Иван Карагьозов

Бебето НЕ спира да плаче! Как да го УСПОКОИМ? СЪВЕТИ! от Иван Карагьозов

icon Преглеждания: 10871
Видео Текст
Bbeto Ne Spira Da Plache

Вие и вашето бебе сте вече в къщи, домакинството се е увеличило с поредния си член и цари хармония. Но неизбежно настъпва моментът, когато новият член – вашето бебе – иска да каже или направи нещо, или да спечели вашето внимание. Тогава то започва да плаче. 

В началото е трудно да се разпознае определена специфика в плача на бебето, но с времето и практиката, родителят много ясно започва да отчита настъпилата нужда. Едно е ясно – тези, които са родители за първи път, се нуждаят и заслужават подкрепа. В тази връзка искаме да изясним, че някои бебета плачат повече, отколкото други, но това не означава непременно, че вие сте лош родител или правите нещо грешно. 

Как да осигурим комфорт на бебето?

Осигуряването на комфорт на бебето може да се получи, като го повиете с голямо тънко одеалце. Прегръщането на детето на вашето рамо и много нежното потупване по гърба на бебето може да облекчи стомашните му проблеми. Друг работещ трик е пускането на успокояващи звуци, които предварително сте записали – например забавен смях или биене на сърце. 

Причини за плач

Много често, особено в началото, родителите пренатоварват с храна бебето и така предизвикват дискомфорт в стомахчето му. В тази връзка се опитайте да храните бебето през поне два часа, два часа и половина. 

От друга страна може причината за постоянния рев да е в диетата на бебето и нейната смяна е възможно да даде положителен резултат. Често е подценявана ролята на бебешкия дневник, но той е изключително необходим от гледна точка на проследяването на процесите при бебето – като заспиване, будно състояние, хранене и плач. 

Причините за плача при бебето са много, но е важно да наблюдавате и знаете специфичните сигнали преди плачът да започне. Например, когато е гладно преди да заплаче то ще започне да прави специфични движения с устни – сигнал, че е време за храна. Има възможност на бебето да му е студено или много топло, и това да предизвиква неговата реакция. 

Не на последно място проверете памперса, защото чест причинител на дискомфорт са мокрите пелени. Друга често срещана причина за плача на бебето е неговото прекомерно стимулиране, а оттам – и неговото отегчение. Преди всичко, особено ако вашето бебе е на по-малко от два месеца и плаче неудържимо, проверете температурата му и незабавно се свържете с вашия педиатър. 

Как да успокоим плача?

Основно правило е да отбелязвате разликите и да отсеете сигналите преди, по време и след плача на детето. Добре е да си изберете вид „мантра”, която ще казвате на бебето, когато то плаче, например аз бих използвал следната: „Малко бебче, аз съм тук и спираме с плача дотук!“ Коликите са друг много важен фактор за плаченето при бебетата, затова е необходимо да се научите да разпознавате плачовете на детето си. 

Обичайна ситуация, особено в първите месеци от раждането на бебето, е плачът да е неудържим и неспиращ, а вие с жена ви да сте изморени и да нямате сили. Именно тогава е времето вие първо да се успокоите и тогава да вземете необходимите мерки за бебето.

Няколко дълбоки вдишвания могат да облекчат вашето напрежение, като преди това сте оставили бебето да си поплаче на сигурно място – в кошарата или количката – за 10-ина минути. За кратко послушайте музика или се обадете на приятел, или правете нещо друго. 

Нормално е в такива ситуации да сте ядосани, объркани, дори отчаяни, но е изключително важно да контролирате поведението си в името на бебето. Запомнете, не е в интерес на бебето то да бъде друсано или удряно, това не решава проблема. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. MamaMeObi4a
    MamaMeObi4a

    Като майка на едно доста ревливо бебе, което с времето се превърна в доста спокойно и уравновесено дете, мога да допълня списъка с още няколко съвета, които действат безотказно:
    1. Кърмете го това бебе. Колкото иска, когато поиска, просто го кърмете. Кърменето не е просто хранене, а е грижа, близост и утеха. Ако имате проблем – свържете се с консултант по кърмене.
    2. Ако не го кърмите – гушкайте го. Носете го, говорете му, пейте му, рецитирайте му Вапцаров, просто му дайте близост и го успокойте доколкото можете. Не, няма „да го научите на ръце“, защото „на ръце“ си е нормалното състояние на едно бебе.
    3. Не слушайте лели и тетки, които пламенно ви обясняват, че „то така си развива дробчетата“. Можете дори да им развиете една покана да напуснат помещението и да се върнат след седем години.
    Не е лесно, но повярвайте ми – по трудно е да слушаш 24/7 рев и гърчове. Успех! 🙂

Вашият коментар