Видео Текст
268 Zapekthumb (custom)

Две думички много популярни, когато отглеждаме деца. И тук обаче можем да съзрем, че зад тях се крие една обща причина. Когато има някакъв проблем, стомашно-чревният тракт, нека да не забравяме, че той освен орган, е и система, която приема другостта, приемаме храна и тя „ставаме“ ние самите, „става“ детският организъм, „става“ органи и системи. Когато приемаме тази храна, тя би трябвало да действа физиологично и не би трябвало да има проблем с пасажа през стомашно чревния тракт. 

Когато имаме едната крайност – запекът, т. е. забавен пасаж и неизхождане, липса на редовна дефекация – това говори вече за проблем на стомашно чревния тракт. И обратно – когато имаме ускорен пасаж и диария, много пъти причината е същата. 

Т.е. и за двете много пъти има причина т.е. има възпаление на стомашно-чревния тракт и децата са именно  тези, които отговарят най-често с горно и долно диспептичен синдром – с повръщане и диария, но и със запек. 

Когато ние храним физиологично детето с естествени храни, не може да има запек. Има ли запек, тогава сме нарушили естествената форма на хранене. И обратно – дори вече да има развит този проблем, когато коригираме храненето, той изчезва по най-естествения начин. 

Но нека да посочим и някои ориентировъчни критерии. Кога говорим за запек? Защото, ако има изхождане на бебето или малкото дете през ден има и такова мнение, че това е физиологично и нормално. При здравия човек изхождането, дефекацията би трябвало да бъде минимум два пъти на ден. Два, три пъти на ден при малките деца, при по-големите и при възрастните. 

Поне два пъти на ден трябва да има изхождане. Един път на ден е частичен запек и тогава ние ще очакваме и други заболявания, защото организмът ще трупа отпадъчни вещества в себе си, които ще започнат да развиват инфекции, тъй като органичните отпадъци се подлагат на разлагане в тялото. 

По много прост начин – ако ние вече имаме недобро изхождане, това нещо може да коригираме по най-простия начин – когато осигурим нещо първостепенно важно в човешкото хранене, включително за малкия човек и това е осигуряването на достатъчно фибри – разтворими и неразтворими. 

Растителните храни съдържат фибри. Това е главно целулоза, различни форми на целулозата и тези фибри действат като метличка на стомашно-чревния тракт и задвижват храната. Дори и тази, която няма фибри – меса, тестени изделия дори. 

Ако ние дадем и осигурим една голяма част сурови плодове и зеленчуци, тогава имаме нормален пасаж и минимум два пъти на ден изхождане по голяма нужда. Нещо повече – фибрите, повтаряме, фибрите в растителната храна осигуряват храна на пробиотика т. е. на чревната флора. Тези микроорганизми, които резидират в нашето дебело черво и които осигуряват в една огромна степен – около 75 % – нашата неприкосновеност т. е. нашия имунитет. 

Но тези добри бактерии се хранят с пребиотик, т. е. хранят се с тези фибри. Те могат да разлагат, да разграждат целулоза. Това е тяхната естествена храна и когато ние осигурим тези фибри, ние гарантираме флората, защото когато имаме запек, задължително имаме и компрометирана стомашно чревна флора, респективно имунитет. 

И такова дете ще боледува, което има запек – не само от този проблем, а ще развива и инфекции на горни дихателни пътища, ще се ангажира кожата в инфекции и постепенно, и други органи и системи. Т.е. за да нямаме запек, трябва да гарантираме достатъчен процент сурови плодове и зеленчуци, да гарантираме дори и така модерното в днешно време смути, т.е. да гарантираме зелени храни, които са изключително важни за човешкия организъм. 

Тогава малкият човек, бебето и малкото дете, трябва да имат и ще имат изхождане два, три пъти на ден. Ако бебето до шестия месец, което е само на кърма има запек, тогава нека да проверим с какво се храни майката и когато тя коригира своето хранене, кърмата ще бъде такава, която ще гарантира редовното изхождане.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Hazel-eyes-baby
    Hazel-eyes-baby

    Много бих се радвала ако някой може да даде смислен отговор на въпроса колко време е нормално да не се изхожда бебе, което е изключително кърмено? Ние имахме такъв проблем и съветите на различните лекари, с които сме се консултирали варираха от един до седем дни… Страшен стрес беше, защото не знаехме какво става и как да процедираме. Със захранването нещата се нормализираха, но все пак има много родители, които са в такава ситуация, а информацията по въпроса е много объркваща и противоречива.

Вашият коментар