Тереза Алексиева

Каква залъгалка за бебе да изберем – видове, ползи и рискове от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 7796
Biberon (custom)

Бебешката залъгалка е тема, която рядко се разисква по начин, който достатъчно подробно и адекватно да подготви родителите за правилното й използване. Без да оспорваме факта, че тя е едно много умно и полезно изобретение, иска ни се все пак да се спрем на някои важни подробности около нея. Кога е редно да се предложи залъгалка на бебето за пръв път и защо не трябва да избързваме? Как да я изберем, как да я поддържаме, колко често да я подменяме? Какви видове залъгалки има и за каква възраст са подходящи, крият ли те някакви рискове и как да ги избегнем? Ще се опитаме да отговорим на всички тези важни въпроси в следващите редове, за да могат родителите да подходят информирано и отговорно, когато посегнат към този „спасител“.

Първата залъгалка на новороденото – кога и как?

Вероятно залъгалката или така наричаната „биба“ неизменно фигурира в списъка ви за пазаруване още по време на бременността. Това е така, защото обикновено бъдещите родители имат едно силно (и волно или неволно насаждано от всички страни) притеснение относно най-страшния въпрос на ранното родителство – „Ами ако бебето плаче много?“

Свикнали сме да мислим за залъгалката като за универсален помощник в утешаването на плачещото бебе и това, разбира се, не е случайно. Бебетата се раждат с много силен сукателен рефлекс, който имат нужда да задоволяват и обикновено залъгалката е най-лесния начин да им помогнем да го направят.

Трябва обаче да подходим с повишено внимание към този аксесоар, когато става въпрос за новородено бебе и причините за това са няколко.

Първо – новороденото бебе не винаги има неизчерпаеми запаси от физическа сила. За него дори самото сучене е уморително, а ако избързаме и злоупотребим със залъгалката, на него може да не му останат достатъчно сили за „същинската“ част, а именно за храненето. За съжаление, все още има много хора, включително педиатри и общопрактикуващи лекари, които съветват на новороденото бебе да бъде насилствено създаден един абсолютно неестествен „режим“ на хранене – обикновено през три или четири часа. Те ще опитат да ви вменят, че когато бебето плаче от глад, вие трябва да го забаламосате с вода, залъгалка или песнички, за да отложите задоволяването на неговата базова нужда – да бъде нахранено.

Хубаво е да се откажете от тази идея възможно най-бързо и да се водите по нуждите на бебето си – просто го нахранете, когато е гладно. Съвсем възможно е то самото да желае да се храни през три часа, но ако огладнее по-рано – мислете първо за неговия комфорт, а после за часовника. Храненето под „режим“ е атрибут на миналия век, защото в този медицината го отрича с многобройни аргументи. Американската педиатрична асоциация определя опитите за създаване на подобен режим като „откровено вредни, или в най-добрия случай неефективни“ още през 1998г., като съветва на бебето, независмо дали то е кърмено или не, да се предлага храна, когато то покаже признаци на глад. 

По този начин няма да ви се налага да използвате залъгалка, защото няма никого да „залъгвате“. Запазете я за момент, в който плачът не е от глад – вероятно ще има доста такива моменти. 

С други думи – залъгалката никога не трябва да бъде заместител на храненето. Нахранете бебето, преобуйте го, оригнете го, успокойте го, и чак тогава, ако то все още е недоволно от живота – опитайте тази последна спасителна акция.

Друга особено важна подробност касае кърмените на гърда бебета. Засукването на залъгалката и засукването на гърдата са две коренно различни действия, изискващи различна техника. Новороденото бебе има силен инстинкт, който му помага да се храни правилно, но все пак не бихме ви посъветвали да експериментирате с него. В някои случаи се налага използването на силиконови протектори за кърмене, които бих могли да бъдат най-близкото нещо до залъгалка, с което може да се запознае вашето кърмаче в първите месеци от живота си. Хубаво е, въпреки всичко, тяхното използване да е консултирано с консултант по кърмене, защото то също може да повлияе върху ефективността на засукването.

Американската педиатрична асоциация препоръчва да предложите класическа залъгалка на вашето кърмаче чак след като то вече се справя отлично със засукването и храненето и когато вашите гърди са се пригодили към неговите нужди. Този процес е силно индивидуален, но в общия случай кърмачето вече е достатъчно силно и достатъчно привикнало към процеса на кърмене около третия или четвъртия месец. Тогава то може да започне да използва залъгалка без това да се отрази на начина му на засукване и съответно върху производството на кърма. 

Ако трябва да обобщим най-важното от препоръчителните отношения на бебето със залъгалката през първите месеци от живота му, нека кажем накратко следното:

  • Залъгалката не бива никога да замества или отлага храненето на новороденото;
  • Залъгалката не бива да се използва за дълги периоди от време преди храненето, защото може да изтощи бебето и да не му остави сили да се нахрани пълноценно;
  • Кърмените бебета не бива да ползват залъгалка преди да са усъвършенствали засукването си и преди лактацията на майката да е регулирана.

Когато всички тези условия са изпълнени и първите месеци на бебето ви се изтъркалят като един нескончаем низ от хранене и гушкане, то вие гордо можете заедно да навлезете в следващата фаза от еволюцията. Тогава малкото ви бебе ще започне да има по-големи проблеми – първите зъбки, първите опити за интеракция с предмети и играчки, първите изядени дрънкалки, първото опитване на храна. Сега вече можете смело и безотговорно да извадите залъгалката от шкафа и да й позволите да ви помогне. 

Разбира се, когато говорим за залъгалки си представяме класическият биберон, който бебето смуче, за да се успокои. След като се спрем достатъчно подробно на него обаче, ще обърнем внимание и на някои негови близки родственици – гризалките, чесалките за зъби, бибероните за плодове и други подобни аксесоари, които бебето е безопасно да използва.

Класическият биберон – как да го изберем и поддържаме?

Предложен в подходящия момент, класическият биберон може да бъде огромно облекчение както за бебето, така и за неговите родители. Той може да успокои бебето през неспокойните нощи на никнене на зъбки, да потуши неговите изблици в моменти на тъга и несгоди, породени от удар с влакче по главата или забрана да гризе кабел. Той може (нека си го кажем направо) да служи като безопасна запушалка за уста в моментите, в които иначе детето ви би изяло дъвка от пода. 

Често в миналото родителите са имали притеснения относно редовното и продължително използване на биберон, поради негативните ефекти, които той би могъл да има върху захапката на бебето или върху неговия говор. Това притеснение не е актуално в наши дни, когато всички уважаващи себе си бебешки марки продукти произвеждат биберони, които са разработени от ортодонти и пасват на анатомичното устройство на малката бебешка уста

Всъщност предлагането на залъгалка е по-малкото зло, ако бебето ви показва, че има нужда да смуче нещо, за да се успокои. Ако го кърмите, разбира се, заложете на кърмене на поискване. Ако обаче не кърмите, има опасност бебето да пренасочи тази нужда към палеца си, което вече наистина крие рискове както за захапката, така и за говора. Този навик е изключително труден за изкореняване, така че ви съветваме – ако детето ви дава знаци, че желае да суче – предложете му качествена ортодонтска залъгалка без да изпитвате никакви притеснения. 

Важно е, разбира се, да се доверите на изпитани марки, които разработват такъв вид закълалки – Avent, Tommee Tippee, NUK, Dr. Brown’s, Chicco, както и други, предлагани в аптечната мрежа или в специализираните бебешки магазини. Четете внимателно описанието и се уверете, че закупувате продукт, който е с анатомична форма и спомага правилното развитие на небцето и устната кухина на бебето. 

Какви са разликите между видовете бебешки биберони и какъв да изберете?

  • Първо, изберете залъгалка, подходяща за възрастта на бебето. Макар и малки вариации да са възможни според марката и модела, бибероните обикновено за за възраст 0-3м., 0-6м., 6-18м. и 18-36м;
  • Можете да изберете залъгалка и според материала, от който е изработена. Двата основни вида съответно са силиконови и каучукови. И двата са безопасни за използване, като силиконовите биберони обикновено са малко по-лесни за поддръжка;
  • Има също така различни видове биберони според чувствителността на кожата на вашето бебе. Съществуват специални модели като Ultra Soft на Avent, които са разработени специално, за да паснат на по-чусвтвителна кожа без да предизвикват зачервявания и раздразнения;
  • Слава богу, вече много марки разработват и биберони за ползване през нощта. На първо четене това може да ви прозвучи странно, защото все пак всички биберони могат да се ползват през нощта. Но само родител, който е будил цялото семейство в търсене на заветната биба под звуците на хълцащо от плач бебе, би могъл да оцени гениалността в идеята един биберон да свети. Такива модели са например светещата залъгалка Physio Air на Chicco и светещата залъгалка PreVent™ на Dr. Brown’s;
  • Не на последно място, бибероните могат да търпят леки вариации във формата. Стига залъгалката да е ортодонтска и анатомична, всички варианти са допустими и можете да изберете според предпочитнията на бебето. 

Важно е да имате предвид, че закупуането на биберон не е еднократен акт, с който всичко ще приключи. Също както биберона за шише, залъгалките имат определен период на подменяне, който е от един до два или три месеца, според начина на експлоатация. През този период е важно да поддържате стриктна хигиена, що се касае до залъгалката на бебето – особено когато то е на по-крехка възраст, но разбира се, и след това. 

Ако неглижирате хигиената на залъгалката, тя се превръща в потенциален „вносител“ на различни патогени и микроби. В някои случаи те са сравнително безобидни и спомагат за изграждането на имунитета на бебето, но в други – не толкова. Съветваме ви, особено когато ползвате залъгалката за малко бебе, което все още не яде камъни от площадката, да се придъжжате към няколко прости опции за почистване, като например:

  • Стерилизирайте залъгалката в стерилизатор поне веднъж дневно. Можете да използвате стерилизатор за микровълнова фурна или електрически стерилизатор, а ако имате търпението – можете и просто да изравявате залъгалката в удобен съд на котлона. Като цяло можем да си позволим да отворим една скоба и да кажем, че стерилизаторът ще ви спести доста време и усилия в тази насока. А можем да отворим и втора скоба, за да ви намекнем, че не е нужно да се вманиачавате в използването му – никоя крайност не е полезна;
  • Когато залъгалката падне или се допре до някоя не особено надеждна повърхност, можете да я почиствате със специални кърпички за залъгалки без алкохол, парфюми, парабени и други субстанции, неподходящи за бебета. Тези кърпички са идеална опция за случаите, в които нямате възможност да измиете залъгалката с течаща вода и препарат за бебешки съдове;
  • За да предотвратите многократните падания и последващите ги почиствания, просто оборудвайте залъгалката с един удобен и симпатичен клипс за биберон или практична верижка. Това е един красив и безопасен аксесоар, който защипва биберона за дрешката на бебето и не му позволява да се търкаля неконтролируемо по пода. Особено практично решение е например клипсът със силиконови топчета, които играят ролята също така и на страхотна чесалка в периода на никнене на зъбките;
  • Когато носите залъгалката в количката, чантата или джоба си, задължително използвайте кутийка, за да предпазите повърхността от замърсяване.

Гризалки и чесалки за зъби

Макар и самото им име да е доста красноречиво, гризалките и чесалките за зъби всъщност могат да се използват още преди периода на никнене на зъбките. 

Обикновено около третия месец от живота си, бебетата започват бавно и сигурно да откриват наличието на ръце, на уста и респективно на възможност ръцете да поставят различни неща в устата. Това е едно завладяващо откритие, на което те ще се наслаждават дълги месеци, докато не опитат на вкус всички предмети в домакинството ви, както и повечето извън него.

Не е нужно да получавате нервни тикове – това означава, че вашето бебе се развива правилно и нормално. Този етап от развитието се нарича „орален“ – тоест етапът, в който бебето изследва света чрез устата си. Не го спирайте и не се притеснявайте повече от необходимото. Просто му подсигурете безопасни „тестови обекти“. Силиконовите чесалки и гризалки са съвършени за целта – те са изработени от хипоалергенни материали, нямат малки частици, които бебето може да погълне и са замислени така, че удобно да пасват в малката бебешка ръчичка. 

Подобна роля биха могли да изиграят и различните видове гумени играчки, както и гореспоменатите клипсове със силиконови топчета

Когато започне същинското никнене на зъбки, разбира се, чесалките и гризалките също ще бъдат неизменни спътници на вашето бебе, заедно с ръба на масата, крака на стола, ъгълчето на килима и различни части от тялото ви. 

Биберони за плодове

Бибероните за плодове биха могли да влязат в употреба по времето, когато вашето бебе вече се захранва с храни, различни от кърмата или млякото за бебета. 

Според Световната здравна организация захранването трябва да настъпо около шестия месец, когато бебето проявява набор от признаци за готовност: то поднася играчки и предмети към устата си, може да седи без чужда помощ, проявява видим интерес към храната на възрастните, млякото започва да го засища за все по-кратко и все по-кратко време. 

В този случай можете спокойно да захраните вашето бебе чрез избран от вас метод – с пюрета или парчета (т.нар. захранване, водено от бебето). Ако изберете втория начин, то значи вие вероятно ще бъдете достатъчно смели да предлагате различни храни и плодове на вашето бебе директно в ръчичката му и сигурно ще бъдете учудени от това колко добре всъщност ще се справи то.

Ако обаче тази мисъл ви кара да настръхвате и да получавате спазми на левия клепач, не е нужно да си докарвате ненужни микроинфаркти. Можете вместо това да изберете да използвате мрежичка за храна и да оставите вашето бебе да се запознае с различните вкусове като избегнете риска от отхапване на голямо парче и евентуално задавяне. 

При всички случаи, разбира се, биберонът за плодове трябва да бъде по-скоро едно забавно допълнение към храненето и начин за запознаване на бебето с различните храни, а не основен начин на поемане на храна. Добра идея е например преди да въведете нова храна, първо да я дадете на бебето да я опита през мрежичката – така то ще има шанса да „изследва“, да опознае вкуса и да не се потресе, когато му го поднесете в по-сериозно количество.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mary_Balabanova
    Mary_Balabanova

    Докато четях и се интересувах коя залъгалка каква е, какви екстри има, колко съвършено е проектирана съм си губила времето. Избрах най-добрата марка и купих. Детето не ги хареса, не засмука, изобщо не се получи. Минах на план Б (вече знаех всичко за залъгалките). Същия неуспех. След това купих още 2 модела и единия от тях го прие. Оказа се, че бебето си има собствен вкус и предпочитания.
    И не забравяйте – залъгалките се сменят периодично, следи се за износване или прокъсване.

Вашият коментар