Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман
Всички деца са различни, това се отнася също до навиците и нуждите им. Дори отглеждани с един и същи подход в едно семейство, хлапетата се развиват по свой индивидуален начин. В това се включва и сънят.
Някои още от първия месец след раждането се научават да спят по цяла нощ. Те просто се нуждаят от повече часове сън. Други се будят всяка нощ до 2-3-та си година, а сутрин отварят очи още с първите лъчи на слънцето и имат достатъчно енергия да изкарат деня в игри.
Това обаче се превръща в истински проблем за родителите, които не успяват да се наспиват и започват да страдат от хронична преумора. Но има начин да се справите с малките ранобудници като ги научите или да спят до малко по-късно, или да свикнат да се заиграват тихо, докато останалите членове на семейството се наспят.
Ако вашето дете е от тези упорити човечета, за които спането е почти наказание, вероятно се притеснявате, че не му се събират необходимите часове сън. За да се уверите, че всичко е наред, започнете да си водите дневник.
Достатъчно е да си правите записки само една седмица, за да си направите съответните изводи. Отбелязвайте колко часа спи всяка нощ, в какво настроение се събужда и какво е емоционалното му състояние следобед. В края на седмицата ще можете да сметнете колко часа средно на нощ спи детето ви и да отговорите на следните въпроси:
- Събужда ли се сутрин в добро настроение през по-голямата част от времето?
- Започва ли да нервничи следобедите?
- Придържа ли се към един модел на поведение или има различни реакции?
- Забелязвате ли дали има нужда от по-малко сън спрямо връстниците си и това не му пречи, за да е спокойно през деня?
- Ляга ли да спи по-рано от обичайния час за децата на неговата възраст и сутрин събужда ли се по-рано от обичайното за връстниците му?
Ако обичайно се буди в добро настроение и през деня не забелязвате признаци на дразнение заради преумора, значи вашето хлапе се нуждае от по-малко сън и няма причина за притеснение. Ще се наложи единствено да го научите да ви оставя да се наспивате на спокойствие.
Ето няколко идеи за справяне с този проблем:
- Не се втурвайте при бебето още при първото му хленчене. Украсете леглото с достатъчно играчки, които да отвличат вниманието му, когато се събуди. Закачете висяща музикална въртележка, огледалце от безопасен материал, пееща кукла и т.н. Трябва да сте сигурни, че всичко, което сте оставили около бебето е напълно безопасно за него.
- Торбичка със съкровища осигурява поне още половин час тишина. Може да приготвите торбичка от плат, в която да скриете всякакви интересни джунджурийки, които знаете, че ще привлекат вниманието на сина или дъщеря ви.
Хлапето трябва да е минало вече възрастта, в която всичко се слага в устата. Ако е достатъчно голямо, за да сте спокойни, че може да се забавлява с дребни предмети, сложете в торбичката стъклени топчета, цветни гумички, малки фигурки на човечета и любими анимационни герои.
Старайте се често да подменяте съкровищата с нови модели, за да поддържате интереса на ранобудника. Торбичката може да редувате с книжка с красиви картинки, издаваща звуци или с някоя интерактивна играчка, която разказва приказки, например. Близо до леглото може да оставите също конструктор, пластелин или друг творчески комплект, който отнема вниманието за дълго време.
- Оставете плюшен „приятел” в леглото. Нека детето си избере още от вечерта някоя плюшена играчка или кукла, която ще играе ролята на негов приятел и ще му прави компания на следващата сутрин. Дайте му идея на какво да играе с плюшения любимец, когато се събуди или пък може да репетира с него някакво представление, което после ще ви представи.
- Поставяйте си реалистични цели. Не очаквайте чудеса! Ако детето ви си играе тихо и спокойно с по няколко минути повече всяка следваща сутрин, и вие ще спите малко повече. Можете да залепите стикери с умихнати човечета на циферблата на часовника до часа, в който сутрин трябва да станете – в 8,30 ч., да речем. Научете детето си, когато двете стрелки на часовника стигнат до усмихнатите човечета, че вече може да ви събуди.
- Похвалете го, когато ви остави да се наспите. Винаги поощрявайте детето, ако сутринта се е събудило и кротко се е заиграло, без да ви дърпа настоятелно да ставате от леглото.
Нека получава някаква привилегия – да гледа по-дълго телевизия, да играе на площадката повече от предвиденото време и т.н. Определете разумен брой сутрини в рамките на една седмица, в които ще имате вашето време за сън.
И не пропускайте всеки път да му давате награда или да го хвалите, че не ви е събуждало. Постепенно може да увеличавате броя на спокойни сутрини, но не очаквайте, че детето ще може да кротува абсолютно всеки ден.
Малчуганите, които се будят рано и са раздразнителни през деня, очевидно не спят достатъчно и трябва да се вземат мерки. Предишната вечер ясно и категорично обяснете на хлапето, че трябва да опита да поспи повече време.
Ако отново се събуди рано, да се постарае да пази тишина. Така би могло отново да се унесе и да продължи съня си. Научете го и на релаксиращи техники, които ще му помогнат да се отпуска, когато има нужда от почивка.
Случва се по-големите деца да се будят рано, защото се страхуват, че ще се успят или ще пропуснат нещо важно на следващата сутрин. Помогнете му да настрои алармата за часа, в който иска да стане и му обещайте, че вие също ще отидете да го събудите.
Ранното будене при моето първо дете беше кошмар. След това като поотраснало дете беше същия ранобудник. Когато се появи второ дете ранобудния батко вече беше истинска тежест. В един миг беше нетърпимо и разбрах, че така повече не може. Взех мерки:
1. Баткото започна да плува ВСЕКИ ден. Вечер беше достатъчно уморен, за да спи;
2. Започна да вечеря всеки ден по едно и също време – 19:30 часа и започна да спи нормално;
Бебето ни заспиваше късно, нощем се будеше и така месеци наред. Там по препоръка на една педиатърка опитах и сработи следния сценарий:
1. Нощните кърмения да не са под час, а когато се събуди. Ако детето спи, значи не е гладно;
2. В дните, когато се е събудила рано или е будувала нощем спеше през деня и така цикъла се задълбочава. За да не става така не и позволявах през деня (особено след 15 часа) да спи твърде дълго. Нервна и раздразнена я, плаче, но вечерта е изтощена и спи по-нормално;
Така с упоритост и здрави нерви въведох ред.