Тереза Алексиева

Играчките за новородено бебе – какво е подходящо и безопасно да изберете от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 5939
Igrachki Iziskvania (custom)

Очакването на бебето е период, в който бъдещите родители обикновено прекарват много време опитвайки се да си представят предстощите занимания и съвместен живот с новия, малък член на семейството. Наред с грубата и основна подготовка за посрещането на бебето – закупуването на легло, количка и дрешки например – родителите често се питат какви играчки е подходящо да изберат и да купят за своето новородено бебе. Кога и как то ще започне да ги забелязва, да играе с тях? По какъв начин те ще развиват сетивата му? Безопасни ли са за него? Има ли как да му навредят и какво се прави в такива ситуации?

Ще опитаме да дадем възможно най-изчерпателен отговор на всички тези важни въпроси, за да могат родителите да се почувстват максимално ориентирани в целия необозрим хаос от дрънкалки, чесалки, висулки, вътрележки, плюшени мечета и пеещи кучета.

За първия месец на бебето

Истината е, че бебето ви ще прекара по-голямата част от първия си месец на белия свят в сън. Дори и в кратките периоди на будуване, то няма да бъде способно да обърне внимание на каквато и да било бебешка играчка, поради недоразвитото си зрение и липсата на цялостна ориентация в пространството. Но за сметка на това то ще има две незаменими и изключително важни за развитието му играчки – мама и татко. 

В тези първи дни от живота бебето ще се научи да разпознава вашият глас, вашето докосване, вашият мирис и вашите грижи. Изключително важно в този период (а и не само) е да прегръщате бебето си, да му подсигурявате контакт кожа до кожа, да му говорите, да му пеете и изобщо – да бъдете проводника между него и големия свят. Така то не само ще се чувства защитено, а и ще може правилно да изгради някои базови умения – ще опознае лицето ви, ще се научи да се ориентира според докосването и да обръща главичка, за да се храни, слухът и инстинктите му ще се изострят и ще предпоставят правилното му нататъшно развитие. 

Разбира се, има някои аксесоари, с които можете да се сдобиете, за да улесните този процес както за детето, така и за себе си. Можете например да закупите слинг за носене на бебе, за да можете да разполагате с ръцете си, докато в същото време бебето ви се гушка на сигурно място до гърдите ви. Важно е да обърнем внимание, че новородените бебета могат да се носят единствено в еластичен слинг – всички останали аксесоари за бебеносене като тъкан слинг или ергономична раница са по-подходящи за по-големи бебета. Ако имате затруднения с поставянето на бебето в слинга, винаги можете да се обърнете към консултант по бебеносене, напълно безплатно.

Ако поради някаква причина това не е уметен вариант за вас, то вие можете да се сдобиете с бебешка люлка или шезлонг за новородени бебета. Те са достатъчно безопасни и компактни, така че бебето ви да може да спи или да лежи в тях и същевременно да е до вас, в която и част на дома си да се намирате в момента. Люлките и шезлонгите обикновено имат вибрация и мелодии, които успокояват бебето и му създават нужния уют и комфорт за спокоен сън. След няколко месеца, когато то вече будува повече и започва да излседва света около себе си, ярките цветове и висящите играчки, с които разполагат тези практични бебешки „мебели“ ще започнат да представляват все по-голям интерес и да развиват допълнителни знания и умения.

Друга алтернатива на люлката и шезлонга са сгъваемите и преносими кошари за игра и сън. Те са един добър начин новороденото ви бебе да се намира около вас, дори и когато спи денем. Колкото и да е изкушаващо, в този начален етап избягвайте да пълните тези кошари или леглата за сън на бебетата с каквито и да било играчки. Американският Институт за детско здраве и развитие съветва в мястото за спане на бебето да не се поставят никакви меки играчки, одеяла или обиколници, поради риск от задушаване и Синдром на спонтанната детска смърт. 

Тази, както и други инситуции, като например Американската комисия по безопасност на продуктите и потребителите заключват еднозначно, че изчистеното пространство е най-безопасно за детския сън. В тази връзка най-подходящия начин да подигурите топлина и уют на вашето бебе и малко дете не е одеялото, а бебшкото чувалче за сън.

Един допустим аксесоар, с който все пак можете да оборудвате кошарата за сън в този период е например бебешката музикална лампа, която е застопорява здраво за леглото или пък се поставя извън него. Този вид лампи излъчват мека, приглушена светлина и възпроизвеждат нежни мелодии, които вероятно бебето ви ще се научи да разпознава и да свързва с легълцето и съня. За децата е много важно да има повтарящи се модели и навици, чрез които те започват да си обясняват света. Мелодията на нощната лампа е една безопасна алтернатива на гушкането на плюшена играчка, което може да бъде потенциално опасно за бебето. Така то получава както нужния „сигнал“, че се намира в креватчето и е време за сън, така и задължителната безопасност, която родителят е длъжен да подсигури. 

За втория и третия месец на бебето

Важно е да отбележим, че бебетата се развиват със свои индивидуални темпове и няма универсална схема, която да определи кога детето ви ще започне да будува повече и да обръща по-сериозно внимание на света наоколо. Това може да се случи както в началото на втория месец, така и дори около четъртия. Водете се по темповете на детето си и не се притеснявайте, ако то обича да си поспива повече, нито пък ако е готово да покорява света необикновено рано. 

Така или иначе, между втория и четвъртия месец вашеето малко човече ще започне да прекарва малко по-дълги периоди в будно състояние, да различава вашите мимики и изражения, да следи лицето ви или други обекти с поглед. Тогава ще получите и първата така мечтана съзнателна усмивка. Много бебета ще започнат да гукат, да се смеят с глас и да добавят все нови и нови умения в арсенала си.

Разбира се, в този период мама и татко остават най-актуалната и важна играчка за бебето, но бавно и сигурно настъпва моментът, в който и други занимания стават възможни. Съвсем ясно ще забележите мига, в който бебето започва да се протяга по посока на определена играчка, да осъзнава наличието на невероятните и неподозирани аксесоари, наречение ръце и крака, да ги яде, пипа, мачка и размята екзалтирано. Тогава вече можете да запретнете ръкави и да пристъпите към веселата част – играчките.

Сега вече откровено можем да кажем, че висящите музикалните въртележки и играчки за легло и кошара, които вероятно сте закупили още преди раждането на детето, вече придобиват смисъл. И да – колкото по-шарени са, толкова по-добре! Повтарящите се форми, шарки и звуци ще развият слуха и зрението на детето, ще подпомогнат заченките на асоциативното му мислене и най-вече – искрено ще го удивляват и забавляват. Постарайте се обаче да позиционирате тези висулки и играчки по правилен начин. Първо, те не бива да се намират по-близо от половин метър от лицето на бебето, защото това ще го кара да събира очи навътре и е предпоставка за проблеми със зрението. И второ – както вече казахме, меките играчки не бива да се търкалят свободно из кошарата, а трябва да висят или да са прикрепени към страните й, за да бъдат безопасни за детето.

Друга страхотна играчка за бебетата на тази вързаст, която ще бъде актуална още дълги месеци е активната гимнастика. Нейното наименование говори само по себе си – тази играчка е богато оборудвана с всякакви видове висулки, дрънкулки, обезопасени огледала и музикални елементи. Цялото това изобилие от форми, цветове и звуци ще запрати бебето ви директно в състояние на бурен екстаз. В период, в който то осъзнава връзката между ритането с краче и дрънкането на играчката, то ще изразходва завидно количество енергия, емоции и време, изследвайки тези свои неподозирани умения да взаимодейства със света. 

По време на използването на активната гимнастика можете да поставяте бебето по корем – то ще бъде стимулирано да държи главичката си изправена, за да разглежда това неподозирано чудо, а това от своя страна ще заздрави мускулите на врата, гърба и раменете. Няма категорична формула за това кога детето трябва да започне да се поставя по корем, но Американската педиатрична асоциация препоръчва това да започне да се случва възможно най-скоро след раждането. Вероятно едномесечното ви бебе няма да бъде много щастливо, ако го сложите по корем, но около втория месец можете да използвате активната гимнастика като един страхотен начин да превърнете този процес в забавна игра. Както се досещате, лежането по корем и играта в активната гимнастика трябва винаги да се случват под наблюдението на възрастен, който да реагира адекватно, ако ситуацията загрубее.

Разбира се, този период е подходящ и за въвеждане на вечната класика – дрънкалката. Когато забележите, че бебето ви вече се опитва да хваща предметите с ръчичка, то значи то е готово да се запознае с това великолепно изобретение. Разбира се, движенията на бебетата все още не са достатъчно координирани и те не могат да се пазят, затова е редно дрънкалката да бъде или малка и мека, или пък да бъде стабилно прикрепена към кошарата или активната гиманстика, така че бебето да не може да се удари с нея по главата например. За щастие далновидните производители на играчки вече са измислили подвижни меки дрънкалки с приставка за закачване, които могат както да се ползват самостоятелно, така и да се „инсталират“ към активната гимнастика или бебешката количка. Така вие можете да обновявате арсенала си постоянно и да местите любимата дрънкалка на бебето заедно с него на любимите му места. 

Абсолютно незаменими са също така и дрънкалките за количка, които могат да се монтират и върху столчето за кола. Те са особено ценен аксесоар за бебетата (и още повече за техните клети родители), които като цяло не са привърженици на возенето в кола и количка. Този магически аксесоар ще отвлече вниманието на бебето от неприятния факт, че го развозвате някъде и ще ви даде шанс да извършите някакъв вид дейност извън дома си без тя да е съпроводена с гръмки бебешки викове и негодувание. 

За бебето над три месеца

Когато бебето вече стане по-голямо от три месеца, то вече ве по-малко и по-малко бива гледано като новородено. По това време изтича и т.нар. „четвърти триместър“. Този термин не е просто опит за забавна шега, той е реално формулирано от учените понятие. Според изследвания човешкото бебе по начало би трябвало да прекарва в утробата на майката 12 месеца, за да се роди готово да се сблъска с живота и неговите условия. Поради физиологичните способности на женското тяло обаче, това е невъзможно. И ако първите три месеца от живота на бебето трябва максимално да се доближават до живота в утробата – сън, хранене и гушкане, то след това бебето вече навлиза в пов етап от развитието си.

То започва да се сблъсква с проблемите на „големите бебета“ – лапане на възможни и невъзможни предмети, повишено слюнкоотделяне, първите бегли намеци за дразнене от никнещи зъбки. Тогава вече можете гордо да закупите чесалка, въпреки, че ви гарантираме, че вашето бебе би използвало за чесалка почти всичко. Това не винаги означава, че то има дразнение на венците. Бебетата изследват света чрез устата – те просто лапат всичко и колкото по-рано се примирите с тази тежка истина, толкова повече терзания ще си спестите. Така или иначе, бебешките чесалки са едно от най-подходящите неща за лапане, защото са изработени от безопасни материали и не съдържат никакви вредни оцветители и субстанции. 

Цялата артилерия, кято ще премине през устата на бебето ви, неизбежно ще резултира в много на брой мокри дрехи и притеснително повишени разходи за вода и перилни препарати. За да избегнете (донякъде) това положение, можете да се запасите с прилично количество лигавници тип „бандана“. Те са най-подходящи за тази възраст, защото нямат връзки, с които детето може да се нарани, а същевременно са меки, памучни и попиват учудващо голямо количество течности за невзрачните си размери. 

Горе-долу по това време можете да въведете и ново забавление в бебешката вана – играчките за баня. Макар, че бебето ще играе с тях по-активно чак когато започне да седи самостоятелно (около 6-тия месец), то вече може да ги държи в ръчички и да ги хвърля във водата, макар и от легнало положение. Това е един приятен начин да разведрите престоя в бебешката вана, особено ако той не е най-любимото занимание на бебето ви. Ако ли пък то обича да се къпе – тогава затвърдете тази тенденция и използвайте къпането като още една възможност за игра и забавление с вашето порастващо бебе. 

Безопасност и инциденти

Както вече неколкократно споменахме, новороденото бебе не бива в никакъв случай да се оставя без надзор докато играе с играчки, защото то в общи линии няма никаква представа какво точно прави. Категорично избягвайте да купувате играчки с малки частици, които бебето ви може да погълне, както и такива със съмнително качество и произход. Това важи за всички детски артикули, но е особено важно при играчките за бебета. Доверете се на доказани марки и купувайте бебешките играчки от спецализирани магазини, а не например от кварталните домашни потреби. 

Макар, че вероятно ще усетите разлика в цената, запомнете, че все пак цената в тази категория артикули е показател за качество. Качествените бебешки играчки са произведени според определени законови стандарти за безопасност, не съдържат вредни бои и алергени, не задържат излишен прах и не могат да се разпаднат в ръцете или устата на бебето, поставяйки го в риск. Всички тези техни характеристики предполагат прецизна изработка и качествени материали, които образуват разликата в цената между опасната и безопасната играчка.

Ако все пак се случи да попаднете в ситуация, в която бебето ви се нарани с играчка, запазете самообладание и според вида на нараняването веднага предприемете мерки и се свържете с вашия педиатър, лекуващ лекар или спешна помощ. Ако имате съмнения, че бебето ви е погълнало частица от играчка, заведете го в най-близкия спешен медицински център, където то ще бъде прегледано от специалист и ще получите адекватни инструкции за справяне със ситуацията. Ако пораженията са по-повърхностни като охлузване или одраскване – промийте с подходящ за възрастта препарат и се обадете на педиатъра си за допълнителни насоки за третиране на нараняването. 

Възможно е бебето просто да се удари и без да се нарани сериозно – тогава отстранете въпросната играчка, успокойте бебето и себе си и започнете малко по малко хладнокръвно да приемате факта, че тепърва му предстои да се удря много (ама наистина много) пъти. Разбира се, вие трябва винаги да правите всичко по силите си да предотвратявате сериозни наранявания, но единствено когато се удари десет пъти с дрънкалка по главата, бебето ви ще започне да разбира какво се случва и ще може самичко да избегне единадесетия. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. MamaSofi
    MamaSofi

    Новороденото няма нужда от играчки. Бабите, майките и приятелките на майките имат убеждението, че бебетата имат нужда от играчки. Това е консуматорското мислене на нашето общество. Най-голямата полза от играчките на тази възраст са снимките на бебето във Фейсбук с обилна игрова декорация около него.
    Играчките имат смисъл едва когато детето започне да вижда и чува пълноценно. Тогава то започва да посяга, да се опитва да хваща предмети, да го привличат цветове. Тогава с играчките може да се ангажира детското внимание и да се развива по-бързо бебешката психика и моторика.

Вашият коментар