Д-р Мариан Гарбър

Детето се катери по кошарката си? Ето как да осигурите безопасността му: от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1684
Видео Текст
Prescasha Koshara Statia (custom)

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Повечето малки деца рано или късно правят опити да се измъкнат от бебешкото си легло или кошарата, в която са оставени да играят. Зад преградата се виждат толкова много неща, които могат да бъдат изследвани и действат като магнит за мъничетата. Част от „бегълците“ имат късмет и се разминават без сериозни наранявания при изтърсването от леглото. 

Но се случват и инциденти счупена ръчичка, навехнато краче… 

Затова е изключително важно да обезопасите леглото, още когато видите, че бебето започва да се върти насам-натам и прави опити да се изправи. Някои мъничета са по-лениви или по-плахи и по-рядко правят опити да се измъкнат от загражденията си. Но други са като малки маймунки, които с лекота изскачат от бебешкото си легло и се катерят върху всичко, което им попадне пред очите – бюрото, холната маса, кухненския плот, дори и на библиотеката с книгите.

Още първия път, когато видите, че синът ви прави опит да прехвърли краче през преградата на леглото си или се надвесва застрашително през нея, светкавично вземете мерки, за да предотвратите бъдещо нараняване. Дори само веднъж да успее да се измъкне, след това ще продължи да прави опити да повтори бягството си, а вие няма да сте винаги в стаята, за да успеете да го спрете. Затова действайте!

Огледайте леглото. Изберете детско легло, което изцяло отговаря на стандартите за безопасност. Много е важно да има възможност за смъкване на нивото на матрака. Когато бебето порасне достатъчно и вече няма как главата му да се заклещи между пръчките на преградата, можете да махнете обиколниците. 

Матракът трябва да е преместен на най-ниската позиция още преди бебето да е започнало да прави опити да преметне през преградата. Започне ли само да се придвижва, макара и само с превъртане от гръб по корем и обратно, вече е време да смъкнете нивото. 

Доста родители оставят това за по-нататък, защото не им се налага да се навеждат много, за да вземат мъничето. Със сигурност обаче неговата безопасност е по-важна от вашия страх за евентуални болки в кръста. Когато е будно, задължително махайте всички играчки и възглавници, върху които може да стъпи и да има по-лесен начин за премятане.  

Отивайте при бебето, когато се събуди. Чуете ли, че мъничето вече се е размърдало, побързайте да видите какви ги върши. А, ако вече сте видяли, че има умения на малък акробат, не се бавете дори секунда. Желателно е да сложите и камера, чрез която да можете да го наблюдавате, когато сте в друга стая. Не оставяйте децата да играят и по-дълго време сами, защото така със сигурност ще измислят начин за измъкване.  

Пробвайте с категорично „не“

Още първия път, когато видите, че детето е изкарало едното си краче през оградата на леглото, строго кажете „не”. Върнете крачето му обратно в леглото, оставете го за няколко минути да постои там като го наблюдавате и след това го извадете. Но не разчитайте особено, че тази забрана ще има дълготраен ефект.

Обезопасете детската стая

Има родители, които слагат нещо подобно на мрежа около детското легло, като целта е детето да не може само да излиза оттам. Това обаче не е добра идея, може да се оплете в нея или да успее да я смъкне. По-добре се погрижете да обезопасите мястото около кошарата или леглото

Сложете мека дунапренена постелка на земята или сложете легнали няколко големи плюшени играчки. Така, ако успее да прескочи преградата, поне ще се приземи върху нещо по-меко. Ако има възможност опрете леглото и кошарата в ъгъла на две стени, за да ограничите възможните страни, през които може да се преметне.

Добре е да сте взели мерки в цялата детска стая да няма потенциални опасности, защото е възможно хлапето да успее да я обиколи пълзешком преди да го хванете, че се е измъкнало. Сложете капачки на контактите и проверявайте редовно за малки предмети, които може да са паднали на пода случайно.   

Превърнете кошарата в най-привлекателното място. Залепете цветни детски тапети с фигури или животни точно в участъка, в който сте позиционирали бебешкото легло. Закачете движеща се музикална играчка, мече със светещо коремче или друг вид залъгалки, с които бебето да се забавлява и да не скучае.

В никакъв случай не използвайте леглото и кошарата като място за наказание. Бебето трябва да ги асоциира с приятни емоции, в противен случай ще пищи всеки път, когато се опитвате да го сложите вътре. Ще отказва категорично и да ляга за сън в креватчето си. 

Ако имате истински катерач, бъдете по-бдителни от обичайното. Децата, за които катеренето е най-голямото забавление изискват значително по-голямо родителско внимание. За секунди могат да се прехвърлят през преградата, да се озоват върху масата за хранене и смело да се хвърлят да скачат на земята. 

Имайте предвид, че мъничетата нямат реална преценка за опасностите, които ги дебнат при такова екстремно поведение. Когато такова дете навърши годинка е по-добре да махнете преградата и да сложите на пода до леглото нещо меко. Много по-безопасно е да се изтърси от ниския матрак, отколкото от горната част на преградата.

Не го оставяйте зад прегради по цял ден

Дори и на най-спокойното дете ще му писне да седи в тясната кошара. Сменяйте местата, на които го слагате да играе, а когато вече е по-подвижно, пускайте го да обикаля из стаите, но само под ваш надзор.

Бъдете щедри на похвали. Всеки път, когато видите, че детето кротко и спокойно си играе в кошарата, без да прави опити само да излиза оттам, ентусиазирано го хвалете колко добре се справя и как добре се забавлява.     

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар