Д-р Мариан Гарбър

Детето ви се буди и става през нощта! По материали от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 8078
Видео Текст
431 буди се и става през нощта 1200 1200

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Случва ли ви се да се будите през нощта без причина?

Със сигурност – да. Затова не се учудвайте, че и детето ви броди из дома ви в тъмното, на всеки се случва. Понякога има кошмари, друг път е имало силни вълнения през деня и сънят не е толкова пълноценен. 

Когато е болно пък може да ви държи будни и цялата нощ. Хремата му пречи да диша нормално, започва да плаче, кашлицата го разтриса цялото… И след изкаран вирус са нужни поне няколко нощи, за да възстанови обичайният навик за спокоен сън. 

Някои деца търсят вниманието на родителите си, след като са се ококорили в средата на нощта, вместо да се опитат да заспят отново. Други се възползват от тишината в дома и липсата на родителски надзор, за да поиграят на телефона, да четат книга или да си пуснат любимото филмче. Освен ако това не се случва системно, не считайте събуждането през нощта за проблем. 

Всъщност, никой не спи непробудно през цялата нощ, просто някои от нас не помнят леките прекъсвания на съня. Нощният сън се характеризира с няколко различни периода. 

Един от тях е т. нар. REM (rapid eye movements) фаза, в която човек обикновено сънува. През останалото време сънят се разделя на 4 по-дълбоки фази с цялостен цикъл, който продължава приблизително 90 минути както за възрастните, така и за децата. 

Бебетата имат същия модел на сън, но общият цикъл в дълбоките фази продължава само 50 минути. Имат повече периоди на по-лек сън, от който могат лесно да се събудят. 80% от съня на възрастните е дълбок, докато при бебетата този процент е само 50%. 

Какво прави вашето дете, когато се събуди? Отива до тоалетната? Сънува кошмари? Иска да пие вода? Търси внимание? Идва ли във вашата стая или ви вика от неговата? Колко често става нощем? Някои деца трябва да бъдат научени как да се върнат в леглото и да заспят отново.

Разговаряйте по темата през деня

Обяснявайте на сина си, че когато много му се спи и стане време за лягане може да започне да си представя, че е на тихо и спокойно място. Може да е плаж, който много сте харесали през лятото или полянка, на която сте били през уикенда. 

При някои деца помага и тиха приспивна песен или само мелодия. Ако синът ви е достатъчно голям, може да пробва релаксиращи техники и упражнения, на които предварително сте го научили. Когато се събуди през нощта, вместо да става, кажете му, че може отново да ги приложи. 

Предложете какво да прави, когато отвори очи по тъмно

Понякога децата не са сигурни дали възрастните ще им разрешат да включат нощна лампа или е по-добре да използват фенерче, за да четат книга, докато успеят да заспят отново. Някои използват и телевизора за приспиване. 

При всички положения уточнете ясно какви са правилата при среднощното ставане от леглото. Със сигурност ще сте съгласни детето да отиде до тоалетната, без да ви вика или да почете за кратко книга с включена нощна лампа. Но вероятно няма да му позволите да обикаля нощем из къщата и да тропа като отваря и затваря вратите.

Ако вече сте научили детето какво да прави след като се е събудило през нощта и как да заспи отново, но въпреки това нощното ставане вече му е навик, е необходимо да използвате друг подход. Имайте предвид, че хлапетата, които вече са се научили, че родителите се отзовават на всяко среднощно повикване, имат нужда от по-сериозни родителски техники за справяне с проблема.

Когато детето вече е легнало, гушнете го, целунете го за лека нощ, кажете му, че го обичате, но бъдете категорични, че трябва да остане в леглото си до сутринта. А ако иска да отиде до тоалетната през нощта, тихичко да го направи и след това веднага да се върне обратно в креватчето си.

Ако се събужда през нощта и настойчиво ви вика, бързо отидете до стаята, за да проверите дали всичко е наред. След като се уверите, че няма проблем, без да разговаряте излишно с него, кажете само „лека нощ“ и се върнете във вашата спалня. Ако детето ви вече е по-голямо и сте сигурни, че то не иска нищо друго, освен вниманието ви, тогава изобщо не влизайте в стаята му. 

Засичайте колко дълго плаче мъничето. Тази техника е подходяща за родители със здрави нерви. Да слушате детския плач не е никак леко изпитание, но подходът дава резултати. 

В началото плачът е по-силен и продължава дълго. Но като се научи, че не влизате в стаята всеки път, когато започне да пищи, ще се откаже от плача като начин за привличане на вниманието ви.

Не трябва да оставяте дъщеря си да плаче повече от двайсет минути, което в средата на нощта ще ви се стори като цяла вечност. От друга страна, ако изчакате само пет минути, трудно ще я откажете от среднощния плач

Определете време, което можете да изчакате и когато мине, влезте при нея в стаята, ако всичко е наред, кажете само „лека нощ” и излезте. След няколко нощи, добавяйте по пет минути отгоре в изчакването, но не превишавайте двайсетте. 

Всеки път, когато детето изкара спокойно нощта и не се буди, на сутринта побързайте да го похвалите и да го наградите с някаква привилегия. Ако обичайно се буди три пъти през нощта, а през последната нощ е станало два, приемайте това за прогрес. През няколко дни си поставяйте нова цел, докато детето не започне да се буди само веднъж през нощта и накрая постигнете пълен успех – да спи спокойно през цялата нощ. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Evgenia_Gencheva
    Evgenia_Gencheva

    Като бебе още спеше много леко. Понякога по няколко минути и се будеше. Като съвсем малка плачеше. После залъгалки, мляко или подсладен чай успокояваха. Обаче започнеше ли плач ставаше някаква спирала, от която няма излизане – обостря се нервната система и после не може да заспи, уморява се обаче е превъзбудена и пак не може да заспи и става страшно. Единственото, което я приспиваше е пътуване с кола. Има случаи в 3 през нощта да обикаляме по улиците по 1 час с кола да заспи. После я пренасяме в леглото и продължава.
    Сега пак спи леко. Малко шум от съседи или нарушаване на обичайния час за сън и се ококорва. Отначало давахме таблета да играе, обаче отива поне 1 час нощни игри. Заменихме го с детски филмчета по някой от каналите. На намален звук и без други светлини. Дебнем кога заспива и след това отиваме и изгасяме телевизора.
    За нас ключов фактор за влизане в режим „неспане“ е нарушаването на обичайния час за лягане. Случи ли се няколко дни влизаме в будуването. За това внимаваме. Неудобно е, не може да се закъснява с приятели, винаги се съобразяваш, но нямам друг начин.

Вашият коментар