Д-р Захаринка Гочева

Жълтеница при новороденото от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 16951
Видео Текст
жълтеница (custom)

Жълтеницата е физиологично състояние, през което преминават всички новородени, като жълтеница-иктер се нарича всяко жълто оцветяване на кожата, както и на склерите – бялата част на очите и това оцветяване се получава при високи стойности на билирубин.

Жълтеницата при новороденото има различен механизъм на появяване на този иктер, това жълто оцветяване. Различен от жълтеницата, причинена от хепатит А, В, С, когато се установи.

Обикновено се дължи на смяна, тоест на умирането на голям брой червени кръвни телца, еритроцити, които отделят при унищожаването си в черния дроб голямо количество билирубин. Тъй като бебешкият черен дроб, черният дроб на новороденото е много незрял, той не може да обработи това голямо количество билирубин, което се отделя при това унищожаване на еритроцитите и се получава отделяне, отлагане на билирубина в кожата. Една голяма част след преработката на билирубина от черния дроб минава през червата и се изхвърля с изпражненията.

Но ако бебето ви не се храни достатъчно, то не поема достатъчно кърма, адаптирано мляко или течности, тогава се получава обратна резорбция, тоест от червата отново връщане на билирубина към кръвта и от кръвта към черния дроб за преработка, който е несъвършен, и така се получава един омагьосан кръг.

Тоест основно и важно правило е когато вашето дете има жълтеница, да се храни добре, да поема достатъчно количество течности, достатъчно калорични. Основното е кърма, разбира се, то трябва да получава достатъчно количество кърма.

Друг механизъм, по който се получава кърмаческата жълтеница е, ако кърмата на майката съдържа едно вещество, което се казва триалфа перкантрил, едно вещество, което пречи на обработката на билирубина от черния дроб. Това е кърмаческата жълтеница, тоест следствие на кърмата. 

Не всички жени излъчват такъв хормон в голямо количество и затова не при всички бебета се получава протрахираната неонатална жълтеница. Тя по принцип започва от 48-я час след раждането и е желателно да свърши около 21-ия ден до 30-ия ден, тоест до края на първия месец.

Когато една жълтеница вместо да намалява, се увеличава, хубаво е да преценят самите родители, хубаво е да прецени и педиатърът-лекар или поне медицинската сестра-педиатричка дали жълтеницата намалява или се усилва, защото ако се усилва, трябва задължително да бъдат направени изследвания на билирубина. 

Взема се венозна кръв или вече има специални апаратчета билирубинометри, с които много бързо и лесно без убождане се получават стойностите на билирубина. Ако стойността е над 30 микрограма, тогава вече има опасност за мозъка на бебето и трябва задължително да бъде лекувано адекватно в болнична обстановка. Тогава се включват системи, тогава, както майките казват: ”пекат ги на лампи”, тоест с повече светлина и всъщност стойностите на билирубина намаляват много бързо.

Това, което може в домашни условия да се направи: първо правило е – хранете и оводнявайте бебето си адекватно. Много е важно да се знае, че когато бебето не получава достатъчно количество калории, то организмът му преминава в т.нар авариен режим на работа. 

Тоест то спи, то не се събужда да получи следваща порция храна. Мама решава, че то не е гладно, яло е достатъчно количество при предишното хранене и го оставя да спи повече от 3 часа.

Не допускайте тази грешка, родителите. Изключително важно е след 3-ия час, може след 3 часа и половина, да събудите детето, не е невъзможно.

Когато бебето е с жълтеница, това успиване е много често срещано и това е един от признаците, че бебето на се оводнява добре и не се храни добре. Така че хвърлете памперса, погъделичкайте бебето, щипкайте го по рамото, по нослето. 

Ако трябва – даже му намокрете личицето с вода, то ще отвори очи, ще се разплаче, ще успеете да го преоблечете и да го нахраните отново. Така че това не го пропускайте като важен начин на лечение на жълтеницата.

Нещо, което също е важно: една голяма част от педиатрите назначаваме глюкоза. Не е грешка да се приема през устата. За предпочитане е бебето да приема кърма и течности

Но ако бебето не приема достатъчно кърма и вода, не е грешка да се включи и глюкоза през устата. Но все пак наблягайте на кърменето.

Като цяло дечицата, бебетата излизат от това състояние след едномесечна възраст. Ако след 1 месец жълтеницата на вашето бебе продължава, обърнете се към педиатър или към гастроентеролог. 

Те ще направят наново изследване на билирубина. Ако се налага, ще приложат някои от изразените лечения или просто ще ви съобщят, че на бебето е нужно повече време да се справи с жълтеницата и продължавайте да си го храните правилно.

Нещо, което е изключително важно, ако жълтеницата, въпреки всички ваши усилия, продължава да се усилва. Тогава пак се обърнете към вашия лекар, защото има и заболявания, които са вродени – като атрезия на жлъчни пътища – и са изключително опасни за вашето бебе, и е необходимо лечението да бъде коренно различно. Може да се стигне и до трансплантация на черен дроб.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Crocus
    Crocus

    Благодаря Ви за материала.
    Много полезен. Не съм и предполагала, че има връзка между бебешкото хранене, жълтеницата и спането. Този кръг ме озадачи, макар че е изключително логичен. Мислех си също, че водата не е толкова важна – най-често се твърди, че бебето набавя за себе си всичко необходимо през майчината кърма. От друга страна трябва да не се прекалява с водата, за да може бебешкото стомахче да има и място за достатъчно кърма.
    Като цяло колкото повече знае човек, толкова по-сложно става…

Вашият коментар