Често задавани въпроси (FAQ’s)
От каква възраст може да се дава чай на бебетата?
На бебетата може да се дава специален бебешки чай само ако са навършили 6 или повече месеци. В ранните бебешки месеци (от 6 до 12 месеца) давайте умерени количества чай. Преди бебето да навърши 6 месеца препоръчителните и гарантирано безопасни течности за него са кърма или адаптирано мляко.
Защо не е безопасно да се дава чай вместо вода от раждането?
Чайове или сокове са течности, които не са с балансирано електролитно съдържание и недоразвитите бебешки бъбреци не могат да ги обработят лесно. Не замествайте млякото (адаптирано или кърма) с чай. Това може да доведе до недостатъчно наддаване на тегло, както и небалансиран прием на желязо.
От какво трябва да се правят чайове за бебе?
Билковите чайове са най-подходящият избор за малки бебета. Честата употреба на чай е полезна за децата и носи редица предимства след навършване на определена възраст. Билковата отвара може да успокои болките в корема, може да помогне за облекчаване на симптомите на кашлица и настинка. Чаят от билки като лайка и копър са подходящи за бебета с колики. Съблюдавайте дозата, която давате от чая за бебе – обичайно предлаганата доза е не повече от една супена лъжица между храненията. Винаги четете внимателно опаковката на тези продукти. В допълнение преди да започнете прием на бебешки чай се консултирайте с Вашия педиатър. Избирайте чай на основа на плодовите и шипкови екстракти, но поради леко киселия вкус на шипката трябва да се внимава с концентрацията при малките. Подходящи са био-сортовете специално за бебета . Чай от див копър в комбинация с анасон и кимион действа успокояващо и противовъзпалително.
Кои билки не са подходящи за подрастващите?
От чай с бъз или липов цвят е добре да се избягва през първата година. Те тонизират кръвообращението и не са подходящи за бебета. Забранени са и черният, и зеленият чай. Също и ментовият чай не е подходящ за бебета заради етеричните му масла.
Има ли вредни добавки в чайовете за бебе?
Нужно е да давате чай за бебе, който не съдържа захар или изкуствени консерванти или овкусители. Така гарантирате дентално здраве на детето. Захарта в напитките за бебе имат и други неприятни ефекти – бебетата се пристрастяват към вкуса на захарта и в допълнение сладкото води до чувство на жажда у децата. При това усещане се пробужда детски инстинкт за поемане на още течности (най – често вода или кърма), което от своя страна води до разширяване на стомаха на бебето.
На бебетата може да се дава специален бебешки чай само ако са навършили 6 или повече месеци. В ранните бебешки месеци (от 6 до 12 месеца) давайте умерени количества чай. Преди бебето да навърши 6 месеца единствените безопасни течности за бебето са кърма или адаптирано мляко.
Другите течности не са с балансирано електролитно съдържание и недоразвитите бебешки бъбреци не могат да ги обработят. Не замествайте млякото (адаптирано или кърма) с чай. Това ще доведе то недостатъчно наддаване, както и небалансиран прием на желязо.
Билковите чайове са най-подходящият избор за малки бебета. Честата употреба на чай е полезна за децата и носи редица предимства. Билковата отвара от може да успокои болките в корема, може да помогне за облекчаване на симптомите на кашлица и настинка.
Чаят от билки като лайка и копър са подходящи за бебета с колики. Съблюдавайте дозата, която давате от чая за бебе – обичайно предлаганата доза е не повече от една супена лъжица между храненията. Винаги четете внимателно опаковката на тези продукти.
В допълнение преди да започнете прием на бебешки чай се консултирайте с Вашия педиатър. Избирайте чай на основа на плодовите и шипкови екстракти, но поради леко киселия вкус на шипката трябва да се внимава с концентрацията при малките.
Важно е да се купува чай без изкуствени аромати. Подходящи са био-сортовете специално за бебета. Чай от див копър в комбинация с анасон и кимион действа успокояващо и противовъзпалително.
От чай с бъз или липов цвят е добре да се избягва през първата година. Те тонизират кръвообращението и не са подходящи за бебета. Забранени са и черният, и зеленият чай.
Също и ментовият чай не е подходящ за бебета заради етеричните му масла. Добре е и кърмачките да избягват ментов чай, който потиска образуването на кърмата.
Нужно е да давате чай за бебе, който не съдържа захар. Така гарантирате дентално здраве на детето. Захарта в напитките за бебе имат и други неприятни ефекти – бебетата се пристрастяват към вкуса на захарта и в допълнение сладкото води до чувство на жажда у децата.
При това усещане се пробужда детски инстинкт за поемане на още течности (най – често вода или кърма), което от своя страна води до разширяване на стомаха на бебето.