Д-р Захаринка Гочева

Рубеола от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 6128
Видео Текст
рубеола статия снимка (custom)

Рубеолата е една от добре познатите шарки, тоест това е вирусна инфекция, протичаща след обрив, след 3-4-я ден, след като човешкият организъм смъкне температурата.

Остра инфекциозна болест е, предава се от човек на човека, въздушно-капкова инфекция., тоест при кихане, кашляне при говор. Много е заразна, горе-долу колкото и варицелата. За разлика например от скарлатината, която не е чак толкова заразна.

Вирусът се поема от пациента през лигавиците на горните дихателни пътища, като инкубационният период на рубеолата е от 12 до 24 дни, средно 14 до 16 дни. Тоест от момента на заразяването до първите симптоми могат да минат от 12 до 24 дни, но най-често около 14 до 16 дни.

В началото и рубеолата започва като повечето вирусни инфекции – със следните симптоми: 

  • повишена температура
  • с втрисане
  • с дискомфорт
  • с главоболие
  • болки по мускулите

Това, което при рубеолата е различно, са увеличените лимфни възли субмандибуларно, тоест под долната челюст и зад ушите. Типично за рубеолата е увеличение на лимфните възли зад ушите и в областта на тила в окосмената част. 

Този симптом се нарича „симптом на Теодор” и е абсолютно типичен при рубеолата. Тези увеличени лимфни възли са с големина на грахово или бобено зърно, но слабо болезнени, несраснали помежду си.

Обикновено увеличаването на лимфните възли остава незабелязано в началото на заболяването. След време, когато се появи и обривът, вашият специалист-педиатър или инфекционист, ако сте се обърнали към такъв, веднага ще установи наличието на тези увеличени лимфни възли и това е един от многото типични симптоми на рубеолата.

Като цяло при децата не протича много тежко

След появяването на обрива, който започва от лицето и бързо започва да пълзи надолу към шията, торса, ръцете и краката, след 3 до 5 дни обривът изчезва и с това се приключва самото заболяване и те оздравяват.

Но за съжаление рубеолата е изключително опасна за бременните жени. Изключително опасна е, защото ако бременната жена не е боледувала от рубеола и се зарази по време на бременността, в общи линии плодът е увреден. 90% от родилите се бебета са с увреждане на зрението, увреждане на слуха, увреждане на главния мозък. Много често имат очни аномалии и като цяло бебетата са с умствена изостаналост. Така че изключително опасна е рубеолата за бременните жени.

Нещо, което също малко хора го знаят и го коментират, че ако все пак се роди бебе, увредено от рубеола, с аномалии, то продължава да отделя въпросния вирус на рубеолата със своите секрети, тоест вътреутробно заразените бебета продължават да отделят със своите секрети вируса на рубеолата месеци, даже доказани са до 2 години.

Наистина, слава Богу, измислена е ваксина за рубеолата

Тя влиза в 3-валентната ваксина, която е морбили, заушка и рубеола. Тя се поставя на година и един месец, тоест на 13 месеца е първото поставяне.

Втората игла е на 12-годишна възраст. На Запад в някои страни се поставя много по-рано. Значи първата игла е на година и един месец, тоест на 13 месеца, втората – между 3 и 4 години, защото се смята, че там те имат повече морбили и повече рубеола, колкото и странно да ви звучи.

В България сме по-напред в това отношение. В България сме свели до минимум заболеваемостта от рубеола и от морбили именно заради поставената ваксина, която е много ефикасна и безопасна.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар