Иван Карагьозов

За какво трябва да се ВНИМАВА, когато обзавеждате бебешка стая? от Иван Карагьозов

icon Преглеждания: 2880
Видео Текст
Staiata Na Bebeto Obzavegdane (custom)

Още преди реално да се появи бебето, вие вече сте в стихията си и правите различни планове. Обикновено преди да направите план как вашето дете ще стане космонавт, вече имате идея къде ще бъде настанено то. Всъщност това е и официалното ви първо действие като родител, което също има своите особености. 

Като начало вземете предвид простите неща, като пространство, вашия или предпочитания от вас стил и не на последно място – бюджета. Каквото и да решите – необходимо е да знаете, че компромис с детското креватче не се прави. Педиатрите съветват през първите шест месеца от живота на детето то да е при вас, но това не означава, че бебето няма нужда от свое собствено пространство за спане. Често в креватчето се слагат възглавници или различни играчки, но това не е необходимо.

С какво да се съобразим? 

Друг важен аспект за цялостната визия за детската стая е цветовата композиция. Културната ориентация и специфичните традиции в семейството са водещи в този избор, но много интериорни дизайнери съветват стаята да е с няколко цвята – два или три. 

Други специалисти по дизайна съветват в първите години на детето да обзаведете стаята с миещи се тапети. Техен основен аргумент не е само рисуването на картини по тапета, а и случайно изтървания… вече употребен памперс на стената.  

Друг важен фактор, който обикновено се пропуска, е резултат от следната, все още непонятна за бъдещия родител ситуация. В четири сутринта вашето дете е нахранено и е заспало на вашето рамо, вие го слагате да спи, но за да избегнете внезапен плач и за да сте близо до него – оставате при него. Възниква въпросът къде ще прекарате тези няколко часа? Един люлеещ се стол е чудесно решение за точно такива ситуации, а те няма да са малко. 

Вие сте на стола и отдъхвате, но детето започва да плаче. Дошло е време да смените памперсите… но къде са те? Бъркотията е възможна, но не е желателна. В тази връзка организирайте пространството в детската стая по най-ефективен и разумен начин. С две думи необходимите ви неща трябва да са на достъпно място, за да може, докато сте на люлеещия се стол например и вашето дете спи на рамото ви, вашата любима книга да е на ръка разстояние. Не забравяйте – децата обичат да им се чете, като в по-късен период те се забавляват и на картинките.

А подовата настилка?

Покритието на пода също е важно, но преди всичко се съобразете с две неща: килимът да не е опасен за бебето (да не е с дълги косми, които да погълне) и да се чисти лесно. Всичко друго е въпрос на вкус. Бебето има нужда от сън през деня, но имайте предвид, че то е бебе, но не е глупаво.

Какво да правим с прозорците?

Всички знаем, включително и бебето, че когато е светло е време за приключения. В този смисъл, подберете подходящо покритие за прозорците, така че да се имитира вечер, когато слагате бебето за следобеден сън. 

Здравето на бебето и неговата безопасност са на първо място, затова ако имате възможност – инвестирайте в детектори за дим и въглероден окис като част от обзавеждането. Дори и да не го направите, осигурете поне термометър в стаята

На следващо място са специалните покрития за електрическите контакти. Те не са необходими в началото, но ще се учудите колко бързо растат децата. Светлината също е фактор, особено в началните месеци, когато вечерите нямат значение за бебето. 

Подберете подходяща нощна лампа с мека светлина, която да не дразни, като нейното включване и изключване да не ви затруднява. Респективно, когато детето стане мобилно – отдалечете от него лампата. 

Тъй като не може да предвидите кога ще се наложи да сменяте памперс или кога на детето ще му трябва играчка, си осигурете поне две преносими кутии или обемисти чанти. По този начин няма да се налага да търчите постоянно и да търсите нещо, а ще имате достатъчно време за вас и вашето бебче. 

Преди всичко помнете, че когато става въпрос за декорация няма точни правила – важно е вие и вашето бебе да се чувствате комфортно, защитени и щастливи.     

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Crocus
    Crocus

    Всичко казано дотук звучи супер логично и смислено. Има едно нещо, което обаче бих добавила от личен опит – при нас много добра работа свърши комбинирания уред за прочистване и овлажняване на въздуха. Вярно е, че е малко по-голяма инвестиция като финанси, обаче предвид какъв въздух дишаме в големите градове и как им се отразява това на най-малките… Педиатърът на бебето ни посъветва да обмислим такъв вариант и съм много щастлива, че в крайна сметка решихме да го послушахме.

Вашият коментар