Д-р Райна Жейнова

Кърмене на бебето през първите 5 дни – хомеопатичен подход от Д-р Райна Жейнова

icon Преглеждания: 10901
Видео Текст
кърмене 5 дне (custom)

Сега ще говорим за първите пет дни след раждането и с какво е свързано това.

Раждането е едно от най-щастливите събития в семейството. То ни зарежда с много положителни емоции. Също така ни кара да сме много тревожни понякога. 

По повод, че не знаем как да се справим с много от предизвикателствата, които ни очакват и защото си мислим, че това детенце е напълно безпомощно и ние трябва да правим всичко перфектно, а можем и да не успеем. 

Но трябва да ви успокоя, че най-важното, което трябва да дадем на едно дете, са нашите любов и внимание. За всичко друго не бива да се безпокоим. Бавно и полека, консултирайте се със своя личен лекар и доверявайки се на инстинктите си, ще можем да се справим успешно.

Най-честите притеснения в първите дни и месеци след раждането са, че детето гладува

Всеки плач се тълкува от майката, че детето е гладно, че кърмата е некачествена, че не му достига и че то страда. 

Отделянето на кърма (лактацията) е сложен процес, който зависи както от много хормони, така и от рефлекси, инстинкти, от нашите съзнателни действия, нашите нагласи, опит и наблюдения, ако имаме предходно раждане. Така че, това е сложен процес и той е изключително чувствителен от нервно напрежение. Нека да се постараем да бъдем спокойни, да се отпуснем и тогава кърмата ще тръгне по-добре

Какво можем да направим предварително? Още докато майката е бременна, тя трябва да се настрои положително спрямо кърменето. Важно е това да се случи и по отношение на нейните близки. Както съпругът, така и най-близките помагащи при отглеждането на детето (баби, дядовци, приятели).

Важно е да подготвим гърдите за кърмене

При някои жени те са малко по-хлътнали, затова е добре предварително да се изтеглят с пръсти и да им се прави лек масаж. Носенето на сутиени от по-груб плат също ги закалява. Също така можем да излагаме гърдите на слънце. Това също ще ги подготви за отделянето на кърма добре.

След раждането е изключително важно детето да се постави възможно най-рано на гърда. До третия, най-късно до шестия час. Първоначално почти всички майки нямат достатъчно кърма и това е съвсем нормален процес, който е хормонално зависим. 

Трябва да кърмим на по-чести интервали и на двете гърди, за да стимулираме отделянето на мляко. След кърмене е важно гърдата да се изцеди докрай, защото това допълнително подпомага отделянето на кърма

Понякога се провежда така нареченото „Биологично кърмене“

Много майки са му фенове. Тоест, те кърмят толкова често, колкото пъти бебето заплаче. Макар че не винаги плачът на бебето е достатъчно добър ориентир. 

Изключително важно е още в родилното отделение медицинският екип (лекари, акушерки, сестри) да обучат майката как точно трябва да закрепва бебето на гърда. Това е много важно, за да предпазим зърната от нараняване и да стимулираме допълнително сукателния рефлекс чрез свободно отделяне на кърма от гърдата. 

За да кърми майката, тя трябва да бъде спокойна, търпелива, отпочинала – достатъчният сън е много важен! Не е нужно да се храни за двама, както обичайно си мислим. Достатъчно е да приема една чаша допълнително мляко, едно яйце / 50 гр. месо, филия хляб и около литър течности, според предпочитанията. 

Важна е моралната подкрепа на близките!

При всякакви затруднения не се колебайте да се консултирате с личния лекар, с медицинската сестра. Ако се притеснявате, те ще преценят тегловния прираст на детето (дали наддава достатъчно) и ако въпреки всичко се установят някакви проблеми с отделянето на кърма и нейното количество, може да се изчака около седмица и да се предприемат мерки за увеличаване на кърмата. Не бързайте с адаптираните млека.

Какво можем да направим, с природни средства, ако имаме някакви затруднения през първите пет дни след раждането? Обичайно, след раждането родилката е загубила много течности и може да се чувства уморена. 

За това може да помогне хомеопатията, както и приемането на достатъчно количество течности, повече почивка и ако можем, да се разтоварим от някои домашни задължения. От хомеопатичните препарати, можете да приемате „Хина рубра 9 СН“ по пет гранулки, два пъти на ден.

Какви други проблеми биха могли да възникнат?

Например, ако се притеснявате, че кърмата е малко и не достига, бихте могли да използвате хомеопатичния препарат „Рицинус комунис 5 СН“, който е безвреден за майката и за детето, като давате по пет гранулки преди всяко кърмене. Това, по много мек и щадящ начин ще подпомогне слизането на кърмата

Ако родителите се чувстват притеснени, всеки реагира по индивидуален начин на стреса

И точно тук е ролята на хомеопатията, защото тя се подбира и назначава според индивидуалните потребности на човека. Аз ще се опитам да характеризирам най-честите реакции на стрес и евентуално съответстващите им хомеопатични лекарства.

При паник атаки и при тревожни индивиди, които обичайно протичат с много силен страх, сърцебиене, главоболие и световъртеж, подходящ е препаратът „Аконитум напелус 30 СН“. Може да се приема при такива пристъпи, по-начесто, през 30 минути по пет гранулки до подобряване на състоянието, след което приемите се разреждат. Това по принцип важи за абсолютно всички хомеопатични препарати. 

Някои хора реагират на стрес със силна умора, с главоболие, треперене, чести посещения на тоалетната по малка и голяма нужда. Чудесен препарат за тях е „Гелсемиум 30 СН”, който се приема по абсолютно същия начин, както „Аконитум напелус“ .

При силно чувствителни индивиди, при които притеснението протича със сърцебиене, прималяване, главоболие, усещане за буца в гърлото или пък с мравучкане в различни части на тялото, подходящ е „Игнатиа Амара 30 СН“ през 1-2 часа по пет гранулки. 

При родители, които по принцип са припряни и много тревожни, при които стресът обикновено минава, така да се каже, през стомашно-чревния тракт, и при тях може да има гадене, коремни болки, напикаване, диарии. Подходящ е „Аргентум нитрикум 30 СН“ през 30 минути по пет гранулки. 

Това, което може да ни отпусне, е ароматът на лавандула. Ако имате най-обикновен керамичен дифузер, може да сложите в него масло от лавандула или пък директно да втриете в слепоочията и на челото си, ако се чувствате притеснени. 

Има различни други техники за релаксация и всеки сам може да прецени кое е нещото, което го разтоварва. Ако майката се чувства притеснена преди самото кърмене, може да отдели 15 минути преди това и да прави нещо, което я разтоварва. 

Дали това ще е да полежи със затворени очи, или пък да почете книга, или пък да гледа някой интересен филм; дали да използва някакви дихателни техники – това тя сама може да прецени. Важното е да е спокойна и щастлива.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Borislava_Koleva
    Borislava_Koleva

    Като за начало, ще е добре в болниците да има на линия консултант по кърмене, който да дава на майките актуална, смислена и полезна информация. Също ще бъде добре бебетата да не се разделят от майките си след раждането, ако няма медицински причини за това. Аз съм била свидетел как в скъпо платена частна болница в София майка се МОЛИ за бебето си след секцио, но не го получава до СЛЕДВАЩИЯ ДЕН. После какво кърмене, какви пет лева…

Вашият коментар