Тереза Алексиева

Бебешките играчки – видове, ползи и безопасност от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 1750
Baby Toys 3 (custom)

Бебешките играчки. Това е една тема, която може да бъде потенциално безкрайна, защото пазарът не просто изобилства, а буквално прелива и се пука по шевовете от всякакви артикули за най-малките. В цялата тази джунгла от занимателни, образователни, интерактивни, музикални, плюшени и какви ли още не играчки, за родителят става все по-трудно да отсее и да прецени кое е необходимо, кое е полезно, кое е безопасно и кое си заслужава парите. 

Вероятно повечето родители в объркването си ще стрелят на сляпо или просто ще купят от всичко, за да тестват кое ще бъде най-интересно и занимателно за тяхното бебе. Това никак не е подход, който бихме ви препоръчали. Освен че ще се отрази неблагоприятно на бюджета ви, тази тактика вероятно ще превърне дома ви в едно бойно поле от всевъзможни безполезни джунджурии, които тайничко ще изхвърляте вечер, след като бебето ви заспи блажено.

Как тогава да процедирате? Искаме да ви дадем някои съвети и насоки като родители на родители, защото (особено отглеждайки първото си дете) вие можете да попаднете на много изкушения, за които след това ще съжалявате. Ще се спрем на някои от най-популярните видове играчки, за да коментираме за каква възраст са подходящи, от какви материали са направени, дали и защо представляват риск за здравето на бебето и дали, поне в общия случай, са полезна инвестиция.

Важно е да отбележим, че всяко бебе се развива със свои собствени темпове, затова посочените възрасти са по-скоро ориентировъчни, отколкото общовалидни. Що се отнася за играчките, бебетата имат коренно различни предпочитания, вкусове и интереси, затова няма да коментираме дали дадена играчка е достатъчно интересна или не – това зависи от вашето бебе. Ще се спрем обаче на по-големи теми като какви умения развива, какви са препоръките на някои специализирани организации по темата с играчкте, както и други интересни факти по темата.

Бебетата и играчките

Първо, много е важно да поясним какво имаме предвид, когато говорим за „бебе“. Има много теории за развитието на индивида и всички те слагат края на тази фаза от развитието на различно място. Вероятно когато вашето бебе проговори и проходи, вие вече ще започнете да гледате на него по малко по-различен начин, но ако погледнем голямата картинка, това всъщност не са особено сериозни признаци за зрялост. В настоящата статия избрахме да ограничим „бебешкия“ период във възрастта между 0 и 3 години. Точно това е например и възрастта, в която детето спира да посещава „бебешка“ ясла и тръгва на „детска“ градина. 

Само един родител може да знае колко играчки сменя едно дете между 0 и 3 годишна възраст. Краткият отговор е – МНОГО. Това се дължи на променящите се нужди, интереси и фази в развитието на бебето. Променя се начина, по който то играе и разбира играта, променят се знанията му за света, променят се личните му интереси и любими теми. Променя се всичко, и то се променя постоянно. 

Една от основните грешки, допускани от родителите е очакването, че бебето има нужда от много играчки още от новородено. Това не е така не само защото то не може да играе с тях, за и защото повечето от тях представляват риск за здравето му в този период. Ако желаете да украсите стаята на бебето с някакви плюшени играчки, шарени аксесоари, акценти в обзавеждането и т.н. – това е страхотно, направете го. Но нека в тази фаза играчките да бъдат просто част от интериорния дизайн, без бебето да има достъп до тях. Запомнете, че най-ценната играчка на новороденото бебе са неговите родители. Осъществявайте максимален физически контакт с него – гушкайте го, кърмете го, пейте му, говорете му. Това са най-важните първи стъпки в правилното му физическо, умствено и нервно-психическо развитие. 

Тази идилия, разбира се, няма да продължи дълго. Времето излита шеметно и скоро вашето новородено ще плъзне из целия ви дом и ще успее да пипне, обследва и опита всички налични забавления – от закупените по-рано играчки, до подметките на маратонките ви. Тогава с учудване и лека покруса ще установите, че играчките всъщност са едно от последните неща, с които лазещото и прохождащо бебе иска да играе. Но и това минава.

На възраст около и след годинката вашето бебе вероятно ще започне да играе с играчки така, както сте си го представяли в мечтите си – седящо на пода, бутащо влакче, съсредоточено и запленено. Разбира се, това може да се случи и по-рано, а може и да не се случи никога. Така или иначе, около тази възраст играта с играчките вече не е мираж. Чрез тях детето започва да учи, да се забавлява, да комуникира, да твори. 

Какви са видовете играчки, които можете да предложите на бебето си през тези периоди от развитието му и как да се ориентирате в изобилието от видове и марки? Да се спрем на „основните заподозрени“.

Гумените играчки

Не случайно започваме най-напред с гумените играчки – те са първите, които е безопасно да предложите на вашето бебе след като то вече започне да държи играчки в ръцете си, да ги разглежда, хвърля, хапе и т.н. До този момент контактът на бебето с предметите е бил предимно зрителен или слухов – то е наблюдавало своите висящи играчки и въртележката си за кошара, изследвало е техните цветове, форми и движения, слушало е техните мелодии. От един момент нататък обаче това вече не е достатъчно за малкият изследовател. Когато детето ви е готово да борави с ръцете си, гумените играчки са много подходящи, заради ниския риск от каквото и да е нараняване – бебето не може да разглоби играчката, да се удари с нея болезнено, да погълне част от нея и т.н. 

Важно е гумените играчки да са произведени от качествени материали и с безопасни за здравето бои. За да сте сигурни в тези им качества, четете внимателно етикетите и се придържайте към пазаруването от специализирани магазини за бебешки играчки.

Дрънкалките 

Дрънкалките също са едни от първите смислени играчки за малкото бебе. Дали ще изберете мека, пластмасова или дървена дрънкалка зависи най-вече от възрастта на бебето, като е логично да започнете с по-меки и безопасни, а след като то вече е по-координирано, да му предложите и по-сложни и твърди видове. Когато предлагате мека дрънкалка на вашето бебе, убедете се, че тя е добре почистена и не е задържала прех между влакната си, защото прашната играчка лесно би могла да подразни бебето и дори да предизвика дискомфорт и алергии. 

Дрънкалките стимулират развитието на зрението, слуха, координацията между окото и ръката, както и въображението на вашето бебе.

Плюшените играчки

Плюшените играчки са една вечна класика, която неизбежно ще присъства в дома ви, докато отглеждате своето бебе. Има обаче няколко често пренебрегвани, а много важни правила за безопасност на плюшените играчки, които трябва да имате предвид преди да закупите такава:

  • Плюшените играчки не бива да имат дълги, свободно движещи се връзки – те са потенциална опасност, особено за по-малките бебета;
  • Избягвайте да купувате плюшени играчки с подвижни или премахващи се части. Проверявайте внимателно добре ли са закрепени малките елементи като очи, копчета и т.н. – това е важно поради опасност от поглъщане. По възможност избирайте играчки, на които тези елементи са бродирани, а не залепени;
  • Бъдете особено внимателни, ако закупите плюшена играчка с батерии. Не оставяйте бебето си да играе с нея без надзор;
  • Избирайте плюшени играчки, с лек пълнеж. Допълнителната тежест не е проблем при по-големите бебета, но за малките тя е риск;
  • Избирайте плюшени играчки от безопасни материали – памук, вълна или лен в най-добрия случай;
  • Гледайте етикета – съобразете се с посочената възраст, с начините за пране и поддръжка и инструкциите за безопасност;
  • Дръжте плюшените играчки извън кошарата за сън – многобройни изследвания сочат, че меките играчки създават предпоставки за задушаване на бебето.

Много бебета използват своето любимо плюшено мече като „помощник“ при заспиване, особено в периода, когато се отделят в собствената си кошара или в новата си детска стая. Това е приемливо и допустимо, в случай че премахнете мечето от прегръдките на вашето бебе веднага, след като то заспи. 

Интерактивни играчки

Под общото наименование интерактивни играчки можете да намерите много продукти, но общото между тях е едно – бебетата са луди по тях. Интерактивните играчки обикновено правят нещо много весело – пеят песнички, издават различни звуци, движат се, танцуват, реагират на звуци или движения. Колкото по-малко е бебето, толкова по-силно е удивлението му от тези „живи“ играчки и начините, по които то може да взаимодейства с тях. 

Обикновено този вид играчки са подходящи за бебета над 18 месечна възраст, но има и такива, които можете да предложите на вашето бебе и по-рано, под стриктен родителски надзор. Това може да бъде например интерактивно кученце, което да раздава целувки или пък зайче, което да реагира на звукова стимулация. Подобен вид играчки ще обогатят представите на вашето бебе за света, ще го научат да борави с изпитани повтарящи се модели и да очаква ефекта от действията си. 

Абсолютен хит сред бебетата също така е интерактивната кукла Анабел, която разполага с цяла артилерия от функции – тя се смее, заспива, храни се и плаче с истински сълзи. Освен че е страхотна като играчка сама по себе си, Анабел би могла да бъде и страхотен „проводник“ между вашето бебе и неговото бъдещо братче или сестриче. Много родители изпозлват подобен вид кукли, за да обяснят нагледно как точно протичат процесите на хранене, приспиване, преобуване и успокояване на малко бебе. Така по-голямото дете ще бъде психически подготвено и чрез играта ще научи някои базови „правила“ за живота с по-малко бебе, което ще смекчи неговия културен шок от появата на истинското бебе. 

Конструктори, сортери, лего

Това са, разбира се, различни по вид играчки, но общото между тях е изумителният им ефект върху мозъчното развитие на бебето. Във възрастта между годинка и две, вашето бебе вече ще е готово да експериментира с пространството, да опознава цветовете, формите и симетрията. Движенията на ръцете и фината моторика ще стават все по-прецизни, а този вид играчки са страхотен начин да превърнете това в един забавен и успешен процес.

Американският институт по детско развитие подчертава нееднократно в различни свои публикации, че играта със сортер, конструктор и различни видове пъзели е незаменим начин за едновременно развитие както на фината моторика, така и на умствените способности на бебето. Разбира се, важно е да подберете играчката според възрастта на детето – като за начало предлагайте конструктори и сортери с големи части, с които се борави по-лесно и безопасно. С времето можете да се ориентирате към играчки с все по-малки и фини детайли, изискващи по-усъвършенствано абстрактно и асоциативно мислене. 

Дървени играчки

Дървените играчки могат да бъдат всякакви видове, но обикновено се отделят в специална категория. Това е така защото зад тях по принцип стои една съвсем друга философия, свързана с екологичен начин на живот и грижа към природата. Дървените играчки са биоразградими, а за изработването им често се използват биологични оцветители, безвредни както за бебето, така и за околната среда.

Има подходящи дървени играчки за всеки период от развитието на бебето, като най-популярната е пирамидата от кръгчета – класически и особено ефективен начин вашето бебе да се запознае с важните концепции за големина, ред и симетрия, както и с цветовете. 

Дървените пъзели с форми, от своя страна, са чудесна алтернатива на гореспоменатите сортери. Техният живот е завидно дълъг и лесно бихте могли да ги използвате поколения наред. Подобни на тях са лабиринтите, които по един нежен и кокетен начин ще подобрят координацията на движенията на вашето бебе. 

Дървените пъзели също са любимо занимание на бебетата, а реденето им изисква такава ударна доза тишина и концентрация, че често те стават любими и на родителите. Дървените пъзели са един от най-смислените, достъпни и безвредни продукти на пазара за бебешки играчки, а времето, прекарано в тяхното редене вероятно ще бъде един от най-милите ви спомени. 

Друг любим артикул от тази категория е дървената дъска за рисуване. Когато бебето ви започне да тича с химикал в ръка и да оглежда белите стени с един особен плам в очите, време е да пренасочите този плам към дъската. Това ще ви спести не само много пари за ремонт и пребоядисване, а ще даде на детето ви неограничени възможности за творчество. 

Спортни играчки

Както всички добре знаем, умственото и физическото развитие вървят ръка за ръка. Колкото и да ви се иска вашето наскоро проходило или вече по-голямо бебе да седи кротко и да реди пъзели и сортери по цял ден, това не е нито редно, нито възможно. Физическата активност е особено важна за цялостното развитие – координацията на тялото пряко влияе върху процесите в мозъка, и достатъчно красноречиво за това говори факта, че някои поведенчески проблеми при децата се лекуват чрез работа върху фината моторика.

Без значение дали ще ги ползвате на закрито или на открито (макар че е препоръчително да е на открито), има много видове играчки, които ще стимулират бебето ви да се движи и да спортува. Някои от тях са:

  • Разбира се, топката. Според възрастта на бебето, тя може да бъде с различни размери и изработена от различни материали. Твърде вероятно е в някой момент от живота ви да притежавате в къщата си повече видове топки, отколкото някога сте подозирали, че съществуват. Окуражавайте детето да играе с тях и играйте заедно с него;
  • Въже за скачане – също вечна класика, която е хубаво вашето дете да може да използва. Разбира се, то е за малко по-големи бебета, защото освен самото „скачане“ изисква и доста добра координация на движенията;
  • Кола за яздене – една достъпна, проста и изключително ефективна приумица, която ще забавлява бебето, а същевременно и здравата ще го поизмори. Този вид коли могат да се използват дори и за по-продължителна разходка навън като алтернатива на бебешката триколка. Разбира се, за тази цел е важно да изберете кола за яздене с родителски контрол;
  • Тротинетка. Поради една или друга причина, повечето големи бебета и малки (че дори и не толкова малки) деца са луди по тротинетките. Моментът, в който вашето бебе ще е готово да я управлява правилно ще настъпи според темпа му на физическо развитие, така че не прибързвайте. Важно е да предвидите и закупуването на каска, за да избегнете неприятния наранявания. Тротинетката ще развие у вашето дете незаменими умения на баланс, координация и концентрация, като същевременно ще му достави и нужната доза физическа активност за деня;
  • Колело за баланс, по-известно като „колело без педали“. То е сравнително безопасна първа версия на колело, което да закупите за вашето бебе. Спомага за изостряне на сетивата, инстинктите и рефлексите, свързани с координацията на тялото и баланса. Обикновено децата, които са използвали колело за баланс преди да имат истинско колело се справят значително по-лесно и безпроблемно с истинското колело – падат по-малко и реагират по-бързо на промените в ситуацията. 

Както вече казахме, препоръчително е спортните дейности да се извършват на открито и на чист въздух. Причината за това е, че капацитетът на дробовете се увеличава при движение и задъхване, следователно детето поема повече въздух и тялото му го „оползотворява“ по-интензивно. Ако това се случи на закрито, в пространство с домашен прах или непроветрен въздух… Е, ами вероятно няма да стане нищо фатално, но детето може да се задъха или закашля. Ако имате възможност, позволете му да излезе да скача и лудее на терасата, на двора, площадката, поляната, или друго удобно открито пространство. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. LoveTheBaby
    LoveTheBaby

    Аз имам железни правила за играчките за моето бебе:
    1. Само реномирани марки – за да сме сигурни, че няма остри части, падащи елементи и материалите са безопасни;
    2. Да могат да се мият и перат – детето ги изпуска, лапа, пипа ги и после си лапа ръцете;
    3. Да са подходящи за възрастта;
    4. Ако издават звуци да не са много силни. От по-дразнещите шумове се стряскахме;
    5. Ако има текстилни части, те да не се скубят, за да може детето да не поглъща нищо;
    6. Да е удобна за хващане и държане за малка детска ръка;
    И перете и почиствайте играчките периодично!

Вашият коментар