Тереза Алексиева

Кога можем да закупим бънджи за бебе и как да го използваме безопасно? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 17979
бъндж (custom)

Използването на бънджи за бебе може да се определи като тема на разгорещен дебат, каквито са впрочем и повечето теми, свързани с отглеждането на малки деца. Тук обаче има една сериозна разлика, обуславяща десетките противоречиви мнения – големите здравни организации все още не са публикували категоричното си становище по темата черно на бяло, а в България дори самите здравни специалисти често дават коренно противоположни съвети, объркващи общността на родителите.

Екипът на Kidso.bg си постави за цел да събере на едно място достоверна информация от различни авторитетни източници, за да може да ви даде възможно най-изчерпателната информация, касаеща използването на бънджи от бебето. Помага ли бънджито или вреди? Кога е правилно да закупим първото бънджи на бебето, как да го използваме безопасно и как да направим така, че то да гарантира скок в развитието на детето, а не точно обратното?

Потърсихме мненията на специалисти от целия свят и установихме, че те достигат до някои сравнително единодушни насоки за правилна експлоатация на бънджито, така че то да бъде помощник в развитието на детето, а не потенциална опасност за него.

Научете всичко по темата в следващите параграфи.

Кога можем да започнем да слагаме бебето в бънджи?

Отговорът на този въпрос не е еднозначен, най-малкото защото нито една авторитетна здравна организация не го е оповестила така, както ни е най-лесно да го чуем – в цифри. В тази ситуация, подходящият момент за въвеждането на тази играчка зависи много силно от индивидуалния темп на физическо развитие на детето. 

Някои най-базови ориентири, които могат да ви помогнат да разберете кога бебето е готово за бънджи са:

  • Бънджито е предназначено за периода малко преди и по време на пъврите опити на бебето да седи самостоятелно. Това означава, че абсолютният минимум е около четвъртия месец на бебето, а най-разумният период е около петия или шестия месец.
  • Бебето може да държи главата си стабилно, включително и в случаи на по-резки движения.
  • Бебето пружинира, когато го държите в скута си и рита с крачета докато стои по корем, извършвайки движения, които наподобяват пълзене.
  • Бебето е преминало успешно първия си профилактичен ортопедичен преглед (прави се до втория месец на детето), а по възможност и втория такъв, който се прави на шестмесечна възраст. Важно е тези прегледи да отхвърлят проблеми като луксация, сублуксация и дисплазия, които се срещат при от 1% до 18% от новородените деца. При наличие на такова състояние, използването на бънджи не е препоръчително и може да влоши състоянието на детето.

Едва когато всички тези фактори са налице, вие можете да пристъпите към избор и закупуване на първото бънджи за своето бебе. Това обаче далеч не означава, че използването му не крие определени рискове при неправилна употреба. 

За съжаление, инструкциите за употреба, предоставени от производителите на самите продукти, рядко описват достатъчно еднозначно тези подробности, които са от особена важност. Дезинформацията по темата може да трансформира доброто намерение в неволна грешка, която да има неприятни последствия както за непосредственото здраве на детето, така и за развитието му в дългосрочен план.

Именно затова екипът на Kidso.bg събра за вас всички мнения на специалисти, които съветват как да се използва бънджито съвсем директно, открито и аргументирано – за да могат неговите ползи да надвишават или поне да неутрализират потенциалните му рискове.

Правила за правилно и безопасно използване на бънджито

Ако трябва да запомните само едно нещо за безопасното използване на бънджи, то е, че в никакъв случай не бива да оставяте бебето да прекарва твърде много време в него, колкото и да ви изкушава тази опция. Продължителното пружиниране е неестествено за костната система на бебето, защото еволюцията е пропуснала да предвиди появата на бебешкото бънджи в процес на развитие на новороденото. То може да доведе до редица последствия, част от които просто неприятни, а други – откровено опасни

Повечето производители посочват горна граница за еднократна сесия от двадесет минути, но специалистите смятат това за твърде дълъг период, граничещ с неразумното. Повечето от тях препоръчват престоя да продължава не повече от десет минути на сесия, а сесиите да са максимум една или две дневно.

Един от най-големите производители на бебешки бънджита – Fisher Price – формулира три основни правила за безопасност, касаещи този продукт, а именно:

  • Не използвайте бънджи, ако вашето бебе не може да държи главата си изправена без чужда помощ в продължение на поне няколко минути.
  • Преди да оставите бебето да скача, уверете се, че върховете на пръстите му ви докосват пода – то не трябва нито да е стъпило на цял крак, нито да виси във въздуха без досег със земята.
  • Преустановете използването на бънджито, след като бебето започне да прави опити да излиза от него, или след като проходи. 

Макар и предоставящи важна базова информация, тези съвети са крайно недостатъчни и показват само върха на айсберга. Затова ние събрахме за вас още няколко особено значими факта, които да ви помогнат да използвате този аксесоар максимално безопасно и разумно

Ето какво съветват специалистите:

  • На първо място, винаги следете указанията на производителя, касаещи препоръчителната възраст и килограми за ползване на продукта. Те могат да варират според модела и неговите технически характеристики.
  • Никога не използвайте бънджи за бебета, които са под четиримесечна възраст или бебета, които все още нямат стабилен контрол върху вратните си мускули, дори и на продукта да е обозначена по-ниска възраст.
  • Не злоупотребявайте с времето за престой в бебешкото бънджи и се старайте да го ограничавате до не повече от 5 – 10 минути на сесия, не повече от два пъти дневно. Представители на Южноавстралийската Здравна Организация посочват, че „Прекалено дългото време, прекарано от бебетата в проходилки и бънджита ги учи да се изправят на пръсти, което кара мускулите на прасеца да се стягат и това се отразява зле на способността им да ходят.
  • Не превръщайте бънджито в основно забавление на бебето, защото по този начин го лишавате от възможност да овладее истински важните за възрастта си умения. Фондацията за Детско Здраве Kidsafe съветва родителите да предоставят нужното време за свободна игра на пода за сметка на бънджи и напомня, че „Най-доброто нещо, което родителите могат да направят, за да помогнат за развитието на бебето си, е да им позволят да прекарват много време на пода в безопасно пространство, където те могат да се научат да се обръщат, да седят и да лазят.
  • Купувайте висококачествени продукти от сигурни производители и търговци, за да бъдете сигурни, че бебето няма да се нарани вследствие на неизправност на продукта. Избягвайте използването на бънджита втора употреба, защото никога не можете да бъдете наясно с начина, по който са експлоатирани от предишния си ползвател.
  • Консултирайте използването на бънджи с ортопеда или педиатъра на вашето дете, особено ако то показва ранни признаци на забавяне в двигателното развитие, има ортопедични проблеми или други потенциални медицински противопоказания.

Ако се придържате съвестно към тези насоки, то вие (и най-вече вашите деца) можете спокойно да се насладите на всички предимства на бънджито като свежо допълнение към цветния бебешки живот. 

В крайна сметка, бънджитата са шарени, весели, интерактивни и абсолютно зашеметяващи за най-малките – те им помагат да развият част от двигателните си умения, стимулират мозъчната им дейност и (нека си го кажем честно!) дават на изтерзаните им родители едни безценни десет минути, в които бебето има друг любим обект за хапане, блъскане и полу-опустошително забавление.

Как да изберем първото бънджи за бебето – видове, характеристики и ценови диапазон

Бебешките бънджита са сравнително стандартен и еднотипен продукт, който не предполага десетки хиляди вариации, като изключим разликите в цвета, темата и общия дизайн. Все пак, съществуват два основни вида бънджи, всеки от които има своите предимства и недостатъци, а именно:

Бънджи гащи, които са предназначени за монтиране на касата на вратата или на друга стабилна основа, от която бънджито да виси. Основните предимства на този модел са:

  • Компактност – бънджито може да бъде монтирано и демонтирано по всяко време, като по тази начин не е твърде задължаващо откъм пространство за съхранение и не се превръща в постоянна част от интериора на помещението.
  • Подвижност – този вид бънджита са лесно преносими. Те са перфектни както за семейства, които пътуват често и носят със себе си „подвижния цирк“ на своето бебе, така и за случаите, в които бънджито често се мести между дома и двора.
  • Бюджетност – бънджи гащите се предлагат включително и в много изчистени и минималистични модели, които са доста поносими за семейния бюджет, без това да е за сметка на тяхната надеждност и безопасност.

Като потенциален недостатък на бънджитата тип „гащи“ може да се посочи статистически по-големия риск от нараняване на бебето в случай на дефектен продукт, неправилно монтиране или неразумна употреба. Агенцията за Безопасност на Продуктите в Австралия, съвместно с местна детска болница, формулира някои важни практически съвети за осигуряване на безопасността на бебето в бънджи гащите, а именно:

  • Внимателно изберете рамка на врата, която може да поддържа теглото на бънджито и детето, и следвайте инструкциите на производителя, когато монтирате бънджито на рамката на вратата.
  • Винаги се уверявайте, че бебето е здраво обезопасено, така че да няма опасност да изпадне от бънджито, докато скача.
  • Винаги наблюдавайте и контролирайте бебето по време на престоя му в бънджито, за да предотвратите падания и удари в стените, рамката на вратата или други близки предмети.
  • Внимателно обяснете на другите деца в семейството на бебето, ако то има такива, да не натискат и да не дърпат бънджито, докато бебето е в него.
  • Редовно проверявайте обезопасителните елементи, за да се уверите, че те не са износени и няма опасност да се счупят под тежестта на бебето.
  • Покрийте елементи от рода на открити пружини и верижки, за да предотвратите прищипването на пръстите на бебето.

Средната цена на бънджито тип „гащи“ е около 50 лв., като може леко да варира според производителя, дизайна и допълнителните интерактивни елементи на играчката.  

Стационарното бънджи е втория популярен вариант на играчката, широко разпространен в пазарната мрежа и предпочитан от много родители. Накратко, неговите предимства могат да бъдат определени като:

  • Стабилност и безопасност, които са интуитивно доста по-надеждни от тези, които предлагат бънджи гащите. Стационарното бънджи има широка и неподвижна основа, която поема тежестта на бебето – така главната опорна точка е на земята, а не високо над бебешката глава.
  • Интерактивност и допълнителни екстри. По-голямата стабилност, по-голямата опорна площ и сравнително по-големия размер на стационарното бънджи създават възможност за включване на по-голям брой допълнителни „аксесоари“ като подвижни играчки, музикално табло, висящи елементи и т.н.
  • По-голяма издръжливост, що се отнася до теглото на бебето. Докато повечето бънджи гащи поддържат максимално тегло между 8 и 9 кг., някои модели стационарното бънджи могат да издържат дете с тегло до цели 12 кг.

Най-основният недостатък на стационарното бънджи е неговия размер. То заема значително по-голяма площ и съответно може да се окаже неподходящо за по-малки жилища, които и без това вече страдат от „пренасищане“ с бебешки аксесоари. То е по-тежко, по-малко компактно и съответно по-трудно за демонтиране и транспортиране – свойства, които не са задължителен минус, но трябва да съобразите с начина си на живот и очакванията си за експлоатация на бънджито.

Стационарното бънджи не изисква допълнително монтиране, като по този начин минимизира риска от човешка грешка или нараняване вследствие на повреда на носещата конструкция. Въпреки това за него важат голяма част от допълнителните правила за безопасност, които изредихме по-горе:

  • вниманието към обезопасяващите елементи
  • правилното поставяне на бебето в играчката
  • поведението на другите деца, докато бебето е в бънджито и т.н.

Ценовия диапазон, в който варират цените на стационарното бънджи може да бъде между 70 лв. и 170 лв., в зависимост от допълнителните екстри на модела. Най-предпочитаните допълнения включват:

  • Регулируема височина на седалката
  • Седалка, въртяща се на 360 градуса
  • Различен брой подвижни играчки и дрънкалки
  • Музикални и светлинни табла с различен брой мелодии
  • Допълнителен вход за mp3 и др.

Сред най-реномираните производители на качествени и безопасни бебешки бънджита можем да посочим доказани марки като Fisher Price, Baby Einstein, Hauck, Cangaroo, Kikkaboo, MONI, Bebe Stars и др.

Целият асортимент от бебешки бънджита, предлагани в онлайн и физическите магазини на Kidso.bg отговаря напълно на всички изисквания за безопасност, а нашият екип е винаги насреща, за да ви консултира по важните въпроси, засягащи здравето и незабравимото изкарване на вашето дете!

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Iliana_Nestorova
    Iliana_Nestorova

    Бънджито е полезно занимание за бебета. Подобрява баланса, координацията и помага за прохождането. За съжаление ние поне го използвахме доста кратко време.
    Най-често се монтира на касата за врата. Трябва винаги да наблюдавате бебето, за да не се удари на някой ръб/ъгъл.
    Винаги монтирайте бънджито съгласно инструкциите за това. След монтаж се уверете лично, че при натоварване не се демонтира, пада и т.н.

Вашият коментар