Д-р Мариан Гарбър

Важни съвети как да обезопасите и пренаредите дома си, за да избегнете инциденти и наранявания на детето ви! от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1600
Видео Текст
Obezopasiavane Statia (custom)

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Намирането на малка кръгла батерия в памперса на бебето може да ви докара до истинска истерия. Веднага през главата минават всички ужасии, които са могли да се случат, ако батерията не беше изкарана от естествен път. 

В подобни ситуации изпадат много родители, защото в началото мъничетата изучават света, като пъхат всичко в устата. Многобройни са примерите за това колко опасни инциденти се случват на мъничетата в опитите им да проверят какво се случва около тях. А в спешните отделения с часове могат да разказват за всички истории, в които се е налагало да се борят бебета да оцелеят.

Отворена безопасна игла може да бъде глътната, след като суеверна майка закача с нея някакъв символ против уроки близо до детското легло. Случайно разпиляни стотинки, болтчета или други дребни предмети също могат да бъдат напъхани в устата и да създадат сериозни проблеми. Да не говорим колко опасни са препаратите за почистване на дома, които често се намират в леснодостъпни шкафове.

Основната работа на бебето е да изучава света наоколо. Това е време на голямо изпитание в живота на родителите. От друга страна обаче, ако детето ви проявява бурен интерес към всичко заобикалящо го, докосва предметите и ги слага в устата си, можете да сте спокойни, че се развива съвсем нормално. 

Вашата роля през този период е да му осигурите безопасна среда, така че то да може спокойно да разучава всичко около себе си, което пък ще помогне за интелектуалното му развитие. Имайте предвид, че малчовците правят белите буквално за секунди, дори и да стоите до него, но погледът ви да е насочен към телевизора например, бебето може да успее да лапне нещо дребно, с което да се задави или да го глътне.

Погледнете дома си от гледната точка на бебето. Огледайте внимателно какво попада в обсега на бебето, което вече може да се изправя в леглото си или по мебелите, докъде може да стигне пълзящото бебе. Старателно вижте до какво има достъп вече проходилото дете.

Обърнете специално внимание на следните неща

Първо проверете всяка стая в дома ви за всички необезопасени неща:

  • Висящи кабели, покрийте с предпазни лайсни и ако имате такива, които са закрепени по стените, защото лесно могат да бъдат издърпани.
  • Непокрити с предпазни капачки контакти. Още от момента, в който детето започне да разбира думите ви, обяснявайте, че никога не бива да пипа в контакт. Ще отидете на почивка някъде и още преди да сте обезопасили стаята в хотела, хлапето може да се опита да напъха солети или металната част на закачалка в малките дупчици на открит контакт.
  • Тежки предмети, които лесно могат да паднат, ако детето ги бутне или дръпне. Покривка на масата за хранене също може да се окаже опасна, когато детето залитне и се хване за нея, а вече е сервирана вечерята, да речем.
  • Незаключени шкафове с почистващи и перилни препарати или други химически вещества. Дори и лекарствата да са нависоко, ще се учудите колко бързо мъничето се научава, че може да си придърпа стол и от него да се качи върху кухненския плот, от който може да открива нови „съкровища”.  
  • Врати, които могат да се заключват само от вътрешната страна. Многобройни са случаите, в които дори пълзящи бебета успяват да хлопнат вратата и да поставят родителите си в доста тежка ситуация, при която се налага да прескачат даже балкони, за да стигнат до малкото човече.
  • Чекмеджета с различни вещи, които се отварят лесно. Сложете предпазители на всички места, в които държите игли за шиене, безопасни игли, малки копчета, монети и всякакви други дребни неща.
  • Кухненски шкафове, в които има чинии, чаши, ножове, вилици, стъклени бутилки и буркани. Скрийте и белачките за зеленчуци, защото малките детски пръстчета могат да попаднат в тесния режещ отвор.
  • Отворени тоалетни чинии, чиито капаци не са обезопасени със заключване за деца. Най-добре е да сложите временен заключващ механизъм дори на банята, защото и четката за миене на тоалетна може да се стори на мъничето като интересно средство за миене на лице.
  • Разпилени из къщата дребни вещи и предмети, които детето може да глътне и да се задави.
  • Острите ръбове на мебелите също са много опасни, както и стайните растения. Фурните и котлоните пък са обичайна причина за писъците на много деца.
  • Пейките в двора на къщата, а също и оградата не бива да са с отвори, в които хлапето може да заклещи главата си.
  • Не купувайте евтини играчки, чиито батерии лесно могат да бъдат извадени. Дори и бебето да не може все още да успее да го направи, по-голямата му сестричка със сигурност ще може, а паднала батерия на пода веднага се превръща в потенциална опасност.

Намерете най-подходящите средства за обезопасяване. Има доста книги, статии и материали, които можете да откриете с насоки затова как да обезопасите дома си, когато очаквате бебе. Вече в магазините се продават всички необходими заключващи механизми за чекмеджета, шкафове, капачки за контакти, специални предпазители за ъгли на мебели.

Вниманието ви винаги трябва да е изострено

Веднъж бебето започне ли да лази и след това проходи, бързо ще забравите за спокойните моменти, на които сте се радвали, докато то си е стояло в кошарката. Непрекъснато проверявайте зоните, в които го оставяте да играе за случайно разпилени или попаднали вещи, които могат да са опасни за детето и не го изпускайте от очи докато играе.

Отклонявайте вниманието на детето

Това ще е вашето тайно оръжие. Когато бебето се насочи към нещо забранено за него, побързайте да отклоните вниманието му с някаква играчка или друго забавление. 

Повечето бебета проявяват любопитство към почти всичко, което ги заобикаля, така че със сигурност ще постигнете успех ако му покажете нещо ново и различно за него. Например, една обикновена тенджера, по която детето да тропа с дървена лъжица ще пожъне страхотен успех и освен това ще ви спечели няколко минути, в които да свършите някоя домакинска задача или да отдъхнете за кратко. 

Подгответе се за спешни случаи

Дори и да сте направили всичко каквото е необходимо, все пак понякога възникват непредвидени моменти. Направете си „Списък за спешни случаи“ с информация как да действате в извънредна ситуация (например, ако детето се задави с чужд предмет, затисне пръстчето си на вратата, опари се на котлона и т.н.), както и с важни телефонни номера – например телефон на педиатъра или спешния медицински център. Закачете този списък на видно място в дома ви. Подсигурете се с медикаменти и пластири за рани, марли и т.н.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Baby-love
    Baby-love

    Общоприето е вярването, че детето ще започне да има нужда от обезопасяване на дома и от някакъв вид предпазни мерки, когато напусне леглото си – започнало е да пълзи или започнало е да ходи.
    От личен опит твърдя – трябва от много по-рано. От момента, в който бебето се върти от гръб по корем, то вече е „в играта“. Синът ми беше в този период, когато падна от спалнята. Сменяме пелена, мием дупето в банята и го слагаме на кърпа върху спалнята. Обърнах се за дрешка (леглото му и спалнята са буквално на една ръка разстояние) и за секунда той се е превъртял и падна на пода. Спаси ни това, че спалнята е ниска и на пода имаше дебел килим. От тогава останах „на тръни“ – не остана дори в леглото си необезопасен, да не вземе да се завърти и задуши по очи.
    След като проходи е ясно – всичко трябва да е блокирано врати, шкафове, фурна, контакти, никакви дребни неща, никакви лекарства на достъпно място – не се знае какво ще налапа и постоянен надзор. Докато заприлича на човек и започне да разбира беше голяма борба. Не искам да си спомням първото море – там няма как да обезопасиш – само тичаш по него. Разбира се яде и пясък. Обаче разбра, че не е вкусен и сам спря поне с това.

Вашият коментар