почиства статия (custom)

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Децата сякаш се чувстват най-добре, когато около тях е хаос. Всички разпиляни играчки са им пред очите и не се налага да търсят тази, с която им трябва в момента. Не им прави впечатление нито че дрехите са на нахвърляни навсякъде, нито че са натъпкани в гардероба. 

И дори не забелязват, че слагат на шкафчето си четвърта чаша със сок. Само че, ако не вземете мерки навреме, а все вие ходите да прибирате след тях, ще си растат така и винаги ще чакат някой друг да им вдигне чорапите от пода и да ги хвърли за пране. 

Най-малките изобщо не могат да осъзнаят, че са оставили след себе си тотална бъркотия. На по-големите им е нужно доста време, за да развият усещането за ред или да разберат предимствата на това дрехите им да бъдат сгънати и подредени в шкафа, а играчките сложени в коша след игра с тях. Родителите са тези, които трябва да научат малчуганите как и защо трябва да се поддържа ред и чистота в дома. 

Бъдете модел за подражание

За да има детето ви добри навици, то трябва да вижда, че вие самите имате такива. Ако бащата си хвърля чорапите, където му падне, а дрехите на майката са натъпкани на топка в гардероба, изобщо не се учудвайте, че в стаята на сина или дъщеря ви е хаос. Свикнали да гледат вашите бъркотии, за тях ще е нормално да зарязват играчките си навсякъде и да мятат панталоните си, където им падне. 

На първо място вие трябва да подреждате старателно вещите си, за да вижда хлапето наоколо ред и чистота. А за да го приучите и него, включвайте го да помага в домакинската работа. Нека само да си хвърля дрешките за пране, да ви съдейства в сервирането и отсервирането на вечерята. Показвайте му, че всяка вещ си има точно определено място. 

Създайте подходящи условия за подредбата

Отделете част от гардероба, етажерки или шкафове, в които да се прибират купищата с играчки. Заедно с детето изберете къде ще слага кутиите с настолни игри и пъзели, къде ще са плюшените животни и къде да слага кукли, коли и конструктори. Много по-лесно ще се справя с подреждането, когато знае, че всяко нещо си има съответното място и има лесен достъп до него. 

Въведете правило за размяна

Обяснете на хлапето, че може да вади само определен брой играчки. Когато иска да смени забавлението, го накарайте първо да прибере всичко, с което се е занималаво досега и тогава да извади нови неща. Така преди лягане на пода в стаята му няма да са изсипани всички кошове, а ще има доста по-малко предмети, които ще трябва да прибере. 

Освен това вечер малчуганите вече са доста изморени и трудно ще ги накарате дълго да прибират купища с вещи. Докато са още съвсем малки, наблюдавайте как изпълняват задачите си, ако се налага им помагайте. 

Сменяйте играчките

Децата трудно задържат вниманието си върху една играчка и бързо я заменят с друга, с изключение на тази, която са превърнали във фаворит, спят с нея и я носят навсякъде. Получава се така, че на дневен ред са едни кукли и колички, а други изобщо не се поглеждат. 

Съберете тези, към които в момента мъничето няма интерес и ги приберете по-навътре в някой шкаф. След време ги изкарайте отново и то ще им се зарадва все едно току-що ги е получило. 

Периодично прибирайте едни и изваждайте други забавления, така ще поддържате интереса на детето и ще избегнете типичното за съвременните деца – най-хубавата играчка е най-новата. Ако спре да проявява интерес към даден модел, значи вече е пораснало за него.

Използвайте кутия за наказание

Върху картонена кутия напишете „тайм аут“. Кажете на детето, че в нея ще прибирате всички играчки, които то не е сложило по местата им и няма право да я отваря. Всеки път, когато видите, разхвърляни неща, ги пъхайте в кутията. 

Не разрешавайте да ги пипа цяла седмица. Когато ги извадите отново, не пропускайте да напомните, че наказанието ще се повтори, ако не е изпълнило заръките ви. 

Използвайте въображението си

Похвалата е най-добрият стимул за изграждане на добри навици, но можете да включите и забавни проверки дали стаята е почистена, или пък състезание за бързо подреждане. Не приемайте за даденост това, че хлапето поддържа ред. 

Със сигурност много бързо ще загуби мотивация. Ако синът ви събере разпилените си вещи в стаята и то без да сте го молили затова, вложете целия си актьорски талант, за да му покажете колко сте развълнувани, доволни и щастливи от усилията, които е положил. 

Трябва да знае, че усилията се оценяват и винаги ще се старае да ви зарадва и изненада. Мъничетата обичат да пеят песнички и можете да ги научите да си тананикат някоя, докато подреждат. Така времето минава по-бързо и задачата не изглежда толкова досадна. Друг подход е да организирате състезание между вас и хлапето кой ще свърши своите задължения по-бързо.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mother_Iskra
    Mother_Iskra

    По моите представи за „щастливо детство“ е нужно да имаме волно и безгрижно дете. Вменяването на задължения от ранна детска възраст убива детството. Вие обичате ли да чистите и подреждате? Колко от вас има домашни помощници? Ако Вие не обичате да правите това, що за обучение проповядвате към собственото си дете?
    Ясно е, че детето трябва да се научи да се грижи за вещите си. Обаче това да се случва в ранна детска възраст, да го третираме като „игра“ ми се струва прекалено. Все пак всеки си преценява сам. Аз лично не съм съгласна да обучавам бъдещи домашни помощници. Искам да отгледам волни и щастливи деца, които да помнят, че сме играли и смяли заедно, а не, че сме подреждали или почиствали.

Вашият коментар