Бебешкият сън е една особено интригуваща (и нерядко леко болезнена) тема, която особено силно вълнува както новите родители, така и семействата с по-големи деца. За съжаление подробностите около нея не са широко дискутирани и често някои практики се прилагат „по инерция“, без да са в унисон с каквито и да било здравно-научни аргументи. За съжаление тази дезинформация може както сериозно да смути семейния комфорт, така и пряко да повлияе негативно върху здравето и развитието на бебето.
Едни от най-сериозно неглижираните теми, свързани със съня на бебето, са времето, начина и правилата, според които трябва да се въведе използването на бебешка възглавница. Днес ние от Kidso.bg ще се опитаме да ви предоставим тази информация във възможно най-изчерпателен вид, вмествайки я в по-голямата тема за безопасността на бебешкия сън.
Сънят на новороденото или нещата, с които родителите системно прибързват
Дали поради нетърпение, поради криворазбран опит за еманципация на бебето или поради липса на достатъчно информация, тенденцията е ясно изразена – родителите често и систематично прибързват в доста крачки, свързани с бебешкия сън. Това включва „оборудването“ на кошарата с неподходящи за възрастта аксесоари, използването на някои компоненти от спалния комплект, както и фанатичната идея, че бебето трябва на всяка цена да спи по цяла нощ още от първите месеци на живота си.
В разрив с тази практическа тенденция, ние можем да очертаем няколко правила, формулирани от здравни организации и експерти и пряко касаещи условията за сън на малките бебета. Те включват:
- Кошарата на новороденото бебе през първите месеци от живота му трябва да е оборудвана само и единствено с подходящ чаршаф (по възможност с ластик) и бебешко чувалче за сън, съобразено със сезона. Новородените бебета нямат нужда от възглавница, одеяло, обиколник или играчки в кошарата си, защото те представляват пряка опасност за здравето им.
- Новородените бебета трябва да бъдат оставяни да спят по гръб, противно на съветите, които за съжаление ще получите дори и в някои от най-реномираните и/или скъпо платени болници в България. Спането по гръб е посочено от Световната Здравна Организация като най-безопасната позиция за здравите, доносени бебета – то намалява риска от задавяне и задушаване, както и минимизира риска от настъпване на Синдрома на внезапната детска смърт.
- Дълбокият и продължителен бебешки сън може би е един енигматичен блян за недоспалите родители, но на практика не е особено безопасен за самите бебета, именно защото многократно увеличава риска от гореспоменатия Синдром на внезапната детска смърт.
Ако бебето ви е недоносено или има тежка жълтеница, продължителните часове непробуден сън могат да му докарат дори обезводняване или недохранване. В тази връзка, буквало всички съвременни научни изследвания препоръчват бебето да се храни на поискване и през нощта, а кошарата му да е позиционирана в стаята на родителите поне през първите шест месеца след раждането му.
Списъкът може да продължи потенциално безкрайно, тъй като акушерската и педиатрична грижа в България все още е относително далеч от съвременните Европейски и световни стандарти. Важно е да разберете и да запомните, че това са теми, пряко касаещи здравето на вашите деца. Те не са въпрос на интерпретация и личен избор на родителя, а имат характер на правила за безопасност, около които трябва да се опитате да организирате начина си на живот с новородено у дома. Но нека се върнем на първата точка, която е и основен фокус за нас в момента – възглавницата и нейното безопасно използване.
Защо възглавницата няма място в кошарата на новороденото?
По един или друг повод, ние вече сме обсъждали голяма част от другите правила за безопасен сън на бебето. Сега е време да поговорим малко по-задълбочено за бебешката възглавница, започвайки от причините, поради които тя действително не е необходима на бебето в началото на живота му:
- Бебетата имат анатомия, различна от тази на зрелите и напълно физически развити индивиди. Една от основните анатомични разлики, които могат да се наблюдават (и които вашият педиатър винаги измерва на задължителните детски консултации) – това е съотношението между обиколката на главата и обиколката на гърдите. При бебетата те доста дълго време съвпадат, което означава, че на практика те се чувстват достатъчно комфортно и без допълнително повдигане на главата.
- Преждевременното използване на възглавница, в светлината на горепосоченото, може да създаде най-малкото дискомфорт в областта на врата, последван от неспокоен сън. Ако ли пък възглавницата, освен ненавременно въведена, е и крайно неподходяща – това може да доведе дори до начални форми на изкривявания, които да афектират здравословното състояние на детето в дългосрочен план.
- Меката възглавница (а в тази връзка и спането на диван или твърде мек матрак) може да блокира носа и устата на бебето, предизвиквайки задушаване. Този риск е статистически най-висок през първите три месеца след раждането на бебето, след което спада, но определено не изчезва напълно.
- Не на последно място, използването на възглавница при новородените бебета може да създаде предпоставки за сериозно задавяне в периода, в който бебето все още не може свободно да се обръща и да контролира движенията си.
Това правило има и едно специфично изключение, което касае бебетата с рефлукс. Възможно е (и дори е желателно) те да използват специална бебешка възглавница против рефлукс, която обаче има твърде малко общо с обикновената възглавница.
Тя се използва по-скоро като специална приставка за бебешкия матрак, която спомага за повдигането на цялата горна част на тялото и обикновено стои под самия чаршаф. Родителите на бебета със скрит или остър рефлукс споделят, че използването на такава възглавница спомага за туширането на симптомите и комфорта на бебето.
Но нека да се върнем обратно в общия случай и да преминем към отговор на основните въпроси – откога бебето може да спи на възглавница, каква трябва да е тя и как да изберем най-подходящият от многото продукти, предлагани на пазара за детски стоки.
Как да определим кога бебето може да спи на възглавница?
Истината е, че не е нужно да идентифицирате настъпването на този период сами, защото различните здравни организации и експерти имат относително стабилно и единодушно становище по въпроса. Ето какво казват те:
- Според Американската Комисия за безопасност на потребителите, бебетата могат да започнат да използват възглавница най-рано след кат навършат година и половина, като е желателно дори и тогава да се подхожда с повишено внимание.
- Според реномирания блог Child Safety Experts, който предоставя информация за най-актуалните теми, свързани с безопасността на бебетата и малките деца, най-удачната възраст за закупуване на възглавница е тази, в която бебето напуска бебешката си кошара и започва да спи в детско легло, а именно между две и три годишна възраст.
- Според Австралийската Мрежа за женско и детско здраве адекватната възраст за въвеждане на възглавница също е между втората и третата годинка на бебето, и малко или много съвпада с момента, от който то може спокойно да спи в детско легло.
- Д-р Мария Мелендрес – член на Американски съвет по педиатрия и експерт по детски сън – съветва нормално развиващите се деца да започнат да използват възглавница около двегодишна възраст, а по отношение на децата с проблеми в развитието задължително да се търси допълнителна консултация със специалист.
Могат да се цитират още десетки източници, които в общи линии определят следното „правило“ – възглавницата за бебе следва да бъде закупена не по-рано от момента, в който то е на година и половина и не по-късно от момента, в който ще навърши три години.
В тази възраст бебетата са вече малки деца, които имат сравнително по-осъзната координация и могат да сменят позицията си в ситуация на дискомфорт. Освен това, чисто анатомично раменете им вече започват да стават по-широки от главата, а възглавницата бавно и сигурно се превръща от опасност в необходимост и комфорт.
Разбира се, никога не е редно да пренебрегваме с лека ръка факта, че може да има леки различия в темпа на развитие на децата – както физически, така и във връзка с уменията им да се справят със заобикалящия ги свят.
Родителите трябва да се съобразяват със спецификите на детето, но без да пренебрегват изцяло препоръките на здравните експерти. Използването на възглавница от няколкомесечно бебе не е оправдано, дори и да смятате, че бебето ви вече може успешно да кандидатства в Харвард.
Някои признаци, по които можете да съдите за факта, че бебето ви над година и половина може да има нужда от бебешка възглавница са:
- Проблеми със съня в случаите, когато главата му не е подпряна;
- Неспокоен нощен сън, който не можете да обвържете с никнене на зъби или друг видим физически дискомфорт;
- Повтарящи се опити на бебето да слага главата си върху одеяло или плюшена играчка преди сън;
- Повтарящи се опити на бебето да поставя главата си върху възглавница на дивана или във вашето легло, докато е в будно състояние;
- Обиколката на главата вече е по-малка от обиколката на гърдите и раменете.
Имайки предвид всичко горепосочено, вие ще бъдете една идея по-информирани и подготвени, когато настъпи момента да изберете първата възглавница на бебето си. А що се касае до самия избор – също са налице някои специфики, за които предстои да поговорим в следващите редове.
Каква трябва да е първата възглавница на бебето и как да я изберем?
Изборът на възглавница е почти толкова важен, колкото и правилното време, в което тя трябва да бъде предоставена на бебето. Ето кои са основните параметри, с които трябва да съобразите тази важна покупка:
- Размерът определено е от значение. Изберете възглавница, която да е специално предназначена за възрастта на детето ви – както сами се досещате, спането на възглавница за по-големи хора определено няма да бъде възможно най-разумният ви ход.
- Дебелината и структурата на възглавницата са основни характеристики, гарантиращи безопасност и комфорт. Тя трябва да бъде тънка и не твърде мека, за да не създава предпоставки за „потъване“ на главата и запушване на носа и устата по време на сън.
- Материалите за изработка трябва да бъдат съобразени с препоръките на специалистите. Дори и бебето ви да няма установени алергии, не се препоръчва например използването на възглавници с естествен гъши или друг вид птичи пух, тъй като той може силно да алергизира средата. Добрите бебешки възглавници са хипоалергенни и обикновено това е отбелязано в тяхното описание.
- Калъфката на възглавницата е допълнителен аксесоар, който трябва да закупите. Препоръчва се тя да бъде памучна, като органичният памук определено е най-доброто решение. В него липсват вредните токсини, избелващи продукти и оцветители, които обикновено се използват в процеса на производство на памук.
- Препаратите, с които ще третирате калъфката и самата възглавница също трябва да бъдат хипоалергенни, без силни миризми, и специално разработени за деца. Това се налага поради спецификата на продукта и факта, че бебето ви ежедневно ще прекарва много часове в досег с него.
Макар и така поставен да започва да звучи като ядрена физика, изборът на възглавница от сайта на Kidso.bg в действителност е възможно най-улеснен поради простия факт, че почти всички наши продукти отговарят на най-високите стандарти за качество и безопасност. В препоръките ни за избор на възглавница, ние бихме добавили и някои стандартни инструкции, които неуморно повтаряме, когато говорим за каквито и да било стоки за бебета и деца. Те включват:
- Пазаруване на продукти от доказана марка;
- Избор на надежден, лицензиран и добросъвестен търговец;
- Внимателно четене на етикета или описанието на продукта;
- При нужда – консултация със специалист или представител на екипа на магазина, от който сте избрали да пазарувате.
Екипът на Kidso.bg винаги е насреща, за да отговори на вашите въпроси и да ви помогне да направите най-добрия избор за тези, които обичате.
В заключение
В заключение можем да кажем, че изборът на възглавница за сън е важен във всички възрасти – започвайки от бебешката. С порастването на бебето, възглавницата трябва периодично да се подменя и да се замества с по-подходяща за нуждите и анатомията на своя малък ползвател.
В по-зряла възраст възглавниците също не са вечни – те подлежат на системна подмяна както поради износване, така и поради хигиенни съображения. Добре е в периода на ползване те да се перат редовно според инструкциите на производителя, да се почистват със специални препарати или с прахосмукачки с технология за дълбоко почистване.
Удобната възглавница може да допринесе за здравето, комфорта и пълноценния сън, или иначе казано – за основните предпоставки за добро здраве и високо качество на живот.
Ние използваме възглавница от малко по-рано. Около 1 година бяхме, когато реших, че може би е време. Разбрах по няколко съвсем случайни знака. Детето започна да се опитва да слага ръцете си под главата, когато е в леглото. При няколко инцидентни заспивания на спалнята „подпирането“ да не падне от леглото се оказаха направо използване на възглавница.
Разбира се първата ни възглавница беше по-твърда и ниска.