Тереза Алексиева

Каква проходилка за бебе да изберем и кога можем да поставим бебето в нея? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 3952
Prohodilka (custom)

Темата за процеса на прохождане неизбежно започва да вълнува всеки родител в определен етап от развитието на неговото дете. Темата за проходилките, от своя страна, е колкото противоречива, толкова и неизбежно обвързана с тези вълнения. 

За съжаление, рядко можем да видим обективно синтезирана и поднесена на достъпен език информация за ползите и вредите от проходилките при бебета. В пространството витаят противоречиви теории, диаметрално противоположни тези и десетки реклами на различни продукти. Целта на настоящата статия е да даде отговори на някои много важни, често задавани въпроси за проходилките: 

  • безопасни ли са
  • какви са потенциалните им недостатъци
  • каква проходилка е най-добре да използва бебето
  • на каква възраст е удачно да се случи това

Ще ви представим различни цялата налична информация по тези въпроси, за да ви помогнем да вземете най-правилното решение – както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Защото правилният избор е информираният избор. 

За прохождането

Много е важно да започнем с няколко общи факти за прохождането, които да служат за логическа основа на по-нататъшните ни разсъждения. Някои от най-базовите съвременни препоръки, касаещи прохождането на бебето изглеждат така:

  • Процесът на прохождане трябва да бъде максимално естествен. Това на практика означава, че не е особено препоръчително да изправяте бебето на крака насилствено, преди то да е способно да се изправи само. Ако го направите последиците няма да бъдат катастрофални и на практика едва ли ще се случи нещо особено притеснително. 

Факт е обаче, че самостоятелното изправяне ще развие в бебето много повече двигателни умения като координация, ориентация в пространството, чувство за равновесие и самосъхранение. Бебетата, които са преминали през този период самостоятелно, обикновено умеят да се пазят по-добре в процеса на прохождане.

  • Хубаво е бебето да проходи босо или със специални обувки за прохождане. Първата причина е, че контактът на голото стъпало с пода или земята дава най-добро сцепление, в следствие на което е на практика най-безопасно. Втората, не по-маловажна причина е, че прохождането на бос крак развива много по-добре двигателния усет на детето – то контролира движенията си много по-безпроблемно и успешно. 

Според водещите ортопеди прохождането на бос крак е отлична превенция срещу детско плоскостъпие, а според любители на алтернативната и холистична медицина ако детето проходи босо на открито, то гарантирано ще има по-силен имунитет и ще боледува по-рядко. Ако все пак бебето ви прохожда през зимата и босият крак не е опция, придържайте се към буйки за прохождане с мека подметка на някоя доказана и утвърдена фирма.

  • Прохождането не трябва да се пришпорва изкуствено. Както всеки един процес, то е силно индивидуално. Има бебета, които прохождат още на десет месечна възраст, докато има и такива, които на година и половина все още са плахи, неуверени и несигурни в походката си. Изключително важно е да уважите личността на детето и темповете му на развитие. 

При забавено или затруднено прохождане, можете да се консултирате с ортопед и педиатър, които да изключат проблем и да ви препоръчат двигателни упражнения и правилна гимнастика. В никакъв случай обаче не притискайте детето, не го хокайте, не го насилвайте да прави неща, които го притесняват или плашат. Ранното или прекомерно използване на проходилка също влиза в тази категория. 

Кога можем да поставим бебето в проходилка?

Всъщност всеки специалист по ранно детско развитие ще ви каже, че „кога“ е един много коварен и подвеждащ въпрос, който никога няма правилен отговор. Не и ако търсите категоричен, еднозначен и общовалиден отговор, изписан с цифри. 

Има обаче един начин да се отговори правилно на въпроса „кога“ – когато детето покаже признаци на готовност. Те включват:

  • Лазене или поне опити за лазене. Обикновено придвижването на четири крака предхожда придвижването на два крака и донякъде подготвя бебето за успешно прохождане. Това обаче не е задължително, защото има бебета, които директно прохождат, без всъщност никога да са лазили. За тях е валидна следващата подточка.
  • Опити (по възможност чести и по възможност поне частично успешни) за изправяне на крака. Това най-често се случва посредством подпиране на мебелите или други удобни опорни точки. Опитът за изправяне означава, че природата си е казала думата – костната система на бебето е узряла да издържи теглото му и то е готово да изследва света.
  • Успешно преминала рутинна консултация с ортопед. Обикновено такава консултация се полага от Здравната каса около шестия месец след раждането на бебето. По време на нея ортопедът ще направи ехографски преглед на тазобедрените стави, ще погледне стъпалата на бебето и ще отговори на всички ваши специфични въпроси. 

Обикновено повечето ортопеди не налагат забрани или ограничения за използване на проходилка от абсолютно здрави деца. Ако детето ви обаче има предпоставки или признаци за проблеми с опорно-двигателния апарат, непременно искайте съвет от самия лекар относно използването на проходилка. 

С риск да се повторим, отново ще подчертаем, че тези признаци ще се появят по различно време при различните деца, и това е нормално. Имайте търпение и не избързвайте с използването на проходилка преди да видите зараждането на тези процеси в детето си. Това прибързване може да доведе до редица неприятности, сред които са:

  • проблеми с костите и ставите
  • забавено или неправилно прохождане
  • дългосрочни проблеми с походката
  • редуцирано чувство за равновесие и самосъхранение. 

Освен стриктното спазване на признаците за готовност, съществуват и няколко други важни уговорки, свързани с правилната употреба на проходилката. За тях ще поговорим в следващите редове. 

Няколко думи за правилната експлоатация на проходилката

Тук настъпва сюблимният момент, в който трябва да ви поднесем една нелека истина, а вие трябва да я приемете хладнокръвно и достойно. Нито един вид проходилка не е подходящ за целодневна употреба. Иначе казано, закупувайки проходилка, вие можете да си закупите между 15 и 20 минути до три пъти дневно, в които бебето ви да се придвижва относително самостоятелно.

Защо казваме това? Всеки родител на прохождащо бебе знае защо. В периодът на прохождане този малък е свръх-енергичен човек иска да бъде навсякъде, но на практика не може да отиде никъде. Това е свързано с един продължителен хамалски период за родителите, които наистина пламенно копнеят отрочето им да получи възможността да се придвижва самостоятелно, поне за малко. Този копнеж е напълно разбираем, и затова крачката от правилната употреба до злоупотребата с проходилката е само една, и тя е много малка. 

Ако трябва да поднесем истината още по-безмилостно, тя би изглеждала така: бебешките проходилки са по-полезни за родителите, отколкото за бебетата. Те са начин бебето да бъде в относителна безопасност, придвижвайки се само в пространството, докато родителят има шанс да свърши нещо друго, освен да пренася гневното целеустремено бебе от точка А до точка Б. Бебешките проходилки обикновено са шарени, забавни и интерактивни, което допринася за насладата и забавлението на бебето, затова то понякога е склонно да прекарва в проходилката неограничен период от време.

Колкото и мазохистично да е това, родителят трябва да стисне зъби и да въведе правила, преди всичко за себе си. Важно е да запомните най-баналния и най-правилен принцип във Вселената – този на баланса. Проходилката обогатява възприятията на бебето и улеснява живота на родителя, когато се използва разумно. Тогава тя е приятна, полезна и страхотна. Когато обаче балансът се наруши и когато проходилката се превърне от допълнителен начин на придвижване в единствен начин на придвижване, тя може да има негативни ефекти в дългосрочен план. 

Когато оставите тази информация да попие и свикнете с болката от нея, можете съвсем спокойно да планирате закупуването на проходилка, която ще бъде както ваш добър помощник, така и велика придобивка за детето ви. 

В следващите редове ще обърнем специално внимание на различните видове проходилки; за предимствата и недостатъците им, както и за всички останали подробности, с които трябва да сте запознати.

Видове проходилки – предимства и недостатъци

Като чеда на 21-ви век ние вече сме почти свикнали с перманентното объркване, свързано с твърде големия набор от опции, които ни се предоставят на всяка крачка. Видовете, марките и моделите бебешки проходилки не правят изключение от тази тенденция. Напротив, изборът на проходилка може да граничи с мъчителен, ако човек не е подготвен с поне малко предварителна информация.

За щастие ние сме тук, за да ви разкажем в сбита форма най-важното, което трябва да знаете за видовете проходилки, преди да пристъпите към покупка. 

  • Обикновена проходилка

Така ще наречем стандартната проходилка, която обикновено има четири малки колелца, а между тях, в платнена седалка тип „гащи“ се разполага бебето. То използва краката си, за да се избутва или изтласква и така, задвижвайки колелцата, успява да се придвижва в пространството.

Именно това са проходилките, за които най-силно важи правилото за ясните граници. Спорадичните тласъци на краката нямат твърде много общо с ходенето, а отделно от това бебето може дори да виси на платнената седалка с крака във въздуха, без това да резултира в падане. Прекарването на твърде много време в такава проходилка ще лиши детето ви от важната причинно-следствена връзка между залитането и падането. То няма да успее да изработи бърз рефлекс и вероятно по-късно ще пада без да се опита да се предпази. 

Именно най-големият недостатък на тази проходилка, е също и нейното най-голямо предимство. Това е безопасността. Тази проходилка е място, на което можете да оставите бебето си за петнадесет минути, когато това се налага, и да сте сигурни, че то няма да падне, да се нарани, да се охлузи, травмира или контузи. 

За родителите, на които се налага да прекарват по-голяма част от деня сами с бебето си у дома, тези петнадесет минути могат да бъдат истинско спасение. Няма да навлизаме в ненужни битови подробности, но всеки от вас може да ги визуализира както намери за най-атрактивно. 

Този вид проходилки имат своеобразна „масичка“ с различни интерактивни компоненти. Можете да подберете модел според интересите на бебето си, ако сте забелязали такива – съществуват модели с дрънкалки, пеещи играчки, кормило или дори малко пиано. Допълнително предимство би било, ако горната част на интерактивната масичка е подвижна, за да можете лесно да я премахвате и измивате под течаща вода. Трудно бихте могли да си представите всички субстанции, които потенциално ще се наложи да измете, докато не ви се наложи.

Буталка

Буталка е една страхотна българска дума, с която избираме да назовем иначе така популярните проходилки тип „уолкър“. Те също имат четири малки колелца, които бебето задвижва, но механизмът им на действие (както впрочем и идеята им) е съвсем различен от този на обикновените проходилки.

Бебето, използващо буталка, не виси в платнени гащи, а ходи сравнително самостоятелно. То използва проходилката като допълнителна опора и дори често само за кураж. На майчин жаргон ходенето с буталка често е наричано „ходене с помощни колела“.

Бебето, използващо буталка, не е в пълна безопасност, и това е нещо особено полезно за него. То има достатъчна опора, така че да не падне лошо, но и достатъчна свобода, така че да може все пак да падне, ако извършва движения, несъвместими с оставането в изправено положение. 

Защо това е добре? Защото бебето ще се научи да пази равновесие, да ходи правилно на цяло стъпало, да се пази от удар при падане и като цяло ще схване концепцията за това кое движение на тялото до какво води. В този ред на мисли, желателно е ако използвате буталката навън (или ако не използвате никаква проходилка), да предвидите и закупуването на меки, еластични бебешки наколенки, които да ви спестят ожулените колене.

Както предусещате с горчивина, буталката изисква и по-голяма степен на родителски контрол. Тя истински ще помогне на бебето ви в процеса на прохождане, но за сметка на това няма да ви даде онези петнадесет минути, за които говорихме по-рано. Без да бъдем саркастични или целенасочено неприятни, трябва да обобщим, че изборът на проходилка е въпрос на приоритети. 

Ако целите да получите повече родителска свобода, насочете се към обикновена проходилка. Ако ли пък искате наистина да помогнете на бебето да проходи по-бързо, смело и самостоятелно, насочете се към буталка. Едва ли ще ви учудим твърде много, ако ви кажем, че твърде много родители се затрудняват при този избор и в крайна сметка купуват и двете. 

  • Колан за прохождане

Коланът за прохождане е едно любопитно съвременно хрумване, което среща противоречиви реакции. В най-общи линии той представлява обезопасено парче плат с колани и повод, което минава през гърдите или около целия торс на бебето. С него родителят може да разхожда бебето си без да се страхува от падане, но и без да трябва да се навежда и да изпитва дискомфорт в областта на гърба и кръста.

Също както обикновената проходилка, коланът за прохождане не бива да се превръща в неизменен аксесоар на бебето. Той обаче е страхотна опция за разходка на открито на оживени места или край пътни възли, където е особено важно да имате засилен контрол над иначе неконтролируемото движение на детето си. 

Тези три вида помощни средства при прохождане могат да бъдат използвани както поотделно, така и в комбинация, а могат да не бъдат използвани и изобщо. Изборът е изцяло на родителя, който най-добре може да го съобрази със спецификите на детето, начина на живот на семейството и собствените си разбирания по въпроса. 

Видове проходилки според материала за изработка

Считаме за редно да споменем тази подробност, макар и само, за да си припомним взаимно, че тя не е маловажна. Природосъобразното живеене не е безсмислена модна тенденция или измислена поза – то е бъдещето на всички индустрии; бъдещето на планетата ни. 

Екипът зад Bebso.bg и Kidso.bg не е безразличен към това бъдеще и се старае да поддържа максимално широк набор от детски стоки, подлежащи на рециклиране или изработени от биоразградими материали. Бебешките проходилки не правят изключение.

В нашия онлайн магазин можете да намерите буталки, изработени от дърво, които са най-щадящият за природата вариант на този бебешки аксесоар. Ако все пак решите да изберете пластмасова проходилка, вие можете да предприемете други стъпки, за да намалите вредния отпечатък върху природата. 

Продайте или подарете проходилката си, вместо да я изхвърлите. Помолете и тези след вас да направят същото. Ако проходилката се повреди непоправимо – изхвърлете я в контейнер за разделно събиране на отпадъци. Толкова е лесно, а същевременно толкова важно, смислено и отговорно. 

Какви опасности се крият за бебето в проходилката и как да ги избегнем?

Както вече обяснихме подробно и обширно, най-голямата опасност от проходилката е прекомерната й употреба. Встрани от това, съществуват няколко други, доста по-битови и прозаични подробности, които трябва да обмислите. Те касаят както периода на прохождане, така и един обширен период от време след това. 

Но тъй като закупването на проходилка е своеобразното начало на това приключение, именно сега е правилния момент да предприемете някои мерки за обезопасяване на дома си, като например:

  • Обезопасяване на ъглите на мебелите чрез специално пригодени за целта протектори. Така ако бебето ви си играе на пилот от формула едно с проходилката си, опасността от сериозни травми при удар в съответния ръб намалява значително.
  • Обезопасяване на контактите чрез специални предпазители. Ненужно е да обясняваме защо. Защото въображението ни е твърде бедно, а това на децата – твърде богато.
  • Обезопасяване на вратите със специални стопери, които не допускат пълното затваряне на вратата. Това ще ви спести прищипани пръсти в най-добрия вариант и посещение в спешното отделение в най-лошия.
  • Обезопасяване на чекмеджетата с неподходящо за бебета съдържание като например шкафове с домакински пособия, препарати, инструменти и т.н. За целта също има предпазители, които ще направят задачата лесно и надеждно изпълнима.
  • Реорганизация на предметите и вещите в дома, която да се състои в преместване на всички неподходящи за бебета предмети на по-високо и по-недостъпно място.

Вярвате или не, дори тези прости мерки за безопасност срещат отпор според някои теории за ранно отглеждане и възпитаване на детето. Има разбирания, според които отглеждането на бебето и малкото дете в ситуация на пълна безопасност го лишават от възможността да се научи да се пази. Тези разбирания подкрепят тезата, че е по-добре родителите да научат детето си да чува и разбира думата „не“, отколкото да разчитат на предпазители за чекмеджета например. 

Ние не можем да вземем отношение по този казус, но можем още веднъж да си припомним теорията за баланса. Защото вероятно е възможно да научим детето си да не бърка в шкафа, ако сме достатъчно упорити. Но за сметка на това пък едва ли е възможно да го научим да изчислява траекторията на падането си преди да се засили с проходилката. 

Мета описание: Какви са видовете проходилки за бебе, какви са техните предимства и недостатъци, как да ги използваме правилно и какви опасности дебнат бебето в тях? Всичко важно, което трябва да знаете.  

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Petya_baby
    Petya_baby

    Много изчерпателна информация, благодаря. Иначе, повечето ортопеди изобщо не казват такива неща. На нас ни казаха (цитирам): ДА БЕ, ДА БЕ, СЛАГАЙ ГО В ПАЯКА, НЕКА СИ ХОДИ ДЕТЕТО.

Вашият коментар