Д-р Мариан Гарбър

Детето Ви не иска да спи в леглото си! По материали от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 2152
Видео Текст
434 Детето ви не иска да спи в леглото си 1200 1200

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Някои деца, които имат братя или сестри обичат да се напъхват при тях в леглото, защото там се чувстват по-сигурно и комфортно. Когато делят една и съща стая, при събуждането нощем е най-лесно едното хлапе да се сгуши при другото.

И обикновено на сутринта има оплаквания. Не са се наспали, защото цяла нощ са се подритвали и побутвали, всяко е дърпало одеалото към себе си, възглавницата не е била достатъчно голяма за двете им глави и т.н.

Ако детето често се вмъква в леглото на брат си или сестра си нощем, това е навик, който не трябва да насърчавате. А и със сигурност другото хлапе изобщо няма да е доволно от честото нашествие, което се налага да търпи нощем, и ще започне да ви моли за съдействие. 

Всяко от хлапетата трябва да се научи да спи самостоятелно, за да има пълноценен сън. Освен това може да се появи и друг проблем. Честото споделяне на общо легло с брат или сестра на по-късен етап, може да доведе до погрешни сексуални представи на детето, насочени именно към брата или сестрата. На това трябва да обърнат по-специално внимание семействата, които отглеждат заедно деца от предишни бракове.

За да осигурите спокоен сън на всички малчугани в семейството и да ги научите всяко да спи в собственото си легло, можете да използвате някой от следващите подходи:

Говорете по темата

Без излишни емоции и забележки, обяснете на хлапетата ясно и категорично, че всяко от тях трябва да спи в свое собствено легло. Добавете, че всеки човек има лично пространство и то не бива да бъде нарушавано от околните. 

В леглото всеки иска да си почива, да се чувства спокоен, за да може да се наспи добре. А другите трябва да уважават това и да не пречат.

Когато обсъждате темата, внимавайте детето, което все иска да се гушка при сестра си или брат си, да не се почувства отхвърлено или нежелано. Кажете му, че за него също е много по-добре да бъде в собственото си креватче, защото така на другия ден ще има много сили за игри. А ако се страхува, достатъчно е да светне нощната лампа и да види, че всичко е наред, защото каката или баткото е само на една ръка разстояние.

Опитайте да отстраните всички възможни пречки

Ако детето има някакви страхове, заради които не иска да спи само, трябва да му помогнете да ги преодолее. В никакъв случай не го оставяйте вечер да гледа с вас страховит филм, заради който после може да има кошмари или пък изобщо ще му е трудно да си легне, оглеждайки се панически навсякъде. 

Не позволявайте и на по-голямото хлапе да разказва плашещи истории на мъничето. Малчуганите обичат такива разкази, но те никак не са подходящи за вечерните часове.

Предложете на всяко от децата да се приспива с нещо

Когато са в една стая е по-голямо изкушението едното хлапе да иска да отиде в леглото на другото, за да се боричкат, да си говорят тихичко или да гледат заедно някой филм на таблета.  Дайте им варианти, с които да се приспиват, като всяко остава в собственото си легло. Ако са по-големи, могат да четат книги, да слушат успокояваща музика, като се стараят да не си пречат взаимно.

При по-малките ще свърши работа, ако вие им прочетете приказка, следват задължителното гушкане с мама и татко и целувка за лека нощ. И естествено, уговорката – повече да не се става от леглото.

Помислете за алтернатива

Ако децата ви спят в отделни стаи, но едното непрекъснато се намъква при другото, защото го е страх да бъде само, предложете му да ги съберете в една стая, ако другото няма нищо против, разбира се.

Включете и изричната уговорка, че всяко трябва да спи в собственото си легло. Така хем ще могат да си говорят преди заспиване, хем няма да си пречат през нощта. 

Когато поотраснат сами ще поискат да са в отделни стаи. Ако все пак държите да не събирате леглата в едно помещение, можете да купите на децата радиостанции, с които да си говорят, докато заспят. 

Поощрявайте детето, което спи в самостоятелно легло

В повечето случаи по-малкото братче или сестриче е това, което иска да се намърда в леглото на кака си или батко си.  Често казвайте колко е хубаво, че по-голямото ви дете спи само в леглото си. Това ще е доста сериозен стимул за по-малкото също да остава цяла нощ под своите си завивки, защото мъничетата винаги копират действията на големите братя и сестри.

Давайте награди

Всеки път, когато детето спи в собственото си легло, без да се намества при брат си или сестра си посред нощ, на сутринта го похвалете и му дайте награда, нещо дребно от торбичката със съкровищата, гумена фигурка, стикер, нови маркери и т.н. или пък привилегия – да гледа още един епизод от любимия си сериал

Когато това се случи в няколко поредни нощи, определете по-голяма награда и считайте, че се приближавате до пълен успех на целта. Съвсем скоро детето ще започне да спи напълно самостоятелно.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Super-Mummy
    Super-Mummy

    И при нас децата спят заедно от време на време. И малкия пречи, ляга по диагонал и всичко това се случва на живо. Обаче „не обсъждаме проблема“. Според мен това е привързаност и сигурен знак, че децата се обичат помежду си. И това, че от време на време спят заедно, само скрепва връзката помежду им.
    Единият търси внимание, другият се радва на обичта. Какво по – хубаво от това. Вярвам, че децата трябва да имат дълбока и истинска връзка и това ще им помогне в бъдеще да останат близки – без значение какво им се случва в живота.
    Не мисля, че две деца могат да си причинят толкова тежък дискомфорт и да започнат да страдат от недоспиване и да текат такива колосални проблеми. Няма как обичта да причини такива неудобства…

Вашият коментар