Норми за ръст и тегло на бебето от раждането до първата годинка от Тереза Алексиева

Почти за всички родители е неизбежно да стигнат до сложни екзистенциални въпроси като “Правилно ли се развива бебето?” или “Нормално ли е да наддава по толкова?”. За щастие, съществуват много добре установени критерии и норми, които помагат да проследите правилното ...
Преглеждания: 80038
Споделете:

Коментари на читатели

< Върнете се към темата
Напишете вашия коментар към темата
  1. Relaxed_mom
    Relaxed_mom

    Ние НЕ сме еднакви. По никакъв повод – нито като физически данни, нито като интелектуален потенциал, нито като психологически особености и характеристики. По тази причина, каквито и препоръки да съществуват по отношение „мерки и теглилки“ на бебета те не са задължителни. Понеже това са показатели базирани на статистически натрупани данни във времето, те покриват типичната средностатистическа характеристика. Тук особености, гени, специфики на различни раси не са отразени. В този смисъл отклоненията са знак за отклонение от стандарта, но по никакъв начин не са гаранция за наличието на проблем.
    Стандартната практика е да се консултирате с педиатър. Дори и лекарите започват периодичните си прегледи с тези мерки. На база на големината на отклоненията и общия тренд в следствие на периодичните измервания, лекарите преценяват дали следващи изследвания са необходими. Те целят да откриват малформации, особености в анатомията и подобни. Подобни „находки“ биха да обяснят твърде големите отклонения в растежа без значение в каква посока са.
    Не забравяйте – едни от нас са високи, други са ниски. Някои хора са слаби, други са по – пълни, едни са физически по – силни, трети са по – гъвкави. И всичко това като особености на нашите тела започва да се оформя в ранна детска възраст. За това винаги имайте „едно наум“, когато четете таблици с възрасти, тегло и килограми.

Вашият коментар